Poľské herné štúdio The Astronauts bolo založené v roku 2012 a v roku 2014 vydalo svoju zatiaľ najvýraznejšiu hru The Vanishing of Ethan Carter. 3D mysteriózna detektívna adventúra s krásnou grafikou bodovala po celom svete a okrem vysokých hodnotení a dobrých predajov zbierala aj viacero ocenení. Sám túto hru považujem za ziavenie a to ani nie tak celkovou kvalitou, ktorá je síce vysoká, ale hra zaujala hlavne krásnym grafickým spracovaním. Preto bola ďalšia hra štúdia vysoko očakávaná nie len u mňa ale aj u širšej verejnosti. Mnohých teda prekvapilo, že štúdio ohlásilo fantasy FPS Witchfire. Zaujalo ma to veľmi, čo však nechápem, je ten obludne dlhý vývoj, keď už je rok 2023 a práve vydali len predbežný prístup (Early Access). Síce ma to potešilo, ale po toľkých rokoch by som už čakal plnú hru a nie nehotovú verziu. Na hre však pracuje len 13 ľudí a aj preto sa ten pomalý vývoj dá chápať a chápem aj ich nepopulárny krok, že je hra Witchfire exkluzívna na Epic Games Store. Predsa len na tom pár tisíc už teraz zarobili len vďaka tomu, niekto si to aj kúpi a potom hru vydajú na Steame, kde by mohli sláviť úspech. Dá sa to chápať.

O čom teda táto fantasy FPS vlastne je? Hráte tu za lovca čarodejníc a vašou úlohou je zabiť čarodejnicu, ktorá ukradla cenný artefakt. Samozrejme to však nebude tak jednoduché a do cesty sa vám postavia stovky nepriateľov. Hra má výrazné roguelite prvky a aj inšpirácia v sérii Dark Souls je tu zrejmá. Prostredie ostrova je síce vymodelované stále tak isto, ale objekty a aj rozmiestnenie nepriateľov je rôzne. Naviac vám čarodejnica bude do cesty stavať stále silnejších nepriateľov a keďže sa budete levelovať a vylepšovať si ako zbrane tak aj vybavenie, tak budete mať čo robiť, aby ste sa dostali a porazili bossa na ostrove. Je totiž potrebné sa cestou náhodným vyčistením oblasti vylepšiť. Môžete tu dostať rôzne vylepšenia, menší život nepriateľov, viac vášho zdravia, rýchlejšie nabíjanie, silnejšie kúzla či zbrane a podobne. Je toho veľa a obas záleží aj na šťastí. Naviac po svete sa potuluje aj nebezpečný duch, môžete zrušiť kliatbu, otvoriť zakliatu truhlicu a podobné srandy. Pri tom všetkom vás však čaká neľahký boj. Nepriatelia sú rôzni a jedná sa v podstate o akési prízraky mŕtvych bojovníkov rôznych druhov a verte tomu, že vám dajú zabrať. Sú tu slabí lukostrelci, potom ale silnejší mušketieri, nejaký rytieri, obrnenci a rôzni iní. Hlavne je ich vždy väčší počet a budete sa musieť poriadne obracať. Za každého zabitého máte Witchfire, teda niečo ako duše a potom sa z toho vylepšujete. Ak umriete, o duše prídete podobne ako v Dark Souls, ale môžete si ich rýchlo ešte potom zobrať ak teda nezomriete znovu, potom ich už stratíte. Vylepšovať môžete zdravie, staminu, kúzla, šťastie a iné atribúty.

Výbava lovca čarodejníc je dosť pestrá. Môžete mať pri sebe až 3 zbrane. Je len na vás, čo si vyberiete. Brokovnica, samopal, puška, puška na diaľku, ručný kanón a podobne. Potom tu máte ešte teda tú tretiu, ktorá je špeciálna a volá sa démonická zbraň a má aj špeciálne náboje. V Early Access verzii je to kuša s vybuchujúcimi šípmi. Ďalej tu máte aj kúzla, ľahké a ťažké a aj špeciálne predmety, ako prsteň, relic a fetish, ktoré je tiež len na vás, čo si tam dáte a všetko má rozličné efekty. Celkovo sú zbrane a strielanie z nich na vysokej úrovni a je to veľmi chytľavé. Máte základňu, kde robíte výskumy, vylepšujete si vybavenie, zbrane a aj liečivé elixíry, levelujete sa a odtiaľ vyrážate na expedície. V Early Access verzii sú expedície len 2, ale v plnej verzii ich bude viac. Hra by mala byť v predbežnom prístupe zhruba rok a pol. Tvorcovia plánujú postupne pridávať viac zbraní, nepriateľov, nových levelov, predmetov a tak podobne. Smaozrejme záleží aj na hráčoch a na ich feedbacku. Tak uvidíme, hra má našliapnuté naozaj dobre a po grafickej stránke vypadá podobne ako ich spomenutá predošlá hra naozaj veľmi dobre. Hra je síce kus drahšia, ale už teraz ponúka dosť obsahu a určite dokáže veľmi dobre zabaviť. Hra totiž ponúka v akcii naozaj dosť slobody a bojovať môžete rôznymi spôsobmi.

Hra má momentálne cenu 35.99€ a rovnaká by mala byť aj po vydaní plnej verzie.

Oficiálna EPIC GAMES stránka hry.

Hra zatiaľ vyšla na: PC.

Žáner: Fantasy roguelike FPS.

Multiplayer: Nie.

Hodnotenie

Witchfire je od tvorcov vydarenej mysterióznej adventúry The Vanishing of Ethan Carter, ktorá mala úžasnú dychberúcu grafiku. Witchfire je fantasy roguelike FPS, ktoré je zatiaľ v Early Access verzii, ale už teraz ponúka prekvapivo veľa obsahu a veľmi chytľavú akčnú hrateľnosť. Prestrelky sú spracované naozaj dobre, máte v nich veľa možností ako nepriateľov likvidovať a celé je to znovu vo veľmi peknej grafike. Hra má našliapnuté naozaj dobre!

Autor – Rado