Edícia ERB (edícia vyhradená súčasnému frankofonnému komiksu) sa utešene rozrastá a je to úžasné, keď si zoberieme, že ešte pred pár rokmi to tu mali európske komiksy veľmi ťažké a okrem edície MDEK od Crew tu takmer žiadne iné nevychádzali. Vybíral si však ide svoje a dovolím si povedať, že aj úspešne. Samozrejme sú komiksy, ktoré sa predávajú horšie, ale sú aj také, ktoré sú už vypredané alebo sa čoskoro vypredajú. Edícia ERB už má momentálne 13 komiksov a s novinkami Wild West a Barakuda je to už 15 od konca roka 2018. V edícii ERB vyšli zatiaľ dobrodružné príbehy Mistr Meče Zarov, fantasy príbehy Asgard, Sága Valty a Siegfried, historické MurenaOrlové Říma 1, 2, 3, 4 a Shi 1 a 2, chlapčenský príbeh Děti z Montmartru a westerny Až do posledního, Sykes a Texaský Jack. Sú to perfektne kreslené rôznorodé príbehy a určite si každý jeden fanúšik kvalitných komiksov dokáže niečo vybrať. 

Westerny sú na našom komiksovom trhu momentálne v kurze a vôbec sa tomu nečudujem. Veď koľko generácií na westernových filmoch vyrastalo? A koľkí sa tu westernovým komiksom dlho vyhýbali, že sa to nebude dobre predávať a zrazu Hrobár (Undertaker) je jedným z najlepšie sa predávajúcich dielov Modrej Crew a v edícii ERB je Až do posledního beznádejne vypredaný a Sykes má k tomu už tiež veľmi blízko. Aj preto Vybíral westerny vydáva aj naďalej a hľadá v tomto žánri zaujímavé kúsky. Našťastie nie je núdza, keďže aj vo Francúzsku sa veľmi dobre predávajú a sú veľmi populárne. Aktuálny komiks Wild West 1 a 2 vyšiel v originály v rokoch 2020 a 2021 a prvý diel obsadil 41. miesto v rebríčku najobľúbenejších komiksov roku 2020 a druhý diel skončil v hlasovaní ako druhý za mesiac marec v roku 2021 a celkovo skončil v danom roku na 28. mieste. Autormi sú scenárista Thierry Gloris, od ktorého je to u nás prvý komiks, ale má za sebou už bohatú tvorbu rôznych komiksov, z ktorých najznámejšia je asi séria Aspic o detektívoch, do ktorej robil kresbu prvých dielov Jacques Lamontagne, ktorý kreslí aj sériu Wild West. Lamontagneho najznámejšou sériou je Aspic a fantasy séria Druidi. Tiež je to u nás prvý komiks od tohto šikovného autora, aj keď tu už vyšiel Malý princ 8: Malý princ a Planeta karapoxů, na ktorom sa kresbou podieľal. 

Séria Wild West pracuje s reálnymi postavami divokého západu a tak tu sledujeme osudy dvoch postáv v hlavných úlohách, ktoré sa počas dvoch dielov viackrát prepoja. Prvou postavou je Martha Cannaryová a jej cesta plná tvrdých rán predtým, ako sa z nej stala známa Calamity Jane a druhou postavou je James Butler Hickok, ktorý je známejší pod menom Divoký Bill. Ona pracuje v bordelu a on zasa loví hriešnikov, na ktorých je vypísaná odmena. Scenárista Thierry Gloris je veľký fanúšik westernov a konečne sa mu splnil jeden z jeho snov a začal pracovať na westernovej sérii a komiks venuje Sergiovi Leonemu, za všetky tie krásne spomienky, ktoré má na detstvo aj vďaka jeho skvelým filmom. Veľmi sa vydarila hlavne prvá kniha, ktorá je veľmi dobre vymyslená a ponúka aj jeden nečakaný zvrat v príbehu. Síce sa takmer celý odohráva v bordelu a v jeho okolí, no aj tak sa s tým scenárista pekne vyhral. Druhá kniha je už epickejšia a odohráva sa hlavne v exteriéroch a dôležitú rolu tu hrajú aj indiáni. Aj tu sledujeme obe hlavné postavy na rôznych miestach a kým Divoký Bill sa snaží nájsť posledného zloducha na svojom zozname, Jane sa dostane k indiánom. Znovu je príbeh zaujímavý, len mi tu chýba lepšie vystavané vyvrcholenie, podobne ako tomu bolo v prvej knihe. Inak však veľmi kvalitný western, v ktorom vyniká detailná kresba a krásne farby od Lamontagneho, ktorý si kreslenie divokého západu očividne užíval. Trochu škoda, že pre neho scenárista neprichystal viacero veľkolepejších scén s peknými scenériami, lebo Lamontagne v knihe neraz ukázal, že mu to ide veľmi dobre. Mám jeho kresbu veľmi rád a dúfam, že tu dakedy dôjde aj na Druidov. Komiks si môžete kúpiť na stránke verneovky.cz (čo je oficiálna stránka od pána Vybírala) za peknú zľavu 35%.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke verneovky.cz

KUPUJTE TU

Počet strán: 116

Väzba: Tvrdá

Jazyk: Český

Scenár: Thierry Gloris

Kresba: Jacques Lamontagne

Preklad: Zbyněk Froněk

Redakcia: Zbyněk Froněk, Josef Vybíral

Vydavateľstvo: Nakladatelství Josef Vybíral

5

Hodnotenie

Drsné westernové prostredie, príbeh s reálnymi historickými postavami a krásna Lamontagneho kresba. To sú hlavné ťaháky prvých dvoch dielov série Wild West a u mňa to zabodovalo. Jeden z najlepších westernov na našom trhu.

Autor – Rado