Wasteland 3 u kritiky uspel a na Metacritic má od recenzentov z celého sveta krásne skóre 86%. Legendárny tvorcovia z InXile Entertainment sa poučili po nie práve najlepšom štarte hry Wasteland 2, ktoré zbieralo viacero negatívnych ohlasov a síce sa celkovo jednalo o vydarenú hru, trápilo ju pri vydaní viac technických problémov. Po šiestich rokoch sme sa dočkali tretieho dielu tejto post-apokalyptickej taktickej RPG série.

Príbeh sa odohráva po udalostiach predchádzajúcich dielov. Konkrétne po samodeštrukcii hlavnej základne rangerov v Arizone atómovou bombou za účelom zastaviť umelú inteligenciu pokúšajúcu sa doraziť zvyšok ľudstva. Aby rangeri vôbec prežili, boli nútení prijať ponuku od vodcu zamrznutého Colorada. Ak mu pomôžu chytiť jeho rebelujúcich potomkov, tak bude ochotný pomôcť Arizone. Samozrejme sa to však pokazí, konvoj rangerov je prepadnutý a keďže sme ako jediní prežili, je len na nás, aby sme vybudovali novú základňu a zhromaždili dostatok pomocných síl. Autori sa inšpirovali úspešnou RPG hrou Divinity: Original Sin a ovládame tu až šesťčlennú družinu prednastavených charakterov, ale máte možnosť si až štyroch členov tímu vytvoriť podľa vlastného vkusu. Je dobré, že máte členov také množstvo, lebo tým tak odpadá veľké rozhodovanie, že aké zbrane či schopnosti majú používať. Takýmto počtom to viete pekne všetko vykryť. Munícia a peniaze sa tu míňajú veľmi rýchlo  Zbraní je viacero druhov, či už viacero chladných zbraní, odstreľovačky, plameňomety, guľomety, no nájdu sa tu aj unikátne kúsky ako napríklad raketomet strieľajúci zamrznuté fretky.

Boje sú tentokrát výrazne inšpirované sériou X-COM. Aj vo Wasteland 3 budeme neustále vyhľadávať vhodné krytie. Samotné strety tu prebiehajú klasicky. Všetky zúčastnené tímy dostávajú priestor ako celok, takže je potrebné odohrať jedným razom za každého člena party. Keď to neurobíte, priestor dostanú automaticky vojaci ďalších strán a svoje schopnosti a zbrane využívajú naozaj dobre. Ovláda ich totiž prekvapivo aktívna umelá inteligencia, ktorá vám na vyšších úrovniach obtiažnosti nedá nič zadarmo. Samotné bojové územia nie sú až tak dizajnovo nápadité, ale ich spracovanie po taktickej stránke je dostatočne pre hráča zaujímavé a dáva mu viacero možností taktizovania. Či už sa jedná o strategicky rozmiestnené výbušné sudy či taktické prekážky a kryty, za ktorými je možné sa skrývať a chrániť sa tak pred streľbou. V boji je často potrebné nepriateľov obiehať a dostať ich tak do pozične nevýhodnej situácie v ktorej nebudú mať dostatočné krytie. Voľnosť pri bitkách ako aj mimo nich je kľúčovým prvkom hry. Neustále musíme čeliť rozhodnutiam, ako daný problém vyriešiť. Môžeme sa pridať alebo podraziť hocijakú frakciu. Od toho následne závisí aj naša reputácia a prestíž. Všetky hráčove rozhodnutia majú naozaj hmatateľný a viditeľný vplyv na zvyšok príbehu. Súčasťou hry je aj postupné budovanie si základne a najímanie nového personálu. Je tu dokonca vlastný dopravný prostriedok v podobe obrneného nákladného auta. To si môžeme postupne čoraz detailnejšie upravovať.

Čo však nepoteší a je to po predošlej zabugovanej hre zo série celkom nemilé prekvapenie je počet technických problémov. Ani tentokrát to totiž tvorcovia tak úplne nevyladili a hra obsahuje viacero problémov. Miznutie postáv, strieľajúci nepriatelia cez steny, časté prepady snímkovania, pomalé načítavanie, pády hry alebo trhajúce animácie postáv. Samozrejme sa tieto technické problémy nevyskytujú stále, ale vyladenosť nie je na 100% a myslel som si, že to tvorcovia tentokrát zvládnu po tejto stránke výrazne lepšie. Nestalo sa a určite to zamrzí, že aj po toľkých rokoch vývoja je potrebné počkať na pár opravných patchov. Ak si však odmyslím technické problémy, tak sa jedná po audiovizuálnej stránke o kvalitnú hru. Wasteland 3 je hrou, v ktorej môžete stráviť pokojne desiatky dlhých hodín bez toho, aby ste sa pri nej nudili. Ide totiž o obsahovo rozsiahle dielo s kvalitným príbehom, hutnými dialógmi, prepracovanými postavami a svetom, ktorý by mu mohlo hociktoré súčasné RPG závidieť. Poteší všadeprítomný drsný humor, možnosť svojimi rozhodnutiami meniť niektoré udalosti a vydaril sa aj online multiplayer, v ktorom je možné hrať hru v kooperácii s iným hráčom. Len škoda tej technickej nevyladenosti.

Hra zatiaľ vyšla na: PC, PS4 a Xbox One. 

Žáner: RPG, stratégia, taktické.

Herná doba: Okolo 50 hodín.

Multiplayer: Áno (online kooperácia)

Hru vytvorili:

4

Hodnotenie

Wasteland 3 je vydareným pokračovaním taktického RPG a ak ste fanúšikom série či podobných hier, tak vám vydrží pekných pár desiatok hodín a dobre za pri hre zabavíte. Poteší aj vydarená online kooperácia, len tých technických problémov mohlo byť výrazne menej.

Autor – Rado