Warhammer 40,000 je sci-fi fenomén, ktorý vznikol v roku 1987 ako stolná hra. Odvtedy si táto značka získala obrovskú popularitu naprieč všetkými možnými médiami. Vznikajú nové stolné hry, knihy, animované filmy, hry a aj komiksy. Doteraz u nás vyšiel jeden jediný komiks ešte v roku 2011 s názvom Warhammer: Darkblade (Temná čepel) – Krvavá vláda od Polaris. Našťastie si v Crew povedali, že tu skúsia ďalší komiks z tohto sveta, komiksy sú pod Marvelom a s nimi v Crew už niekoľko rokov spolupracujú. Tým komiksom je Warhammer 40,000: Marneus Calgar a pevne dúfam, že je to len začiatok a podobných komiksov sa ešte v blízkej budúcnosti dočkáme. 

Stoja za ním veľmi šikovní autori, za scenár je totiž zodpovedný Kieron Gillen, od ktorého už u nás vyšlo niekoľko komiksov a medzi tie najznámejšie patria Star Wars, na ktorých spolupracoval na scenári s Jasonom Aaronom a ďalej je to napríklad fantasy séria Král, jenž byl a bude, ktorú tu vydáva Comics Centrum. Za kresbu je zodpovedný Jacen Burrows, od ktorého tu vyšiel Providence a Neonomicon od Arga a skvelý Punisher: Svět sovětů od BB/artu. 

Najvydarenejšia hláška komiksu:

(adept a Marneus Calgar vidia veľký počet nepriateľov)

ADEPT – JE JICH MNOHO, MÚJ PANE.

MARNEUS CALGAR – TO JE.POJĎME S TÍM NĚCO UDĚLAT.

POZOR! Komiks sa najviac hodí samozrejme pre čitateľov, ktorý svet Warhammeru poznajú, spoznajú tu tak viacero postáv a aj prostredí. Avšak je komiks tak dobre spracovaný, že sa hodí aj pre čitateľov, ktorí svet nepoznajú a nie sú fanúšikmi. Je to veľmi vhodný vstup pre nováčikov. O čom je príbeh? Vo vzdialenej a temnej budúcnosti existuje iba vojna a Marneus Calgar je veľmajster kapituly Ultramariňákov, ktorý viedol svojich mužov do nespočtu krvavých bitiek proti najväčším hrozbám ohrozujúcich ľudstvo. Znovu sa však vynorí smrtiace nebezpečenstvo z Calgarovej minulosti a ohrozuje systém Ultramar. Nikdy nekončiaci konflikt tak pokračuje a kacíri musia byť porazení!

Sledujeme dve príbehové linky, jedna je z Calgarovho detstva, kde sa zoznámime s jeho ťažkými začiatkami a bude nám ukázané, ako sa z neho vlastne stal obávaný ultramariňák. Druhá príbehová linka sleduje prítomnosť, v ktorej sa musí vysporiadať Marneus Calgar s kacírmi, ktorí neustále útočia a stretne sa aj s nepriateľom z minulosti. Obe roviny sú zaujímavé a aj keď som sa tej z Calgarovho detstva značne obával, obavy sa nenaplnili. Práve naopak, minulosť je tu podaná veľmi zaujímavo a čaká nás aj pár prekvapení, hlavne jedno som vôbec nečakal. Kým minulosť je aj mierne psychologická a formuje sa tam jeho charakter, tak prítomnosť je brutálna a poriadne krvavá tak ako Warhammer poznáme. Bavil som sa veľmi dobre a páčilo sa mi, že sa komiks zameriava aj napriek množstvu rôznych špecifických pojmov a názvov miest aj na začiatočníkov a uľahčuje im to rôznymi vysvetlivkami. Sám vlastne takým nováčikom v tomto svete som a nemal som problém naskočiť.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke CREW.

KUPUJTE TU

Počet strán: 128

Väzba: Mäkká

Jazyk: český

Scenár: Kieron Gillen

Kresba: Jacen Burrows

Preklad: Zuzana Komprdová

Redakcia: Filip Gotfrid, Patrik Linhart, Petr Stejskal

Vydavateľstvo: CREW

4

Hodnotenie

Warhammer 40,000: Marneus Calgar je skvelý komiks ako pre fanúšikov tak aj pre nových čitateľov, ktorí tento svet nepoznajú. Príbeh obsahuje dve časové linky, kde sledujeme mladého Calgara a jeho ťažké začiatky a potom tu máme prítomnosť a dospelého Calgara ako ultramariňáka. Dynamické, pútavé, brutálne a krvavé. Skvelý komiksový Warhammer a dúfam, že sa tu dočkáme aj ďalších komiksov zo sveta vzdialenej budúcnosti, kde existuje iba večná vojna.

Autor – Rado