JoyMasher je vývojársky tím z Brazílie, ktorý vznikol v roku 2012 a špecializuje sa na menšie indie retro ladené hry. Ich prvotinou bol akčný titul Oniken z roku 2012, ktorý bol výrazne inšpirovaný 8bitovými klasikami žánru 2D akčných plošinoviek. Hra veľmi pripomínala klasiky ako séria Contra či Ninja Gaiden. V roku 2015 vydali hru Odallus: The Dark Call, ktorá je tiež akčná 2D plošinovka, len tentokrát to bolo fantasy a inšpirácia bola v hrách ako Castlevania (1986) či Ghosts ‚n Goblins (1985). V roku 2019 vyšla zatiaľ ich najambicióznejšia hra Blazing Chrome, ktorá bola síce tiež 2D plošinovka, ale tentokrát sme sa dočkali prepracovanejšej pixelovej grafiky a aj kooperácie na rozdelenej obrazovke. Hra bola inšpirovaná sériou Contra alebo Metal Slug. Všetky hry od štúdia boli dobre hodnotené a retro hráčmi sú dosť obľúbené. Prinášajú kvalitu a feeling rokov dávno minulých. Štúdio JoyMasher je zložené prevažne z dvoch vývojárov a tak si určite zaslúžia rešpekt za svoje výtvory.

Vengeful Guardian: Moonrider nijako nevybočuje zo zabehnutého žánru a aj tentokrát sa jedná o akčnú 2D plošinovku s pixelovou grafikou. Tentokrát sa však už upustilo od kooperácie a znovu sa jedná o čisto singleplayerový titul. Hra sa odohráva v budúcnosti, v ktorej ľudstvo vyrába rôzne mechanické futuristické zbrane pre potreby armády a aj mechanických vojakov. Zlom však nastáva keď spustia mechanického vojaka Moonridera, ktorý sa otočí proti svojim stvoriteľom. Pôvodne sa mal postarať o ochranu totalitnej vlády a aby ostali lídri pri moci. Moonrider sa však pustí do boja proti všetkým. Tentokrát je znovu inšpirácia hlavne v 16-bitových klasikách a ak poznáte predošlú tvorbu štúdia, viete čo máte čakať. Ak obľubujete sériu Contra tak tu budete ako doma. Váš mechanický samuraj je rozhodne perfektný stroj na zabíjanie a síce je hra dosť ťažká a rozhodne si na ťažšiu obtiažnosť musíte zvyknúť, ak máte však v tomto žánri čo to nahrané, budete tu ako doma.

V tejto 2D plošinovke na vás čaká 8 úrovní na rôznych futuristických miestach. Budete bojovať proti množstvu nepriateľov a aj proti silným bossom. Svoju postavu si môžete vylepšovať s rôznymi zbraňami, ktoré na svojej ceste nájdete. Jendá sa o špeciálne zbrane ako napríklad laserový lúč, dlhý sek mečom, ohnivý bumerang a rôzne iné. Jedná sa o špeciálne zbrane, ktoré viete používať však iba obmedzene ak máte dostatok modrého ukazovateľa, čo je niečo ako keby to bola mana. Inak má mechanický samuraj meč na blízko, vie behať a skákať a samozrejme je k úspešnému hraniu potrebná aj vaša šikovnosť. Bez nej to totiž nepôjde. Úrovne sú navrhnuté zaujímavo a rozhodne na vás čaká veľké množstvo prekážok, okrem všemožných mechanických nepriateľov a bossov aj prekážky či pasce. Jednotlivé úrovne ma milo svojou nápaditosťou prekvapili. Jedná sa totiž síce aj o klasické laboratóriá, ale sú tu aj úrovne pod vodou, v lese, kde musíte zdrhať pred veľkým lietajúcim robotom, vlak, úrovne na bojovom vznášadle, či v oblakoch na stíhačkách. Ja som bol spokojný. Hra je síce ťažšia, ale ak obľubujete tento žáner, tak si to jednoducho musíte zahrať. Graficky je to tiež príjemne spracované a pixelová grafika je dostatočne kvalitná a aj boje s bossmi sú zaujímavé a patrične krvavé.

Oficiálna stránka hry. 

Hra vyšla na: Nintendo Switch, PlayStation 5, PlayStation 4, Microsoft Windows, Amazon Luna.

Žáner: 2D akčná plošinovka.

Multiplayer: Nie.

Hru vyrobili:

Hru vydali:

  • 80%
    - 80%
80%

Hodnotenie

Pre všetkých fanúšikov retro 2D akčných plošinoviek ako bola séria Contra alebo Metal Slug je Vengeful Guardian: Moonrider povinnosť. Nápaditá, zábavná ale aj ťažká retro plošinovka s pixelovou grafikou.

Autor – Rado