Opakovanie je matka múdrosti a preto nič nepokazím, ak zopakujem, že René Goscinny bol génius! Je obrovská škoda, že tak talentovaný a plodný autor zomrel vo veku 51 rokov. Koľko toho ešte mohol vytvoriť? Aj napriek tomu nám po ňom ostala priam neskutočne kvalitná tvorba, či už je to z tých najznámejších Asterix, Lucky Luke, Malý Mikuláš alebo práve Velký vezír Iznougud, všetko sú to perfektné komiksy, ktorých humor oslovuje generácie čitateľov.

Edícia MDEK (Majstrovské diela európskeho komiksu) je tu s nami už neuveriteľných 11 rokov! Začalo sa to všetko v roku 2010 komiksom Výprava za ptákem času, pokračovalo Večnou válkou, Incalom, Arzachom, Blacksadom či Kastou metabarónov. Za 11 rokov v tejto edícii vyšlo už 26 komiksov. Všetky v dvojakej kvalite, v brožovanej a v tvrdej väzbe, ktorá je v obmedzenom množstve a po vypredaní sa už nedotiskuje. Crew tu vydala za tie roky naozaj kultové európske diela, ktoré ovplyvnili celý komiksový svet. Aj keď z toho až 10 komiksov je od legendárneho scenáristu Alejandra Jodorowskeho a niektorí neprajníci hovoria až o príliš veľkom zameraní sa na komiksy od tohto autora. Samozrejme je u nás Jodorowsky obľúbený a keby sa jeho diela nepredávali dobre, pravdepodobne by tu toľko komiksov od neho ani nevyšlo. Už tu však od neho vyšlo takmer všetko podstatnejšie aj menej podstatné a tak prídu na rad už vo väčšej miere ako tomu bolo doteraz aj iní autori. V každom prípade však v tejto edícii vyšli aj komiksy od takých slávnych autorov ako sú Milo Manara, Moebius, Serpieri, Pat Mills, Grzegorz Rosiński či Don Lawrence a to už je dosť slušný výber. Edícia MDEK tu postupne pomohla prebudiť opätovný záujem o európske komiksy a aj vďaka tejto úspešnej edícii tu vznikla európska Modrá Crew alebo iné európske komiksy od iných vydavateľstiev.

O čom vlastne Velký vezír Iznougud je? Iznougud je vezír v Bagdade, slúžiaci veľkému kalifovi. Má jediné prianie: Odstrániť svojho šéfa a sám sa stať kalif miesto kalifa. Lenže ako to býva, celý svet je proti nemu. A všetky jeho plány majú vo zvyku sa nejakým nepríjemným spôsobom zvrtnúť. Hlavnými postavami, ktorí sa nachádzajú v každom jednom príbehu sú dobrotivý kalif Hárún Al-Pašíq, ktorý svojmu veľkovezírovi úplne dôveruje a pokladá ho za veľmi dobrého človeka. Takmer stále spí a keď nespí taj dačo konzumuje a je to tak trochu idiot. Ďalej je tu náš hlavný záporák vezír Iznougud, ktorý všetok svoj čas trávi zožieraním sa a vymýšľaním zákerných plánov, ako sa stať kalifom miesto kalifa a ešte je tu jeho verný pomocník a sluha Al-Chechtáwí, ktorý svojmu šéfovi v jeho plánoch síce verne pomáha, no vždy je k tým plánom pesimistický a už dopredu upozorňuje vezíra, aby to nerobil, že to nedopadne dobre. 

Kniha obsahuje 21 krátkych príbehov, z ktorých každý má takú istú schému. Veľký vezír Iznougud vymyslí nejaký zákerný plán ako sa stať kalifom miesto kalifa a následne ho neúspešne realizuje. Vždy je to síce o tom istom, ale vždy je to úplne inak. Tých nápadov mal René Goscinny naozaj požehnane a vôbec sa nedivím, že sa z toho stala taká klasika, ktorá je porovnateľná s Asterixom alebo s Lucky Lukeom. Už len to, že sa týmto legednám Iznougud vyrovná, svedčí o jeho nesporných kvalitách. Veľký rozdiel je však v tom, že kým príbehy Asterixa a Lucky Lukeho boli vždy na viac ako 40 stranách a jednalo sa vlastne o seriózne príbehy s častým humorom, Velký vezír Iznougud má krátke príbehy na 8 stranách zamerané čisto na humor. Či už sú to vypointované gagy alebo časté slovné hračky, zaberá to, viackrát je to úsmevné a niekoľkokrát som sa doslova rehotal hlavne na prvých 6 príbehoch. Iznougudove nezdary sú samozrejme vždy očakávané, ale zároveň majú scenáre vždy čím prekvapiť. Aj keď je palác a komnata kalifa hlavným dejiskom príbehov, často sa pozrieme aj na úplne iné miesta, či už je to púšť, prímorská oblasť, ostrovy, lode, mesto či rôzne iné exteriéry. Bočných postavičiek je tiež veľký počet a v každom príbehu sa vyskytne nejaká nová, ktorá môže svojimi schopnosťami alebo nejakým predmetom na predaj pomôcť zrealizovať zákerný plán výmeny kalifa.

Ak máte radi humorné komiksy, Velký vezír Iznougud je povinnosť. Jedná sa právom o kultovú a veľmi obľúbenú postavičku, ktorej príbehy prinášajú naozaj skvelú zábavu. Musím pochváliť aj skvelý preklad Richarda Podaného, ktorý zvládol slovné hračky s veľkou parádou.

26. kniha v rade Mistrovská díla evropského komiksu (MDEK)

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 192

Väzba: Tvrdá/Mäkká

Jazyk: český

Scenár: René Goscinny

Kresba: Jean Tabary

Preklad: Richard Podaný

Redakcia: Filip Gotfrid, Lucie Šavlíková, Alena Tejnická (Sarah)

Vydavateľstvo: CREW

5

Hodnotenie

Velký vezír Iznougud je kvalita porovnateľná s Asterixom alebo Lucky Lukeom a to už je čo povedať. Tu je to však čisto len o zábave, bez serióznych príbehov. René Goscinny bol génius a aj napriek tomu, že sa schéma príbehov neustále opakuje, vždy je to úplne inak. Na prvých 6 príbehoch som sa rehotal nahlas, potom som sa už ,,len,, usmieval. Perfektná zábava a pre milovníkov humorných komiksov povinnosť.

Autor – Rado