René Goscinny sa vracia do edície MDEK (Majstrovské diela európskeho komiksu) po tom, ako v minulom roku vyšiel Velký vezír Iznougud a dosiahol veľmi pekné predajné čísla. V Crew boli spokojní ako s kritikami tak aj s predajnosťou a tak sa Veľkovezír Iznougud znovu vrátil aby bavil čitateľov ďalšími príhmi o tom, ako chce odstrániť svojho kalifa Hárúna Al-Pašíqa a stať sa tak kalifom miesto kalifa. Prvý diel patril medzi tie najlepšie komiksy roku 2021 a ponúkol príbehy, ktoré geniálny tvorca Asterixa Goscinny napísal v rokoch 1966 až 1969. Nové príbehy vyšli v roku 1969 až 1972 a aj vďaka tomu istému tímu tvorcov (Goscinny scenár a Tabary kresba) sa zachovala aj vysoká kvalita a zábavnosť.

Celkovo je tu edícia MDEK od Crew už s nami neuveriteľných 12 rokov a už od roku 2010 tu vychádzajú skvelé európske komiksy v tejto kvalitnej a obľúbenej edícii, ktorá výrazne pomohla vydávaniu európskych komiksov aj od iných nakladateľov. Edícia je inak žánrovo bohatá a určite si tu každý milovník komiksov nájde niečo, čo by ho bavilo. V edícii tu vyšli komiksy od takých velikánov ako sú Alejandro Jodorowsky, Milo Manara, Moebius, Serpieri, Pat Mills, Grzegorz Rosiński, Don Lawrence či René Goscinny. Velký vezír Iznougud je zpět má inak presne tú istú tému, ktorú mala predošlá kniha a aj tie isté hlavné postavy. Jedná sa o nové vtipné príbehy na tému – ako odstrániť kalifa aby som sa stal miesto neho kalifom ja. V hlavnej úlohe je samozrejme prefíkaný a zákerný Iznougud, ktorému sa však túto ambíciu v každom príbehu nejakým vtipným spôsobom nakoniec nepodarí dosiahnuť. Pomáha mu jeho verný a už po toľkých pokusoch skeptický služobník Al-Chechtáwí. 

Komiks obsahuje 17 krátkych príbehov a v každom je samozrejme iný bizarný spôsob, akým chce Iznougud zlikvidovať svojho kalifa Hárúna Al-Pašíqa. Raz ho chce vystreliť v rakete do vesmíru, potom ho chce pomocou čarovného klobúka zmeniť na blázna, poslať ho na cestu, ktorá nevedie nikam, premeniť ho na zlatú sochu alebo ho odstrániť pomocou špeciálnej zbrane mimozemšťanov. Spôsobov je naozaj veľa a občas budete len neveriacky krútiť hlavou, čo všetko bol Goscinny schopný vymyslieť. Samozrejme nie sú úplne všetky príbehy vtipné, ale sú stále dostatočne nápadité a zábavné na to, aby ste si to prečítali, ak sa chcete dobre zabaviť a bavila vás aj prvá kniha. Je to nášup toho istého a Goscinny dokazuje, že bol jednoducho majster vtipných nápadov a naozaj hravých scenárov. Veď napokon jeho séria Asterix či Lucky Luke patria k zlatému fondu komédie a vyrastali na tom generácie čitateľov a tie generácie sa dobre bavili. Sem patria aj príbehy Velkého vezíra Iznouguda, ktoré sú už za tie roky od vydania kultové a možno nedosiahli takú slávu ako Asterix, no stále sú veľmi príjemné, vtipné a premyslené.

31. kniha v rade Mistrovská díla evropského komiksu (MDEK)

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke CREW.

KUPUJTE TU

Počet strán: 176

Väzba: Mäkká/Tvrdá

Jazyk: Český

Scenár: René Goscinny

Kresba: Jean Tabary

Preklad: Richard Podaný

Redakcia: Filip Gotfrid, Alena Tejnická (Sarah), Jolana Tichá

Vydavateľstvo: CREW

5

Hodnotenie

Ak druhá kniha humorných príbehov o Velkom vezírovi Iznougudovi, ktorý sa chce stať kalifom miesto kalifa je nápaditá, hravá a vtipná. Samozrejme nie je všetkých 17 príbehov tak kvalitných, ale Goscinny aj v tomto diele dokazuje, že bol jednoducho majster v písaní humorných scenárov. Aj keď má v každom príbehu Iznougud ten istý motív, spôsob je vždy iný a niektoré sú naozaj veľmi vydarené.

Autor – Rado