Autor scenára je Steve Niles, ktorý patrí k tým najšikovnejším komiksovým hororovým tvorcom. Napísal napríklad kultové dielo 30 dní dlouhá noc o desivých a poriadne hladných upíroch na Aljaške. Následne podľa toho v roku 2007 vznikol aj vydarený film, ku ktorému napísal Niles aj scenár. Horor pozbieral veľmi dobré hodnotenia a aj keď v kinách nezarobil až taký balík, vzniklo aj pokračovanie 30 dní dlouhá noc: Doba temna v roku 2010, ku ktorému síce autor tiež napísal scenár, ale film už bol zdrvený divákmi a kritikmi. V každom prípade však Steve Niles napísal viacero prevažne hororových komiksov a sú mu za to prikladané náležité zásluhy. Patrí totiž k tým autorom, ktorí vrátili lesk hororovým komiksom a vrátili ich znovu na svetlo záujmu verejnosti. 

Hororovým komiksom je aj Údolí zrůd a rozpráva príbeh o Trevorovi, ktorý žije na farme s rodičmi. Na tom by nebolo nič až tak zvláštne, keby nebola celá ich dedinka farmárov od sveta izolovaná. Ako keby to nestačilo, Trevor má znetvoreného mladšieho brata Willa, ktorého však rodičia ukrývajú/väznia pripútaného v stodole. Will má ešte len 6 rokov, ale už teraz je omnoho väčší ako jeho starší brat a vlastne je aj väčší ako jeho samotní rodičia. Otec je alkoholik a násilník a už ďalej nemieni znášať tú potupu, aké monštrum je vlastne jeho synom a odmieta to vôbec prijať. Kvôli tomu sa ho chce raz a navždy zbaviť, Trevor však chce svojho brata zachrániť…

Aj keď má Údolí zrůd hororové prvky, rozhodne sa nejedná o žiadny podobný masaker ako v prípade 30 dní dlouhá noc. Tu je to skôr o vzťahu dvoch bratov a o tom, že aj znetvorený chlapec má city a srdce. Dejú sa tu síce poriadne hnusné a nepríjemné veci, ale základná myšlienka je vlastne o dvoch bratoch a o ich vzájomnej pomoci. Znetvorený Will má v sebe istú nevinnosť a dobrotu a rozhodne nechce nikomu len tak ublížiť, aj keď ho vlastne všetci okrem staršieho brata považujú za monštrum. Podobná premisa už bola vo filmoch či knihách použitá mnohokrát. Údolí zrůd je také hororovejšie O myšiach a ľuďoch od Steinbecka. Príbeh nie je nijako komplikovaný, no zaujímavou časťou na komikse je aj jeho kresba od Grega Rutha, od ktorého už u nás vyšiel komiks Conan 0: Zrozen na bitevním poli. Jeho kresba je veľmi atmosférická, dokáže nakresliť naozaj pôsobivé scény, to sa mu uprieť rozhodne nedá, ale mne osobne jeho štýl kresby až tak nesedí. Klobúk dole však za naozaj pekné vydanie tejto knihy. 

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho na stránke Komárovo knihkupectví – Skvelý obchod s veľkou ponukou kníh, komiksov…

KUPUJTE TU

Počet strán: 160

Väzba: Pevná

Jazyk: český

Scenár: Steve Niles

Kresba: Greg Ruth

Preklad: Alexandra Niklíčková

Redakcia: Veronika Černá, Radek Chaloupka, Václav Dort, Tomáš Náprstek, Ladislav Niklíček, Martin Trojan, Milena Vojtková

Vydalo: Comics Centrum

Za komiks ďakujeme obchodu Komárovo knihkupectví

3

Hodnotenie

Údolí zrůd je takou neškodnou hororovou poviedkou. Veľa sa tu toho nenarozpráva, je to skôr taká pocitovka so síce peknou, ale veľmi často použitou myšlienkou o tom, aby sme nesúdili človeka podľa jeho vzhľadu. K tomu pochmúrna farma, záhadné znetvorenie, nenávisť a nepochopenie ľudí, ale aj dobro, ochrana a láska. Mne osobne kresba od Grega Rutha nesedí, ale dokáže občas nakresliť naozaj pôsobivé scény. Kniha ako taká však vypadá veľmi pekne.

Autor – Rado