Jacques Tardi je slávny francúzsky komiksový autor, od ktorého už u nás vyšli dva komiksy, ktoré však neboli prijaté práve s nadšením a majú skôr priemerné hodnotenia. To byla zákopová válka je však úplne iný level. Jedná sa o slávne komiksové vojnové dielo, ktoré sa svojou dôležitosťou dá prirovnávať k literárnym klasikám ako napríklad Na západe nič nové od Remarqua. 

Komiks nemá žiadne hlavné postavy a nemá ani nejaký súvislý dej. Obsahuje kratšie príbehy stále s inými postavami a pohľadmi na 1. svetovú vojnu. Surovosť, strach, znechutenie, boj o život, beznádej, to tu zažívajú postavy komiksu. Tardi sa o tejto vojne dozvedal z príbehov od svojho deda, ktorý v nej bojoval v zákopoch. Vo Francúzsku má autor vysoké postavenie, v roku 2013 mu chceli udeliť najvyššie štátne vyznamenanie, ale autor to odmietol. To byla zákopová válka je jeho najslávnejšie dielo a vzniklo v roku 1993. Tardi ho píše a aj sám čiernobielo kreslí. Dal si záležať, aby pôsobil komiks autenticky, dohľadal si rôzne informácie, prečítal množstvo tematických kníh, zásoboval sa fotkami a rozprával sa s veteránmi. Podarilo sa mu to, komiks naozaj pôsobí veľmi autenticky, nenájdete tu žiadny pátos, ako ho poznáte hlavne z amerických filmov. Nenájdete tu ani žiadny prehnaný patriotizmus, jednoducho je to drsná vojna, v ktorej zažívajú postavy pravé peklo a je jedno či je to Francúz alebo Nemec, všetci sú v tom pekle rovnako smažení, len na iných stranách bojového poľa.

Tých krátkych príbehov je tu viac a pozrieme sa na rôzne miesta vojnového konfliktu, aj keď prim budú hrať samozrejme zákopy a množstvo zhnitých mŕtvol v nich a naokolo. Príbehy sa odohrávajú aj v rôznych časových obdobiach a rokoch behom tejto vojny. Ak hľadáte príjemný komiks, tu ho nehľadajte a veľkým oblúkom sa titulu To byla zákopová válka vyhnite, toto je totiž totálne drsná temná depka, ktorá je maximálne realistická. A na vojne nie je príjemné absolútne nič, čo nám aj autor ukazuje. Viacero postáv v príbehoch išlo do vojny s nejakou nádejou, s veľkými očami, že budú hrdinovia, že postrieľajú pár nepriateľov a pôjdu naspäť domov k rodinám, ale priamo v akcii prišli na to, že je to najhoršie peklo aké si len mohli predstaviť. Viackrát Tardi v komikse spomenie aj to, že sú ľudia ovce, že slepo kráčajú za svojimi pánmi a to je svätá pravda. Tí velitelia, vodcovia a hlavy štátov totiž bojujú len v teple domova alebo v dostatočne vzdialených a bezpečných miestach od bojiska a bojovať za nich musia tisíce obyčajných chlapov. Tak to už však s ľudstvom chodí od nepamäti, už od praľudí, keď sa jednotlivé kmene medzi sebou vraždili o jedlo, o územie, o ženy, no jednoducho sa zámienka na zabíjanie či na hádky vždy nejaká našla. Takto to s ľudstvom je už od nepamäti a vždy sa história opakuje aj napriek všetkým tým hrôzam a mŕtvym.

Rozhodne silný komiks a ak máte chuť na dobre napísaný, realistický a drsný titul, To byla zákopová válka na vás určite spraví dojem.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho na stránke Komárovo knihkupectví.

KUPUJTE TU

Žáner: Vojnový

Počet strán: 176

Väzba: Pevná

Jazyk: český

Scenár: Jacques Tardi

Kresba: Jacques Tardi

Preklad: Richard Podaný

Redakcia: Eva Brucknerová, Richard Klíčník, Erik Lukavský

Za komiks ďakujeme obchodu Komárovo knihkupectví

5

Hodnotenie

To byla zákopová válka je veľmi drsný vojnový komiks, v ktorom nenájdete ani štipku pátosu, či prehnaného patriotizmu. Je maximálne realistický a postavy v jednotlivých krátkych príbehoch zažívajú poriadne peklo. Nezmyselnosť vojny je hlavnou Tardiho témou a scenáristicky sa s tým poriadne vyhral. Urobilo to na mňa silný dojem. Odporúčam.

Autor – Rado