Máme tu novú atmosférickú 2D point and click adventúru, ktorých už v poslednej dobe až tak veľa nevzniká a sú skôr na okraji záujmu. Dakedy a to hlavne v 90. rokoch to bol jeden z najobľúbenejších herných žánrov, hlavne kým ešte nebola 3D grafika, potom sa to už začalo meniť a klasické 2D point and click adventúry sa dostali pomaly ale isto na okraj hráčskeho záujmu. Samozrejme našťastie stále vznikajú, len už nie v takom veľkom počte a majú aj výrazne nižšie rozpočty. Malý indie tím z Portugalska s názvom Whalestork Interactive si povedali, že do tohto žánru prispejú hororovo ladenou klasickou 2D adventúrou s názvom The Night is Grey.

Hráte tu za Grahama, ktorý uteká v lese pred svorkou vlkov uprostred noci. Následne narazí na opustenú chatu v lese, z ktorej vidí svietiť slabé svetlo a rozhodne sa to ísť preskúmať. V chate nájde malé dievča, ktoré na neho mieri puškou a myslí si, že je nejaký netvor a vyhráža sa mu, že ak sa Graham priblíži čo i len o krok, tak ho zastrelí. Postupne sa s malou slečnou spozná lepšie a tá mu povie, že čaká už dlhšie na svoju maminku, ktorá sa zatiaľ z lesa nevrátila a nikdy ju takto dlho samú nenechala. Graham sa malému dievčaťu rozhodne pomôcť a chce ju odniesť k jej starým rodičom, ktorí bývajú neďaleko…

Toľko k príbehu, ktorý je jemne hororový, tajuplný a úplne neviete, čo od neho máte čakať. Čakajú na vás dokonca aj prekvapivo brutálne scény, ktoré tu však prezrádzať nebudem a verte tomu, že vás príbeh určite postupne prekvapí svojou pointou. Ale aby som sa vrátil k samotnej hrateľnosti, tá je klasická adventúrna a teda zbierate predmety po obrazovke, skúšate ich použiť na objekty na obrazovke alebo ich skúšate aj kombinovať medzi sebou. Našťastie je to z veľkej časti logické a tak vás aj napadne, čo máte vlastne spraviť. Čaká na vás aj viacero hádaniek a niekoľko desiatok pekne kreslených 2D obrazoviek. Postavy sú tiež 2D nakreslené a celkom pekne naanimované a rozhodne ma hra svojím vizuálom veľmi milo prekvapila. Podľa obrázkov som to však aj od hry čakal, že sa mi svojím grafickým štýlom a atmosférou bude páčiť. Naozaj príjemne znepokojivá hra, ktorá má veľmi vydarený a nečakaný záver. Ak ste fanúšikom klasických klikacích adventúr, na hru sa určite pozrite, je to kvalita. Celková dĺžka je okolo 4 hodín.

Oficiálna stránka hry.

Hra vyšla na: PC.

Žáner: 2D point and click adventúra.

Multiplayer: Nie.

 

  • 85%
    - 85%
85%

Hodnotenie

The Night is Grey je prekvapivo atmosférická 2D klikacia adventúra, ktorá je hororovo ladená a má naozaj prekvapivú a veľmi vydarenú príbehovú pointu. Čaká na vás niekoľko desiatok pekne nakreslených obrazoviek, niekoľko hádaniek a chytľavý príbeh o chlapíkovi Grahamovi a malom dievčati, ktorí putujú nočným lesom, v ktorom sa skrývajú nebezpeční vlci. Vydarené a určite fanúšikom žánru odporúčam.

Autor – Rado