Pri príležitosti vydania hry na PC Steam, som hru zrecenzoval, aj keď pôvodne už vyšla pred rokom. Hello Games je malé nezávislé štúdio z Veľkej Británie. Pozostáva z 25 zamestnancov a tak sa radí k tým menším indie štúdiám, aj keď už za sebou majú obrovský kontroverzný hit No Man’s Sky, ktorý na Steame hralo viac ako 212 000 hráčov v tom istom čase a tak sa jedná o jeden z najúspešnejších herných projektov nezávislého štúdia. Tím si však užil svoje, pred vydaním hry totiž bolo veľa sľubov, ako bude hra vypadať, čo všetko v nej bude možné a keď vyšla, tak neobsahovala ani zďaleka toľko, koľko vývojári sľúbili. Od recenzentov a komunity to hra aj napriek tomu, že bola enormne hrávaná, poriadne schytala a bola v červených číslach v hodnoteniach. Aj napriek zlému štartu si štúdio povedalo, že na hre zamaká a posnaží sa svoje sľuby naplniť. To sa im z veľkej časti podarilo a hra je jedným zo svetlých príkladov, kedy síce nebol začiatok ideálny, ale postupné opravy a pridávanie obsahu hre výrazne pomohlo a aj hodnotenia boli postupom času oveľa lepšie.

The Last Campfire je bočným projektom tohoto štúdia, na ktorom od roku 2018 pracovali väčšinou 3 ľudia. Je to adventúra o nádeji, stratách, empatii, hľadania zmyslu bytia a v neposlednom rade o hľadaní domova a správnej cesty. Príbeh rozpráva o postavičke, ktorá sa stratí a snaží sa nájsť cestu k poslednému ohnisku. Na svojej ceste stretáva ďalšie stratené postavy a aj rôzne iné bytosti. Vašou úlohou je im pomôcť a vďaka tomu sa vám potom otvorí cesta ďalej. Hra sa odohráva v lesoch, jaskyniach, na horách, pri riekach či jazerách a celkovo v prírode. Jedná sa o veľmi kľudnú adventúru bez násilia, vlastne si chodíte, klikáte a pri tom riešite logické hádanky. Hra pozostáva v hľadaní cesty ďalej, budete používať nájdené predmety a budete riešiť aj logické minihry, z ktorých je vlastne hra zložená. Teda budete posúvať hlavne predmety a skladať si z nich cestu, budete predmety otáčať do správneho tvaru a podobne. Aj keď to možno neznie veľmi záživne, hra má tak pekné prostredia a našťastie aj variabilné hádanky, že budú baviť až do konca. Hra obsahuje aj viacero sviežich momentov, v ktorých budete riešiť iné úlohy ako napríklad chovanie veľkého tučného prasiatka, aby vám uvoľnilo cestu ďalej.

Veľmi príjemná dobrodružná atmosféra a grafika len umocňujú dobrý pocit z tejto malej hry. Vypadá to jednoducho veľmi pekne a pomáhajú tomu aj bohaté farby a až rozprávkovo krásne prostredia. Vytkol by som však sprievodný hlas, ktorý vás sprevádza celou hrou, keby rozprával len občas a striedal sa aj s iným, zaujímavejším hlasom, tak by to bolo v poriadku, ale to nezaujímavé dievča či chlapec hovorí jednoducho každú jednu repliku v hre a podľa mňa nebol dobre zvolený. Inak sú však zvuky a hudba príjemné. Ak teda hľadáte príjemnú logickú adventúru s peknou grafikou, ste tu na správnom mieste.

Oficiálna stránka hry. 

Hra zatiaľ vyšla na: PlayStation 4, Nintendo Switch, Xbox One, PC, Apple Arcade. 

Žáner: Logická adventúra.

Herná doba: Zhruba 4 hodiny.

Multiplayer: Nie

Hru vytvorili:

 

  • 80%
    - 80%
80%

Hodnotenie

The Last Campfire je pekná logická adventúra s dobrodružno nostalgickou atmosférou. Príjemná malá hra, na ktorú si po dohraní určite radi spomeniete.

Autor – Rado