Ak vám je tento titul povedomý, nemýlite sa. Je totiž založený na populárnom móde zo Skyrimu. Tentoraz sa jedná o plnohodnotnú hru, ktorá bola výrazne rozšírená a prepracovaná. Hra sa začína tým, že sa prebúdzate na brehu rieky a pomaly si snažíte spomenúť na to, kto ste. Vyberiete si pohlavie vášho hrdinu, jeho rasu a na záver jeho meno. Pustíte do debaty s mladou ženou, čo pri vás stojí. Zistíte, že sa volá Karen a že vám zachránila život pred utopením. Taktiež vám pomôže si spomenúť, kým vlastne ste. Na základe štyroch možností si môžete vybrať minulosť vašej postavy, či je archeológ, vojak, trestanec alebo si napriek všetkej snahe ani tak nespomína, kto vlastne je. Každá z možností vám ponúka určitý bonus a je len na vás, čo si vyberiete. Ja som si vybral archeológa, keďže tá vám poskytuje bonusové odpovede počas dialógov a taktiež aj informácie o rôznych historických predmetoch v hre. Po veľmi rýchlom zoznámení s Karen sa vydávate hľadať nejakého Ala, ktorý išiel preskúmať neďaleké ruiny. V ruinách sa s vami prepadne podlaha a ocitnete sa v ruinách starovekého Ríma. Najväčšou zvláštnosťou sú všadeprítomné zlaté sochy, ktoré otáčajú svojimi hlavami vašim smerom. Postupne ako preskúmavate ruiny, vidíte stále viac a viac týchto zlatých sôch, až nakoniec nájdete strateného Ala, z ktorého je však tiež zlatá socha a pri ňom sa nachádza čudný portál, samozrejme do neho musíte vstúpiť, o čom by potom táto hra bola.

Portál vás vráti späť v čase o takmer 2000 rokov, do obdobia, kedy šialený cisár Nero podpálil celý Rím. Vďaka postavám, ktoré stretávate zistíte, že ste sa ocitli v pasci, z ktorej niet úniku. To však nie je jediný problém, tým najväčším je tzv. zlatý zákon, jedná sa o to, že dané mesto strážia bohovia a dohliadajú na to, aby žiadny občan nespáchal hriech, ak by sa tak stalo, všetci obyvatelia sa zmenia na zlaté sochy. Vašou hlavnou úlohou je zistiť, kto z obyvateľov je budúci hriešnik, ktorý privedie skazu na celé mesto. Preto bude potrebné postupne prehovoriť s každým občanom niekoľko viet. Musím sa priznať, že zo začiatku mi to prišlo veľmi divné a vôbec som na to nemal náladu, viesť dlhé rozhovory s každou jednou postavou. Postupne som však prišiel na to, že tie rozhovory sú naozaj dobre napísané, postavy sú dostatočne zaujímavé a aj udalosti sú napäté viac, ako by si človek na prvý pohľad myslel. Postupne riešite aj rôzne bočné úlohy, ktoré vám postavy zadajú, napríklad získanie kvetiny z vysokej skaly nad jazierkom a následné robenie prostredníka dvom hanblivým zaľúbencom. Zaujímavých úloh je však podstatne viac, jedná sa napríklad o zabránenie chlapíkovi v spáchaní samovraždy, zachránenie ženy pred zrútenou strechou a podobne. K týmto úlohám však prídete až postupne. Prídete totiž veľmi rýchlo na to, že spáchanie hriechu nie je vôbec tak ťažké či už z vašej alebo zo strany iných obyvateľov a keď sa tak stane, bohovia zosielajú automaticky na mesto svoj hnev, zlaté sochy ožijú a premieňajú všetkých živých na zlaté sochy, vtedy sa musíte čo najrýchlejšie vrátiť k portálu a čas sa znovu pretočí. Vy sa ocitáte znovu v tom istom mestečku, žiadny hriech sa však nestal, všetky rozhovory si pamätáte, no ostatné postavy vás vôbec nepoznajú a tak začínate v podstate znovu. Postupne prichádzate na to, ako pomôcť jednotlivým občanom s ich problémami. Niekedy však na vyriešenie problému nebude stačiť jeden pokus a bude nutné vyvolať hnev bohov, aby ste mohli znovu začať deň. Postupne tak teda spoznávate občanov, ich problémy, preskúmavate dostatočne zaujímavé okolie a prichádzate na to, kto má aký charakter.

Aj keď sa zdá, že hra je hlavne o rozhovoroch, dôjde aj na akciu. Čoskoro totiž získate zlatý luk, vďaka ktorému môžete meniť viaceré veci na zlato a pomáha vám to v prekonávaní prekážok. Môžete zmeniť vodu na zlatý chodník a podobne. Dokonca si aj poriadne zastrieľate proti kostlivcom, ktorých pôvod už musíte odhaliť vy. Je zaujímavé, že na hre pracovali len 4 vývojári a myslím si, že hru naozaj dobre odladili či už po stránke hrateľnosti alebo po stránke grafiky. Hra vypadá dobre a síce to viditeľne nie je úplná top kvalita, prostredie je dostatočne graficky pekné a postavy sú dostatočne uveriteľné a živé. Poteší aj vydarený dabing. Ak máte radi dobre napísané adventúry, rozhodne si musíte The Forgotten City zahrať a aby ste si nemysleli, že hru chválim iba ja sám, tak napríklad na Metacritic má hra momentálne v priemere 85% z 23 recenzií a na Steame má 97% z viac ako 1000 hodnotení.

Oficiálna stránka hry. 

Hra zatiaľ vyšla na: PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X a Series S, PC, Nintendo Switch

Žáner: Adventúra.

Multiplayer: Nie.

Hru vytvorili:

 

  • 85%
    - 85%
85%

Hodnotenie

The Forgotten City je veľmi kvalitnou adventúrou. Má zaujímavý námet, pútavé rozhovory, dostatok zaujímavých postáv, pekné a tajuplné prostredie a celé je to zabalené do príjemnej grafiky a vydareného dabingu. Ak ste fanúšik kvalitných adventúr, v ktorých ide v prvom rade o príbeh, mali by ste hru určite skúsiť.

Autor – Rado