Tento očakávaný sci-fi horor je prvotinou Amerického štúdia Striking Distance, ktoré bolo založené v roku 2019. Jeho členom a aj zakladateľom je Glen Schofield, ktorý vytvoril legendárny sci-fi horor Dead Spce. The Callisto Protoco je vlastne jeho nasledovníkom, má podobnú hrateľnosť, ale inak je to úplne iná hra a celkovo značka. Hra mala počas vydania značné problémy na PC, kde bola veľmi zlá optimalizácia a veľké prepady fps, ale tvorcovia usilovne pracujú na updatoch a už teraz beží hra podstatne lepšie ako v deň vydania. Steam komunita však hodnotila hru veľmi zle a 27% bolo naozaj hrozivé hodnotenie. To sa však už zodvihlo aspoň na aktuálnych 59% a predsa len sa už na zmiešané recenzie pozerá lepšie ako na záporné. Najlepšie hra fungovala na PS5, ktorej sa autori aj najviac venovali. Hra mala zatiaľ najviac takmer 16 000 hráčov, čo nie je až tak veľké číslo na tak očakávaný horor, ale mohli za to určite aj počiatočné problémy.

Príbeh hry sa odohráva v roku 2320 na jednom z mesiacov planéty Jupiter, kde je veľké väzenie Black Iron, ktoré spravuje firma United Jupiter Company. Jacob Lee sa tu po havarovaní svojej vesmírnej lode zobúdza v cele, ale všetko sa nejak pokazilo, väznica je v plameňoch a trestanci a aj stráž sa menia na krvilačné monštrá. Jacob sa snaží toto peklo prežiť a dostať sa z tohto nehostinného prostredia čo najskôr…

Hra je výrazne zameraná na súboje a kým v Dead Space to bola hlavne streľba a teda boj na diaľku, tu už je prepracovaný aj boj na blízko. Ten je spracovaný tým štýlom, že sa pred nepriateľskými útokmi môžete uhýbať do strán, čo vypadá veľmi efektne a môžete sa tak vyhnúť úderom, ale aj poriadne schytať, ak sa nebudete uhýbať včas. Samozrejme aj tu funguje aj streľba na diaľku a okrem nej tu máte aj telekinetický prístroj, ktorý dokáže manipulovať s objektami a aj s nepriateľmi. Viete ich tak vydvihnúť a potom s nimi hodiť do diaľky, čo hlavne pri veľkom nedostatku nábojov oceníte, ak je po ruke nejaká stena s ostňami. Máte tu možnosť aj upgradovať svoju výbavu a vylepšovať si tak svoje schopnosti a zbrane. Súbojový systém je celkovo veľmi dynamický a vypadá v pohybe naozaj dobre. Aj keď nefunguje úplne bezchybne a niekedy som mal pocit, že tie úskoky nefungujú úplne správne. Inak má však hra skvelú atmosféru, veľký počet lakačiek, autori sa s hráčmi hororovo zahrávajú vo viacerých scénach a vás to ženie opatrne dopredu. Hra je poriadne tvrdá a pripravte sa na nechutné brutálne scény, s ktorými autori vôbec nešetria. Krvi, odtrhnutých končatín a vnútorností je tu naozaj dosť.

Musím pochváliť aj na horor zaujímavý príbeh, ktorý ma lákal a bavilo ma tie udalosti sledovať. Autori sa vyhrali aj s rôznymi efektami a tak je hra dostatočne zaujímavá aj po grafickej stránke. Jednoducho tá práca svetla a tieňov vypadá dobre a sú tu aj rôzne efekty ohňa, pary a podobne. Obrovský obdiv si zaslúžia aj animácie tvárí postáv, ktoré vypadajú ako živé a sú veľmi prepracované. Na vysokej úrovni sú aj zvuky, ktoré pri hororovej hre zohrávajú veľmi dôležitú úlohu, aby dokázala hráča vystrašiť. Aj keď som sa pri hraní nebál, tak atmosféra bola aj tak správne nechutná a nikdy som si nemohol byť istý, čo ma čaká za ďalším rohom. The Callisto Protocol sa vydaril a aj keď na PC má s optimalizáciou ešte stále menší problém, okrem toho sa jedná o prvotriednu hororovú sci-fi zábavu. Hra celkovo v recenziách po svete nedostávala až tak vysoké známky a celkový priemer sa drží na 70%, za čo môžu neskôr už predsa len repetitívne súboje. Zabudol som dodať, že tváre postáv majú reálne tváre hercov a minimálne Josha Duhamela v hlavnej úlohe bude asi poznať viacero z vás.

Oficiálna stránka hry. 

Hra vyšla na: PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X/Series S, Xbox One, Microsoft Windows.

Žáner: Akčný sci-fi horor. 

Multiplayer: Nie.

Hru vyrobili:

  • 85%
    - 85%
85%

Hodnotenie

The Callisto Protocol je brutálny a nechutný akčný sci-fi horor, ktorý má intenzívne súboje, v ktorých je často potrebné sa uhýbať útokom nepriateľov. Síce to občas úplne nefunguje a optimalizácia by mohla byť aj lepšia, no inak sa jedná o veľmi vydarený atmosférický horor s vydarenou grafikou. Ak ste mali radi prvý Dead Spce, budete tu ako doma.

Autor – Rado