Svet cyberpunku je stále viac a viac populárnejší. Samozrejme za tú vyššiu popularitu mohla v poslednej dobe hlavne hra Cyberpunk 2077, ktorá však aj napriek svojim nesporným kvalitám obsahovala množstvo chýb. The Ascent ide na tento žáner trochu inou cestou, hra najviac asi pripomína Diablo a povedal by som, že sa vlastne jedná o poriadne akčné cyberpunkové Diablo inšpirované vo veľkej miere hrou Ruiner z roku 2017. Ruiner priniesol vydavateľ Devolver a jednalo sa o cyberpunkovú akčnú pecku, ktorá sa zameriavala hlavne na súboje a rýchlu hrateľnosť. The Ascent prináša niečo podobné, len jeho svet je podstatne hlbší, rozsiahlejší, prepracovanejší a obsahuje oveľa viac detailov. Ja by som to nazval ako poriadne akčný izometrický Cyberpunk 2077 s hrateľnosťou série Diablo.

Jedná sa o veľmi úspešnú hru, ktorá svojmu vydavateľovi, firme Curve Digital priniesla rekordné tržby za prvý víkend. Za prvý víkend dosiahol 5 miliónové tržby z predajov, čo bude približne 200 tisíc predaných kusov. Čo sú rozhodne veľmi pekné čísla a ukazujú, že o tento žáner je záujem. V štúdiu Neon Giant pracovalo na hre The Ascent len 12 ľudí, čo je neporovnateľné číslo oproti takému Cyberpunku 2077. Na hre je to samozrejme vidieť, ale rozhodne na to hra nevypadá. Tvorcovia predtým pracovali na hrách ako Wolfenstein, Gears of War, DOOM a Bulletstorm. Je až neuveriteľné, aký detailný svet plný života si autori pre hráčov pripravili. Všade sa niečo hýbe, kopec civilistov chodí len tak po meste, lietajúce stroje, roboty, svetlá, neóny, to jednoducho treba vidieť a komu nevadí izometrický pohľad na hrdinu a svet, ten si príde rozhodne na svoje. Musíte však mať radi akčnejšiu hrateľnosť, podobne ako Ruiner, je aj The Ascent hlavne o súbojoch. Hneď na začiatku si máte možnosť vybrať, či budete hrať za ženskú alebo mužskú postavu a podobne ako vo viacerých RPG hrách, vás čaká detailné vytváranie postavy. V hre začínate na spodnom podlaží, ako bezvýznamná postava, no postupne ako plníte svoje úlohy, postupuje v hierarchii vyššie a dostávate stále zložitejšie a dôležitejšie úlohy. Živíte sa hlavne likvidáciou nepohodlných osôb, ako lovec odmien. Všade však na vás čaká kopec hrdlorezov, začínate zabíjaním hmyzej hávede, postupne však bojujete proti stále lepšie vyzbrojeným protivníkom a ku koncu hry už na vás striehnu poriadne veľké roboty a ťažší protivníci. Vy sa však tiež postupne levelujete a získavate stále lepšie a ničivejšie zbrane. Za levelovanie dostávate stále nové body, ktoré vám zvýšia život, energiu, presnosť, kritické poškodenie atď., a tie následne zvyšujú aj vaše 4 atribúty, ktoré majú v podstate vplyv najmä na augmentácie, teda špeciálne schopnosti. Vďaka ním môžete odhodiť nepriateľov, použiť na nich stázu, vyvolať si na pomoc robotov alebo vysať život s protivníkov. Aj keď je hra výrazne akčná a poriadne si v nej zastrieľate, môžete bojovať aj taktickejšie a výrazne sa so svojou postavou kryť za prekážkami. Tvorcovia do hry zabudovali fungujúci systém krytia a neraz sa vám to hodí, lebo protivníci sú takmer vždy vo výraznej presile. Arzenál je utešene rozsiahly, takže padajú vám pištole, brokovnice, raketomety i pušky na streľbu z diaľky. Je až zarážajúce, ako dobre akcia vypadá v pohybe, všade to vybuchuje, horí, iskrí, naozaj je tu akcia spracovaná veľmi dobre a vyslovene lahodí oku.

Audiovizuálne spracovanie je krásne. Ha pripomína samozrejme hry z cyberpunkového žánru, ako sú už spomenutý Ruiner, Cyberpunk 2077 či Ghostrunner. No tým, že je hra izometrická, tak vidíte celý ten svet pekne z hora a neónové ulice sú plné života. Hudba sem dokonale sadne a grafika vypadá jednoducho skvelo. Famózne vypadá hlavne v davových scénach, keď je na obrazovke niekoľko desiatok postáv, k tomu lietajúce stroje, blikajúce svetlá, roboty a všetko možné. Prostredia sa postupne menia a ponúkajú takú tú klasiku podobných hier z tohto žánru. Autori do hry zapracovali aj lokálnu a online kooperáciu pre troch hráčov a bol to naozaj veľmi dobrý nápad. Hru si samozrejme viete užiť aj sám, ale tie pošty nepriateľov sú stavané na dvoch hráčov a zábava sa ešte násobí. Jednoduchšie akčné RPG na štýl Diabla. Ak vás popis zaujal a láka vás poriadna porcia akcie, rozhodne si hru zahrajte, ak hľadáte menej akcie a viac príbehu, bude lepšie ak pôjdete o hru ďalej. Ja som sa však bavil veľmi dobre.

Oficiálna stránka hry. 

Hra zatiaľ vyšla na: Xbox One, Xbox Series X a Series S, PC.

Žáner: Akčné izometrické RPG.

Multiplayer: Áno (online aj lokálne).

Hru vytvorili:

 

  • 80%
    - 80%
80%

Hodnotenie

The Ascent je poriadne akčný masaker. Jedná sa o jednoduchšie RPG, ktoré obsahuje naozaj veľkú porciu akcie, vlastne je to také cyberpunkové Diablo. Ak vás tento popis zaujal, nemusíte už viac nad hrou rozmýšľať a určite si ju zahrajte. Obsahuje vydarenú online a aj lokálnu kooperáciu, je to audiovizuálna žranica s naozaj peknou grafikou a zábavná je aj akcia. Ak však hľadáte vážnejšie RPG, v ktorom je tej akcie menej, musíte ísť o hru ďalej.

Autor – Rado