Josef Vybíral sa pustil do odvážneho projektu. Európske komiksy tu boli totiž dlhé roky v tieni superhrdinských komiksov a mangy. Síce to vydavateľstvo Crew a aj Argo v posledných rokoch vylepšujú, no stále tu chýbal hlavne mainstreamový francúzsky komiks. Vybíral túto dieru na trhu zalepil a obľúbenou edíciou ERB, ktorú musíte mať jednoducho pre jej pestrosť radi a ak hľadáte dobré príbehy a krásnu kresbu, môžete sa na túto edíciu spoľahnúť. V edícii ERB vyšli zatiaľ dobrodružné príbehy Mistr Meče Zarov, fantasy príbehy Asgard a Sága Valty, historické Murena a Orlové Říma 1+2, chlapčenský príbeh Děti z Montmartru a westerny Až do posledního a Sykes. Viaceré sú už vypredané alebo už vypredané onedlho budú, preto s nákupom veľmi nečakajte a objednávajte kým sa ešte dá. 

Práve spomenutý western Sykes, je predchodcom Texaského Jacka a hlavne kvôli úspechu vznikol tento prequel, ktorý sa vracia v príbehu do minulosti maršála Sykesa, ktorý tentokrát síce nie je hlavnou postavou, no ako vedľajšia postava dostal dosť veľký priestor. Sykes vyšiel vo Francúzsku v roku 2015 a v tomto roku obsadil skvelé 10. miesto v hlasovaní čitateľov o najobľúbenejší komiks roku. Ako sa hovorí? Víťazný tím by sa nemal meniť a tu ostal našťastie rovnaký a tak aj komiks Texaský Jack píše Pierre Dubois a kreslí Dimitri Armand. Texaský Jack vyšiel v roku 2018 a v hlasovaní spomedzi všetkých komiksov z daného roku obsadil vynikajúce 15. miesto. O čom tento prequel vlastne je?

Texaský Jack je skvelý strelec a kolujú o ňom samé hrdinské legendy ako o jednom z najväčších hrdinov Divokého západu. Legendy sú však vymyslené a je to len marketingový ťah na nalákanie platiacich divákov do cirkusu, v ktorom Jack aj so svojimi spolupracovníkmi vytvárajú akčné divadlo pre divákov. Samozrejme je Jack stále najväčším hrdinom a idolom. Jedného dňa ho však vláda požiada, aby sa vydal ako hrdina na reálny boj proti obávanému pištolníkovi Gunsmokeovi a jeho bande zabijakov. Samozrejme je mu sľúbená vysoká odmena a je mu povedané, že on tam bude mať úlohu len akéhosi idolu, o ktorom potom budú kolovať nové hrdinské príbehy, ako porazil bandu zabijakov. Jackovi a jeho spolupracovníkom bude robiť spoločnosť kavaléria, ktorá tých pištoľníkov porazí a Jack si má len zliznúť smotanu. Ak by odmietol, mimoriadne by utrpela jeho povesť a pravdepodobne by to znamenalo koniec jeho úspešného cirkusu. Spoločnosť na tejto misii mu budú robiť aj jeho spolupracovníci Amy O’hara, Wild Ryan Greed a Kwakengoo. Našťastie však neskôr natrafia práve na maršála Sykesa.

Tentokrát má príbeh o 40 strán viac ako one shot Sykes, ktorého dej sa odohrával na 80 stranách a najväčší problém som u neho mal práve so skratkovitosťou. Texaský Jack má príbeh rozložený na 128 strán a veľmi to celému príbehu pomáha. Postáv je totiž v tomto príbehu veľa a našťastie sa im tvorcovia venujú dostatočným priestorom na to, aby si k nim čitateľ vybudoval nejaký vzťah. Postavy sú sympatické a ich vzájomné rozhovory majú šťavu, potrebnú dynamiku a aj vtip. Celkovo je to dosť konverzačný western, no vďaka svižne napísaným dialógom nenudí a dej sa príjemne posúva dopredu. Samotný zabijak Gunsmoke sa predstaví na úvodných stranách a totálne si na seba strháva všetku pozornosť a je preto škoda, že má tento démonický záporák tak málo priestoru. Aj napriek tomu je však príbeh dostatočne pútavý a aj vďaka väčšiemu priestoru na mňa pôsobil ešte lepším dojmom ako Sykes. Jedná sa o uzavretý príbeh a ak hľadáte kvalitný western a Sykesa ste už čítali, Texaský Jack je potom jasnou voľbou.

Ak máte záujem o krásne púzdro pre oba tieto westerny, tak máte možnosť si také od Vydavateľstva Vybíral objednať TU.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 128

Väzba: Tvrdá

Jazyk: Český

Scenár: Pierre Dubois

Kresba: Dimitri Armand

Preklad: Jitka Musilová

Redakcia: Zbyněk Froněk, Jiří Nevěřil, Josef Vybíral

Vydavateľstvo: Nakladatelství Josef Vybíral

5

Hodnotenie

Texaský Jack je prequelom westernu Sykes. Víťazný tím z predošlého komiksu zostal pokope a k dispozícii bol tentokrát výrazne väčší počet strán. Scenárista Pierre Dubois sa tak mohol venovať vybudovaniu príbehu, väčší priestor dal aj postavám a je to na kvalite cítiť. Za mňa je to celé ešte o úroveň lepšie ako Sykes. Texaský Jack sa dá čítať aj samostatne, ale nevidím jediný dôvod, prečo by ste mali vynechať vydareného Sykesa. Jeden maršál a dva kvalitné samostatné westernové príbehy.

Autor – Rado