Komiks Temné noci – Metal nie je až tak vhodný pre nových čitateľov, tí budú pri niektorých situáciách zmätení a nebudú tak úplne vedieť, o čo v príbehu vlastne ide. Vydavateľstvá Crew a BB art rozbehli spoluprácu na veľkom komiksovom projekte, ktorý v našich končinách nemá obdobu. Jedná sa o Znovuzrození hrdinov DC, čo bola nová rada a tak skvelá príležitosť pre nových čitateľov naskočiť bez toho, aby museli poznať niekoľko predošlých komiksov a zásadných udalostí. Pod touto značkou tu začali vychádzať komiksy s viacerými DC hrdinami ako napríklad – Batman, Green Arrow, Birds of Prey, Flash, Aquaman, Liga spravodlivosti, Wonder Woman a iné. Všetko to boli viac menej vhodné komiksy na naskočenie do série. Hlavným scenáristom komiksu Temné noci – Metal je fanúšikom dobre známy Scott Snyder, od ktorého u nás vydávalo uznávanú sériu s Batmanom zo série NEW 52 práve vydavateľstvo Crew. Práve v tejto sérii vznikol jeden z najuznávanejších komiksov s Batmanom a to Soví tribunál. Od Scotta Snydera už u nás vyšlo viacero komiksov, či už je to séria Znovuzrození hrdinů DC: All-Star Batman alebo dva diely z Amerického upíra, je to u nás u veľkej väčšiny fanúšikov populárny autor. Okrem neho sa na knihe Temné noci – Metal scenáristicky podieľali aj Benjamin Percy, Tim Seeley, James Tynion IV, Rob Williams a Joshua Williamson.

O čom je vlastne príbeh? Temný rytier odhalil jedno zabudnuté tajomstvo. Tajomstvo, ktoré môže zničiť samotné základy vesmíru DC. Objavil temnú stranu reality, to, čo sa skrýva za multiverzum. Zónu nočných môr, kde je každá obava, každý náš strach, skutočnosťou. A teraz je tu sila stará ako sám čas, ktorá sa nás snaží stiahnuť do temnoty, do nikdy nekončiacej hrôzy. Je nutné spojiť proti prastarému zlu sily viacerých hrdinov, ale proti nim budú stáť viaceré verzie temných Batmanov z iných svetov. Kniha rozohráva naozaj veľkolepý príbeh, ktorý je však bez načítania predošlých komiksov, na ktoré tu scenáristi odkazujú tak trochu chaotické. V knihe sa objavuje veľmi veľký počet postáv a je tu viacero príbehových liniek. V jednej je hlavným hrdinom Batman, v ďalšej je Green Lantern a v tretej je Hawkman. Tieto postavy a príbehy sa striedajú v prvej časti knihy. Potom už nasleduje hlavný program, ktorým je príbeh Temné noci – Metal v ktorom znovu spolupracuje scenárista Scott Snyder s famóznym Gregom Capullom, s ktorým spolupracoval na svojej Batmanovskej sérii z NEW 52. Znovu je tu tých postáv viac a máme tu všetky hlavné hviezdy DC univerza a to Batmana, Wonder Woman, Supermana, Aquamana, Green Lanterna a Flasha. Príbeh Temné noci – Metal tu má dve časti, čo je zhruba 1/3 knihy a potom pokračuje zasa iný príbeh a to Gothamský odboj, kde sú zasa hlavné postavy Robin, Nightwing, Green Arrow, Harley Quinn a Killer Croc. 

Ak máte radi DC univerzum, budete tu pravdepodobne ako doma a to množstvo postáv sa vám bude páčiť. Pre mňa sa jedná o prekombinovaný príbeh, v ktorom nie je tak ľahké sa vyznať. Rozhodne však nemôžem uprieť autorom scenára snahu o niečo veľkolepé a do značnej miery iné. Je tu viacero zaujímavých scén a zišlo sa tu aj viacero veľmi kvalitných kresličov. Sám to síce veľmi neobľubujem, keď sa v jednej knihe neustále striedajú alebo menia autori kresby, no tu som za to aj celkom rád, lebo sa ich tu zišlo viacero kvalitných. Potešili ma hlavne Greg Capullo, Mirka Andolfo, Stjepan Šejič a Juan Ferreyra. Tí ostatní pre mňa boli skôr priemerní, aj keď sú medzi nimi také veľké mená ako Jim Lee alebo Andy Kubert, no tentokrát sa mi ich tvorba až tak nepáčila. Temné noci – Metal je trilógia, som zvedavý, ako bude príbeh pokračovať.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 236

Väzba: tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Benjamin Percy, Tim Seeley, Scott Snyder, James Tynion IV, Rob Williams, Joshua Williamson

Kresba: Mirka Andolfová, Greg Capullo, Juan Ferreyra, Andy Kubert, Jim Lee, Paul Pelletier, John Romita Jr., Stjepan Šejić

Preklad: Kateřina Tichá

Redakcia: Jana Balharová, Filip Gotfrid

Vydavateľstvo: CREW

4

Hodnotenie

V komikse Temné noci – Metal rozohrali s Batmanom a ostatnými populárnymi postavami DC univerza scenáristi veľmi netradičný príbeh. Po prvom diely sa to hodnotí ťažko, predsa len je to trilógia, ale jedno je isté – Scottovi Snyderovi sa rozhodne podarilo zaujať.

Autor – Rado