Séria Temné noci – Metal je tak trochu rozporuplná a určite je lepšie, ak nie ste úplne nový čitateľ a máte už niečo z Batmanov od Scotta Snydera a z projektu Znovuzrodenie niečo načítané. Rozhodne vám to nebude na škodu. Vydavateľstvá Crew a BB art rozbehli spoluprácu na veľkom komiksovom projekte, ktorý v našich končinách nemá obdobu. Jedná sa o Znovuzrození hrdinov DC, čo bola nová rada a tak skvelá príležitosť pre nových čitateľov naskočiť bez toho, aby museli poznať niekoľko predošlých komiksov a zásadných udalostí. Pod touto značkou tu začali vychádzať komiksy s viacerými DC hrdinami ako napríklad – Batman, Green Arrow, Birds of Prey, Flash, Aquaman, Liga spravodlivosti, Wonder Woman a iné. Všetko to boli viac menej vhodné komiksy na naskočenie do série. Hlavným scenáristom komiksu Temné noci – Metal je fanúšikom dobre známy Scott Snyder, od ktorého u nás vydávalo uznávanú sériu s Batmanom zo série NEW 52 práve vydavateľstvo Crew. Práve v tejto sérii vznikol jeden z najuznávanejších komiksov s Batmanom a to Soví tribunál. Od Scotta Snydera už u nás vyšlo viacero komiksov, či už je to séria Znovuzrození hrdinů DC: All-Star Batman alebo dva diely z Amerického upíra, je to u nás u veľkej väčšiny fanúšikov populárny autor. Okrem neho sa na knihe Temné noci – Metal scenáristicky podieľali aj Benjamin Percy, Tim Seeley, James Tynion IV, Rob Williams a Joshua Williamson.

O čom je vlastne príbeh tejto série? Temný rytier odhalil jedno zabudnuté tajomstvo. Tajomstvo, ktoré môže zničiť samotné základy vesmíru DC. Objavil temnú stranu reality, to, čo sa skrýva za multiverzum. Zónu nočných môr, kde je každá obava, každý náš strach, skutočnosťou. A teraz je tu sila stará ako sám čas, ktorá sa nás snaží stiahnuť do temnoty, do nikdy nekončiacej hrôzy. Je nutné spojiť proti prastarému zlu sily viacerých hrdinov, ale proti nim budú stáť viaceré verzie temných Batmanov z iných svetov. Druhý diel, s názvom Temné noci – Metal: Temní rytíři je ešte temnejší ako ten prvý diel a príbeh sa zameriava hlavne na členov Ligy spravodlivosti a Temných rytierov, ktorí im dajú v bojoch poriadne zabrať. Kto však naozaj sú títo Temní rytieri? Čo ich vlastne stvorilo? 

Samotný Batman zmizol v temnom vesmíre a v tomto druhom diely sa takmer vôbec neobjaví. Len jeden príbeh v knihe posúva hlavný dej z prvého dielu a tie ostatné príbehy sa zameriavajú ako som už spomenul hlavne na Temných rytierov a členov Ligy spravodlivosti. Títo temní Batmanovia sú poriadne hnusní, zlí a majú veľkú chuť zabíjať. Ako by nestačilo, že sa každý z týchto Batmanov dal na cestu mimo spravodlivosť, ešte dostal každý z nich aj nejakú špeciálnu schopnosť od člena Ligy spravodlivosti. A tak tu máme temného Batmana, ktorý je rýchly ako Flash z iného sa stal kyborg so zástupom počítačových hologramov a tak podobne. Paradoxne tu hlavný scenárista a hviezda tejto série Scott Snyder takmer nič nenapísal. Zodpovedný je tentokrát len za jeden zošit a ostatné príbehy tu majú na zodpovednosť iní scenáristi, ktorým to však ide tiež celkom dobre. Daniel Abnett, Sam Humphries, Frank Tieri, Peter J. Tomasi, James Tynion IV a Joshua Williamson napísali scenáre a na kresbu sa tu zišlo tiež viacero autorov podobne ako tomu bolo v prvej knihe. Ja osobne to nemám v knihách rád, keď sa strieda kresba a rôzne štýly, ktoré k sebe až tak nepasujú, no v sérii Temné noci – Metal som si už na to zvykol, je to pestré a zaujímavé. Druhý diel je teda fajn čítanie, ale musíte sa pripraviť na to, že hlavná dejová linka sa takmer vôbec neposunie a hlavnú úlohu tu hrajú bočné príbehy postáv, ale každopádne je to predstavovanie Temných Batmanov v jednotlivých príbehoch dostatočne zaujímavo spracované. Som zvedavý na finále, či sa podarí naplniť očakávania.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 248

Väzba: tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Daniel Abnett, Sam Humphries, Scott Snyder, Frank Tieri, Peter J. Tomasi, James Tynion IV, Joshua Williamson

Kresba: Greg Capullo, Tony S. Daniel, Carmine Di Giandomenico, Riccardo Federici, Jorge Jimenez, Tyler Kirkham, Doug Mahnke, Francis Manapul, Yanick Paquette, Riley Rossmo, Ethan van Sciver, Philip Tan

Preklad: Kateřina Tichá

Redakcia: Jana Balharová, Filip Gotfrid

Vydavateľstvo: CREW

4

Hodnotenie

Temné noci – Metal: Temní rytíři je taký typický druhý diel trilógie. Hlavný príbeh sa tu takmer vôbec neposunie, ale za to tu nájdete dostatok zaujímavých bočných príbehov a súbojov, v ktorých sú predstavovaní temní rytieri a každý z týchto temných Batmanov má chuť zabíjať. Štýl kresby sa mení každých pár strán, striedajú sa aj scenáristi a síce tu kvalita tak trochu kolíše, ako celok je to dostatočne pestré a pútavé.

Autor – Rado