Dontnod je momentálne asi jedno z najznámejších štúdií na svete. Toto sympatické Francúzske štúdio sa preslávilo hlavne epizodickou adventúrou Life Is Strange, ktorá dosiahla veľmi dobré predajné úspechy a hra bola veľmi obľúbená aj u hráčov či kritiky. Na tomto hernom štúdiu si cením, že síce vytvorilo aj pokračovanie Life Is Strange, ale okrem toho vytvorilo aj viacero nových originálnych hier a nebojí sa priniesť iný herný príbeh s úplne iným názvom pre hru. Neťaží teda na zabehnutých značkách tak, ako to v iných štúdiách je úplne bežná prax. Dontnod vytvorili aj akčnú bojovku Remember Me, akčné hororové RPG Vampyr, pracujú na psychologickej adventúre Twin Mirror a v týchto dňoch priniesli apizodickú adventúru s názvom Tell Me Why.

Tell Me Why bude mať dokopy 3 epizódy, ktoré vyjdú v nasledujúcich dňoch. Momentálne recenzujem tú prvú a síce to nie je úplne fér, lebo príbeh zatiaľ nie je ukončený a vlastne sa len v prvej epizóde rozbieha, vo svete prvú epizódu všade recenzovali a tak nebudeme predsa horší. Príbeh sa odohráva v zapadnutom mestečku na Aljaške a hlavnými hrdinami sú dvojičky Tyler a Alyson, ktorí sú navzájom prepojení a odlúčení od seba boli 10 rokov kvôli tomu, že Tyler v sebaobrane zabil svoju mamu. V úvode hry si zahráme za obe postavy a uvidíme ako sa chystajú na vzájomné stretnutie po 10 rokoch. Hra sa odohráva v roku 2015, ale často sa vracia do osudného roku 2005, kedy im tragická udalosť zmenila životy. Témou hry je rodina, spolupatričnosť, špeciálne spojenie medzi súrodencami a v neposlednom rade aj zmena pohlavia. Tyler je síce chlap, ale dakedy bol dievčaťom a toto je hlavná myšlienka celej hry. Predsudky a nepochopenie tohoto kroku v očiach iných postáv, ale aj súrodenecká láska a podpora.

Hra je veľmi podobná predošlým adventúram tohoto štúdia a určite si pri hraní spomeniete viackrát na Life Is Strange. Aj tu je tempo hry veľmi pomalé, aj tu je hlavnou náplňou prehľadávanie miestností a síce je to znovu všetko plné zaujímavých detailov, predsa len sme už niečo podobné hrali a kým LIS mal lepší príbeh, postavy a aj vydarenejšiu hernú mechaniku v podobe vrátenia času a zabráneniu tak niektorým udalostiam, tu sú hernou mechanikou oživené spomienky. Na niektorých miestach teda vidieť spomienky, ktoré znázorňujú udalosti z pred 10 rokov. Príbeh je však natoľko konverzačný, že tie oživené spomienky vám len povedia pár nových poznatkov, na ktoré už hlavné postavy zabudli. Celkovo tentokrát Dontnod tak úplne neposkladal až tak pútavý príbeh. Nevravím, že sa to v ďalších epizódach nemôže zlepšiť, ale v tej prvej sa veľa pútavých udalostí neudeje a vlastne sa tu len konverzuje a vyšetruje sa, čo sa vlastne stalo s ich mamou pred 10 rokmi v tú tragickú noc, keď na svoje dieťa mierila s puškou a chcela ho zabiť. Pôvodne si boli totiž hlavné postavy isté, že ich mama sa zbláznila a že Tylera chcela naozaj zabiť, lebo nezniesla, že chce zmeniť pohlavie. Postupom času však zisťujú, že za tým bude niečo viac. Graficky je hra pekná a naozaj sa na ňu príjemne pozerá. Realistické grafické prevedenie sme už videli aj pri Life Is Strange a tu je to graficky ešte o niečo kvalitnejšie.

Tell Me Why je teda adventúra na štýl predošlých hier štúdia, prvá epizóda sa hrala dobre a hlavné postavy sú sympatické, no zatiaľ tu nebol dostatočne pútavý príbeh a herná mechanika oživovania spomienok tiež nie je až tak zaujímavá. Uvidíme, ako bude príbeh pokračovať.

Hra zatiaľ vyšla na: Xbox One, PC

Žáner: Príbehová adventúra.

Herná doba: Zhruba 3 hodiny (prvá epizóda).

Multiplayer: Nie.

Hru vytvorili:

 

  • 70%
    - 70%
70%

Hodnotenie

Tell Me Why zatiaľ postráda zaujímavejší príbeh a prvá epizóda je možno až príliš konverzačná, ale obsahuje aj príjemné hlavné postavy a prostredie. Uvidíme, čo hra predvedie v nasledujúcich epizódach, ale zatiaľ to nie je taká sila ako Life Is Strange.

Autor – Rado