Vznikli v roku 1984 a veľkú slávu zažili hlavne vďaka extrémne populárnemu animovanému seriálu, ktorý bežal v TV od roku 1987 až do roku 1996. V rokoch 1988 až 1992 bolo predaných viac ako bilión hračiek/figúrok tejto značky, čo radí Teenage Mutant Ninja Turtles na tretie miesto v predaji hračiek. Pred korytnačkami sú len Star Wars a GI Joe. V roku 1990 vznikol aj veľmi úspešný Hollywoodsky film, ktorý stál 13 miliónov a zarobil celosvetovo viac ako 200 miliónov. Neskôr vznikli aj ďalšie filmy, kreslené filmy, seriály, hry, komiksy. No jednoducho je to fenomén! Novú hru vyvíjali v Tribute Games, je to Kanadské štúdio, ktoré bolo založené v roku 2011 a odvtedy vytvorili už viacero retro 2D bojových plošinoviek, dalo by sa povedať, že patria k tým najlepším na trhu. Vydavateľom je Dotemu, fungujúci od roku 2007, jedná sa o Francúzov, ktorí majú tiež veľký cit a lásku pre retro hry. Dokázali to hlavne návratom k slávnej beat’em up značke Streets of Rage. Ich štvrtý diel sa stal v roku 2020 veľmi populárnym a vzkriesil tento žáner, ktorému sa najviac darilo začiatkom 90. rokov na hracích automatoch.

Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder’s Revenge je hra, ktorá jednoducho nemôže sklamať fanúšikov žánru beat’em up a už vonkoncom nemôže sklamať fanúšikov starších hier so slávnymi Ninja korytnačkami. Jednoducho to nejde, neverím, že niekto, kto mal hry zo začiatku 90. rokov rád a má rád aj tieto bojové plošinovky, bude pri hraní sklamaný. Je to naozaj maximálne vymakané, aby to potešilo retro fanúšikov. Tí ostatní si však určite tiež užijú kopec zábavy. Tvorcovia jednoducho stavili na zábavu a chceli potešiť všetkých a tak prinášajú až 6 hrateľných postáv. Čo je však najväčšie prekvapenie, prinášajú aj možnosť hrania naraz až pre 6 hráčov a tak môžete hrať v kooperácii až 6 hráčov na obrazovke. Lokálne, ale čo je hlavné, tak aj online. Jednoducho masaker a myslím si, že týmto ťahom zabezpečia hre naozaj veľkú popularitu.

Samotná hrateľnosť je verná predošlým starším a najslávnejším herným dielom a tak sa pripravte hneď v úvode hry na animačku, ktorá je veľmi podobná tej slávnej z animovaného seriálu, no a potom si vyberiete hrateľnú postavu a idete do akcie. Sú tu samozrejme na výber všetci a tak tu máme Leonarda, Raphaela, Donatella a aj Michelangela. Ďalšími hrateľnými postavami sú novinárka April, majster Splinter a odomknúť si viete aj Caseyho Jonesa. Každá z postáv má aj spoločné pohyby a údery a má aj úplne vlastné. Jedná sa hlavne o odlišný špeciálny útok a animácie. Príbeh nie je dôležitý a vlastne sa jedná len o to, že Shredder so svojim Foot klanom terorizuje mesto a máte ho zastaviť. Jednoduché, ale úplne to stačí a jediné, čo by mohlo byť lepšie je, že by v hre boli animované sekvencie s hrdinami, ktoré by priniesli humornejšie scénky. Inak však na vás čaká viacero rôznych levelov v ktorých stretnete rôzne variácie nepriateľov z Foot Clanu a samozrejme tu nesmú chýbať ani kultové postavičky ako Rocksteady, Bebop, Krang, Shredder a mnohé iné. Fanúšikovia jednoducho budú nadšení. Samotná akcia je zábavná, úroveň obtiažnosti sa zvyšuje podľa toho, koľko hráčov práve hrá, teda ak hráš sám, ide na Teba zodpovedajúci počet nepriateľov, ktorých je však aj tak poriadne veľa a ak je vás viac, nepriateľov je viac tiež a sú aj agresívnejší. Prostredia sú rôzne, máme tu úrovne veľmi podobné tým slávnym z predošlých starších hier, ale nájdeme tu aj úplne nové ako napríklad Zoo. Levely sú rozdelené na dva druhy a to buď idete pešo a likvidujete nepriateľov alebo jazdíte na letiacom skútri a likvidujete nepriateľov. Čaká na vás na konci každej úrovne súboj s bossom.

Bavilo ma to, je to naozaj veľmi kvalitne spracovaná bojová plošinovka plná nostalgie. Retro s krásnou pixelartovou grafikou, ktorá možno niekomu príde veľmi jednoduchá a nezaujímavá, ale pre toho táto hra asi ani nebola myslená. Je to jednoducho retro beat’em up plná milých detailov, odkazov a srandičiek. S perfektnou hudbou, je tu viacero skladieb zložených priamo pre hru a sú jednoducho skvelé. Jeden z najlepších soundtrackov posledných rokov. Ak máš kamarátov a bude vás pri hraní viac, je to dokonalá akčná zábava, ale aj pre jedného hráča je to veľmi fajn. Na pár hodiniek to určite zabaví.

Oficiálna stránka hry. 

Hra vyšla na: Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows, Linux.

Žáner: 2D beat’em up.

Multiplayer: Áno (až pre 6 hráčov online aj lokálne).

Hru vydali:

 

  • 90%
    - 90%
90%

Hodnotenie

Skvelá retro zábava pre všetkých fanúšikov Teenage Mutant Ninja Turtles! Pekná 2D grafika plná detailov, jeden z najlepších soundtrackov posledných rokov, nápaditá akcia, srandičky a plno zábavy. Hra obsahuje aj multiplayer až pre 6 hráčov či už lokálne na jednej obrazovke alebo online. Ak teda máte s kým hrať, rozhodne choďte do toho a užijete si kopec srandy. Veľmi fajn je to však aj pre jedného hráča. Oveľa lepšie to už dopadnúť naozaj nemohlo.

Autor – Rado