V originále Tank Girl je britský čiernobiely komiks zo začiatku 90. rokov od autorov Jamieho Hewletta (kresba) a Alana Martina (scenár). Jedná sa vlastne o komiksové stripy na pár strán, z ktorých má každý inú pointu či príbeh. Je to veľmi podobné pôvodným čiernobielym komiksom so Sudcom Dreddom. Aj tam boli príbehy na pár strán, ale Tankerka je v tomto smere omnoho divokejšia, psychedelická, vulgárna a plná sexuálnych narážok. Dá sa povedať, že je utrhnutá z reťaze a bez hraníc.

Niekoľko príbehov tu vyšlo v roku 1997 ešte v kultovom komiksovom časopise Crew, ale odvtedy tu už s Tankerkou nič iné nevyšlo. Až teraz získali vo vydavateľstve Dokořán práva a rozhodli sa tu túto punkovú hrdinku vydať aj spolu s vydavateľstvom Argo. Má to ešte čitateľom stále čo ponúknuť aj v dnešnej dobe? Rozhodne to nebude pre každého, predsa len je to dosť chaotické a odviazané, ale fanúšikom komiksov so Sudcom Dreddom by sa to mohlo páčiť. Samozrejme je aj u nás viacero čitateľov, ktorí túto postavu zo svetového komiksu poznajú a sú radi, že tu v takejto širšej zbierke v pevnej väzbe vyšla a určite si tu fanúšikov nájde. Jedná sa však o titul pre dospelých hlavne kvôli všadeprítomným vulgaritám. Inšpiráciu si autori brali z filmov Mad Max a tak sa príbeh odohráva v Austrálskej pustatine, ale hlavná hrdinka je presný Mad Maxov opak. Je hlučná, ukecaná, holohlavá, vulgárna, sexistická, brutálna, maximálne drzá, jazdí a spí v obrovskom tanku a šuká klokany.

SVATÁ PROSTATO, ONA HÁZÍ RUČNÍ GRANÁTY!

RADŠI HO ODPAL, BOOGO, JINAK JSME V HAJZLU!

Príbehy, ktoré tento komiks obsahuje vychádzali v časopise Deadline od roku 1988 do roku 1990. Komiks obsahuje celkovo 15 krátkych epizód a k tomu ešte množstvo bonusov a komentárov od samotných tvorcov. Popísaný je nápad a začiatok vzniku tejto série a priamo počas listovania komiksom nájdete ešte množstvo iných malých bonusov. Viacerým ľuďom tu u nás vadil preklad samotného názvu z Tank Girl na Tankerku, ale mne to sedí a podľa mňa sa prekladatelia Zdeněk Kárník, Luboš Pick rozhodli dobre. V komikse slovo Tankerka totiž vypadá dobre a síce to na prvý pohľad možno ľudí trochu poburuje, ale Tankistka by znela v komikse oveľa divnejšie. Celkovo je preklad veľmi pestrý a mňa tá bohatá slovná zásoba plná sprostých a sexuálnych slov bavila. Je to jednoducho úlet, pri ktorom som sa viackrát uškrnul. Síce to po scenáristickej stránke nemá vyrovnanú úroveň a niektoré epizódy sú vyslovene slabé a zbytočné, no niektoré zasa dokážu príjemne zabaviť. Alan Martin to písal ako poriadny punkový úlet plný popkultúrnych odkazov a uleteného humoru, niečo mu vyšlo lepšie, iné zasa viac vyšumelo do prázdna, ale celkovo sa jedná o dostatočne zaujímavý komiks, ktorý by si nemali nechať fanúšikovia kultového svetového komiksu nechať ujsť. Jamie Hewlett to kreslí dostatočne kvalitne, jeho kresba je plná všemožných nápisov a detailov. Občas je v jeho kresbe bordel a nie je úplne z obrázku jasné, čo sa tam vlastne deje, ale inak sa na to vážne dobre pozerá.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 128

Väzba: Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Alan Martin

Kresba: Jamie Hewlett

Preklad: Zdeněk Kárník, Luboš Pick

Redakcia: Zdeněk Kárník, Emanuela Kulito

Vydavateľstvo: Dokořán

4

Hodnotenie

Tankerka 1 je poriadne odviazaná nenáročná zábava plná vulgarizmov a sexuálnych narážok. Je to niečo medzi Lobom a Sudcom Dreddom, len ešte viac uletené. Ak máte na niečo podobné chuť, rozhodne Tankerku skúste, ja som sa bavil.

Autor – Rado