Tak tu máme druhý diel fantasy série Talli, Dcera Měsíce, ktorú u nás vydáva nakladateľstvo Zanir. Určite sa na ich stránky pozrite, majú viacero zaujímavých komiksov rôznych žánrov. Síce sa komiks číta klasicky, ale svojim štýlom kresby a aj čiernobielou farbou pripomína mangu. Autor komiksu Sourya Sihachakr (Sourya) je veľkým fanúšikom fantasy japonských RPG sérií ako Dragon Quest, Suikoden či Final Fantasy. Celkovo má mať séria 5 dielov, čiže sa jedná na manga pomery o krátku sériu. Séria aj kvôli tomu, že zatiaľ nie je dokončená bude u nás vychádzať pomalšie a pravdepodobne to bude jeden diel ročne. Aspoň zatiaľ na webe Zaniru v edičnom pláne ďalšie pokračovanie na tento rok nevidieť.

Príbeh rozpráva o dievčine Talli, ktorá má špeciálne schopnosti a silu vyvolať bájne chiméry, ale o tom nevie poriadne ešte ani ona sama. Pochádza z ľudského zoskupenia, ktorého členovia boli nespočetnekrát prenasledovaní a upaľovaní na hraniciach. Patrí k potomkom spojenia Bohyne Mesiaca s človekom. Ako malú ju zachránil lord Borin, ktorého hrad však bol prepadnutý kráľom a jeho vojskami práve za cieľom nájsť Talli. Tej sa však podarilo z hradu ujsť…To je základná premisa príbehu a aj začiatok prvého dielu. Ten druhý už pokračuje presne tam, kde prvý diel skončil a tak tu máme družinu zloženú z viacerých ľudí, z ktorých takmer každý má iné prednosti ako tomu je aj v RPG hrách. Máme tu verného ochrancu Talli, ktorý je rytierom, ďalej tu máme samotnú Talli, ktorá dokáže čarovať, máme tu dedka Peteho, ktorý je v podstate taký tank a teda poriadne silný hromotĺk, ďalej je tu mladý Lelo, ktorý je poriadne rýchly a pripomína zlodeja či assasína a pribudne v najnovšom diely aj pár nových postáv. Spolu družina putuje a zažíva rôzne udalosti a čakajú na nich aj ťažké súboje…

Naozaj je to celé zatiaľ ako keby som čítal komiksové spracovanie nejakej dobrej RPG hry. Družina je sympatická, nepriatelia sú hnusní a zákerní a celkovo to má veľmi fajn fantasy atmosféru. Kresba síce nijak neohúri, ale je príjemná a na niektorých paneloch dokonca veľmi vydarená. Druhý diel mi prišiel celkovo ešte o niečo lepší ako ten prvý a celá prvá polovica je hlavne o súbojoch, ktoré sú prekvapivo krvavé a nechýbajú im ani odseknuté končatiny. V druhej polke sa tempo spomalí, ale nijak to komiksu neubližuje, lebo sa na scéne objavujú nové postavy a tak ich je potrebné aspoň trochu spoznať. Niečo sa dozvieme aj z minulosti niektorých postáv a samotná akcia je celkovo prehľadná a dynamická. Finále druhého dielu potom ponúka vydarený boss fight a už teraz sa teším na ďalší diel. Zatiaľ sympatická fantasy séria a dúfam, že si svojich čitateľov nájde.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke nakladateľstva ZANIR.

KUPUJTE TU

Počet strán: 192

Väzba: Mäkká

Jazyk: Český

Scenár: Sourya Sihachakr (Sourya)

Kresba: Sourya Sihachakr (Sourya)

Preklad: Tereza Beránková

Redakcia: Katarzyna Niemiec, Veronika Nováková (Špendla), Jan Schejbal

Vydavateľstvo: ZANIR

4

Hodnotenie

Prekvapivo kvalitné fantasy! Druhý diel mi prišiel ešte o niečo lepší ako ten prvý. Sympatická družina dostáva nových členov, celú prvú polovicu knihy tvoria dynamické a krvavé súboje, v ktorých nie je núdza o odseknuté končatiny. Následne sa síce tempo spomalí, ale aspoň trochu spoznáme nové postavy a záver je vydarený boss fight. Má to veľmi fajn atmosféru RPG hier a síce sa nejedná o nič výnimočné, je to naozaj príjemné čítanie.

Autor – Rado