Sweet Tooth je kultové komiksové dielo, ktoré vzniklo v roku 2009 a už odvtedy po ňom pravidelne volalo viacero tunajších čitateľov, aby ho aj u nás niekto konečne vydal. Trvalo to dlho, ale dočkali sme sa a určite tomu pomohol aj seriál od Netflixu, aj keď si myslím, že by už na neho došlo aj bez seriálu. Autotom je Jeff Lemire, ktorý patrí medzi najjagavejšie hviezdy komiksového sveta. Scenáre píše naozaj zaujímavé a originálne, len s tou jeho kresbou je to už horšie. Mne osobne nesedí, ale píše tak dobre, že si aj na ňu po čase zvyknem a už mi potom v tom silnom príbehu neprekáža. Od Jeffa Lemira tu už na našom trhu toho vyšlo naozaj veľa, či už je to séria Černá palice, Essex County, Plutona, Potápěč, Rváč alebo Thanos. Lemire patrí celosvetovo k tým najžiadanejším a najčítanejším autorom a u nás je to podobne. Preto bolo len otázkou času, že kedy sa konečne niekto chopí aj série Sweet Tooth, ktorá je asi najznámejším dielom tohto autora.

Najvydarenejšia hláška komiksu:

LOVEC – ACH BOŽE!

JEPPERD – BOŽE? ŽÁDNEJ BÚH TADY NENÍ.

Crew to tu vydalo naozaj vo veľkolepej kvalite. Všetci asi očakávali, že to tu bude vydávať postupne v brožovaných verziách, ale nie, vydali prvých 12 zošitov v tvrdej väzbe s prebalom. Takmer 300 stranový komiks s kvalitným papierom a bonusmi. Takže sa fanúšikovia dočkali naozaj pekného vydania tohto kultového diela a o čom to vlastne celé je? K momentálnej celosvetovej situácii s covidom je to viac ako aktuálna téma. Aj tu sa totiž jedná o epidémiu, ktorá pred siedmimi rokmi zabila miliardy ľudí a jediné deti, ktoré sa od vtedy rodia sú mutanti, kríženci zvierat a ľudí. Hlavnou postavou príbehu je Gus, ktorý je tiež kríženec chlapca a jeleňa a na podobné deti je vypísaná vysoká odmena. Žije preto so svojím otcom ďaleko v lesoch na samote a otec ho zo všetkých svojich síl chráni pred krutým svetom. Otec však umiera a následne prichádzajú aj nebezpeční lovci, pred ktorými však Gusa zachráni záhadný tulák Jepperd. Ten Gusa presvedčí, že ho dostane do rezervácie pre podobné hybridné deti a tak sa vydávajú na neľahkú púť spustošeným svetom.

Musím priznať, že som si musel prvých pár strán zvyknúť na kresbu, ktorá ma v prípade komiksov od Jeffa Lemira vždy zaskočí, samozrejme, ak kreslí on sám. Je taká neohrabaná, jednoduchá až amatérska, no má svoje čaro. Po všetkých tých krásnych kresbách od šikovných kresličov je to naozaj pre mňa vždy nemalý šok. V prípade Sweet Tootha je ten príbeh však tak silný a postavy zaujímavé, že si na ňu rýchlo zvyknem a dokonca sa mi začne aj jeho kresba páčiť. Celkovo sa jedná o drsnú postapokalyptickú tematiku podobnú komiksovej sérii The Walking Dead (u nás Živí mrtví tiež od Crew). Aj tu je zdevastovaný a vyľudnený svet plný nástrah. Tí ľudia, čo zabíjanie vírusu prežili sú veľmi nebezpeční, ide im o zásoby, chcú Gusa chytiť, zarobiť na ňom alebo na ňom chcú robiť pokusy. Gus je nedôverčivý, ale aj slabý, keďže je to ešte len chlapec a vyrastal v izolácii od krutého sveta a ľudí pozná len z otcovho rozprávania. Jepperd je tajomný a drsný chlapík, ktorý je svojim nekompromisným postojom sympatický. Sledujeme teda putovanie tejto dvojice, ktorá sa dostáva do rôznych situácií, stretávajú rôzne prehnité osoby a celkovo to Jeff Lemire napísal veľmi pútavo. Tých 300 strán ubehlo ako voda a úplne chápem obľúbenosť a kultový status tohto diela. Som veľmi rád, že to tu Crew vydalo a dúfam, že to bude mať aj peknú predajnosť.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke CREW.

KUPUJTE TU

Počet strán: 296

Väzba: Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Jeff Lemire

Kresba: Jeff Lemire

Farby: José Villarrubia

Preklad: Michael Talián

Redakcia: Filip Gotfrid, Patrik Linhart, Petr Stejskal

Vydavateľstvo: CREW

5

Hodnotenie

Síce mi pár strán trvalo, kým som si na tú špecifickú (rozumej škaredú) kresbu od Jeffa Lemira zvykol, no akonáhle nastúpila na scénu postava Jepperda, príbeh ma pohltil a precitol som až o takmer 300 strán neskôr, keď už bol koniec. Perfektne napísané a úplne chápem kultový status a veľkú obľúbenosť tejto série. Som veľmi rád, že to tu konečne vyšlo a ešte v tak kvalitnom spracovaní.

Autor – Rado