Night City je ako pohyblivý piesok, čím viac sa z neho chceš dostať, tým viac si v ňom hlbšie.

Kniha Svět hry Cyberpunk 2077 je spoluprácou komiksového vydavateľstva Crew a Fantom Printu. Jedná sa o sprievodcu svetom herného hitu Cyberpunk 2077. Najskôr pár viet ku hre, bez ktorej by táto kniha nevznikla. Cyberpunk 2077 bol vo vývoji viac ako 8 rokov a niekoľkokrát bola hra odložená kvôli jej veľkosti, komplexnosti a potrebe opraviť a vychytať množstvo vecí v hre. CD Projekt RED je veľmi skúsené poľské herné štúdio, ktoré má za sebou sériou hier z obľúbeného fantasy sveta Zaklínača (ktorého komiksy u nás tiež vydáva Crew). Hlavne tretí diel povyhrával množstvo ocenení. Witcher 3 má na Metacritic priemerné hodnotenie od recenzentov 92% a od hernej komunity ešte o niečo vyššie číslo. Jednoducho sa tá hra podarila po všetkých stránkach a je to fenomenálne obrovský komerčný úspech pre poľské štúdio, predalo sa ho do dnešného dňa takmer 30 miliónov kópií a nachádza sa na 24. mieste najlepšie predávaných hier všetkých čias. Jednoznačne ohromný úspech a aj preto bol Cyberpunk 2077 tak očakávanou hrou. Hráči a aj kritici dobre vedia z predchádzajúcej tvorby CD Projektu, že ich scenáristi vedia písať dobré príbehy a celkovo vie toto štúdio robiť naozaj kvalitné hry. Cyberpunk 2077 prináša viac-menej aj originálne zasadenie deja, jasné, už tu bolo viacero cyberpunkových hier, ale ani jedna nemala ešte tak obrovský svet a nemala tak veľký rozpočet. To všetko jednoducho hráčov veľmi lákalo a už len z obrovských predobjednávok sa vývoj hry takmer zaplatil. Hra sa však odložila niekoľkokrát a hráči už začínali byť nervózni do takej mieri, že sa poniektorí narušení jedinci začali vyhrážať vývojárom CD Projektu smrťou a podobne. 10.12.2020, v jednom z najhorších rokov pre svet kvôli covidu-19 hra konečne vyšla a bol to masívny úspech, aj keď mala hra pri vydaní veľké množstvo problémov.

Svět hry Cyberpunk 2077 je jedna z mála kníh, ktoré vyšli ešte pred vydaním hry, čo však vôbec nevadilo, lebo sa za pár týždňov rozpredal celý náklad prvého vydania. Crew sa preto rozhodlo pre dotlač a kniha vyšla znovu v druhom vydaní. Ako som už spomenul, kniha slúži ako sprievodca hrou. Vysvetľuje rôzne frakcie, miesta a celkovo rozširuje informácie o svete tejto hry. Kniha má 192 strán, v ktorých nájdete veľa sprievodného textu, ale aj množstvo koncept artov z hry. Kniha rozpráva aj o udalostiach, ktoré sa stali ešte pred rokom 2077, v ktorom sa hra odohráva. Staré Spojené Štáty Americké totiž zanikli a zmeny klimatického prostredia spôsobili množstvo prírodných pohrôm, odohrala sa termonukleárna vojna a veľa iných, nepríjemných vecí. Na celkový obraz o svete a udalostiach, ktoré hre predchádzali je kniha naozaj skvelá a nesklame ani informáciami o Night City, v meste budúcnosti a kybernetických vylepšení, v ktorom sa odohráva samotná hra. Kniha ukazuje aj množstvo reklám či práve už spomenutých kybernetických vylepšení z hry. Kniha nám ukazuje aj mapu sveta hry a predstavuje nám jednotlivé mestské časti, ale aj okolie mesta, do ktorého sa aj v hre pozrieme. V knihe sa píše aj o jednotlivých hrozbách, na ktoré si treba dať pozor, či už sa jedná o nebezpečné časti mesta alebo o nebezpečné klany, ktoré sa tam nachádzajú. Jednoducho je to veľmi vhodná kniha pre fanúšika tohto herného sveta. Kvalitný papier, pekné spracovanie, množstvo obrázkov a zaujímavých popisov, naozaj sa jedná o perfektný doplnok k vydarenej hre.

Ak vás kniha zaujala, kúpte ju priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 192

Väzba: tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Marcin Batylda, Patrick Mills, Alex Boiret

Preklad: Filip Ženíšek

Redakcia: Soňa Dvořáková, Ian Tucker, Marek Smitka

Vydavateľstvo: CREW

4

Hodnotenie

Svět hry Cyberpunk 2077 je kvalitným herným sprievodcom. Na 192 stranách sa dozviete množstvo zaujímavých vecí, ako napríklad vývoj sveta až po rok 2077, rozdelenie jednotlivých častí mesta Night City a ich opis, rozdelenie spoločnosti v meste, informácie o jednotlivých klanoch, zbraniach, kybernetických implantátoch a podobne. Kniha obsahuje veľké množstvo ilustrácií a konceptov a celkovo sa jedná o veľmi vhodný doplnok pre všetkých fanúšikov hry.

Autor – Rado