Áno, je to neuveriteľných 26 rokov, od posledného tretieho dielu tejto legendárnej série zo žánru beat ‘em up, ktoré sa vyznačujú tým, že sú to bojovky z pohľadu zo strany, ktoré boli charakteristické hlavne pre automaty začiatkom 90. rokov. Sega vydala prvé tri diely na svoju konzolu Sega Genesis. Postupne tento žáner vymieral a až na pár ojedinelých lastovičiek, vlastne ani neexistoval. Dakedy však bol veľmi obľúbený, vyznačoval sa bojom jeden na jedného alebo jeden bojovník proti viacerým, viacmenej len holými rukami a nohami, občas nejaká tá zbraň na blízko. Často bola prítomná aj možnosť hrania viacerých hráčov spolu proti nepriateľom ovládaných počítačom a séria Streets Of Rage patrí k tým najznámejším a najobľúbenejším zástupcom tohoto žánru. Aká teda je po 26 rokoch?

Rozhodne tu má tento zabudnutý žáner v dnešnej dobe svoje miesto a síce mi na Streets of Rage 4 vadí viacero vecí, pri hraní som sa bavil. Ale pekne postupne. V prvom rade je to úplný návrat do minulosti a fanúšikovia tohoto žánru a starých dielov musia skákať od radosti. Všetko sa zachovalo a dostalo len nový, krajší kabát. Vracajú sa hlavné postavy Axel Stone a Blaze Fielding, ktoré boli ako jediné, prítomné vo všetkých dieloch. Okrem nich sa vrátili v novej podobe aj ostatné postavy a vlastne tu nechýba ani jedna. Vracajú sa aj nepriatelia, ktorí majú trochu upravený vzhľad a známe sú aj niektoré prostredia. Všetko je to v príjemnej kreslenej grafike a pozerá sa na to naozaj dobre. Zachovali sa aj schopnosti postáv a ich bojové pohyby. Toto je jedna z vecí, ktoré ma sklamali, lebo tých bojových pohybov nie je veľa a vlastne okrem skoku a kopu sú tu už len chmaty rukami, boxovanie a každá z postáv má nejakú tú svoju špeciálnu bojovú schopnosť. Mohlo tu toho byť trošku viac, chýba mi hlavne možnosť sa zohnúť, šmyknúť, viacero pohybov s nohami a podobne. Vynahrádzajú to však ručné zbrane na blízko, ktorých tu pár máte možnosť zobrať a dať tak oceľovou rúrou nepriateľovi po hlave alebo ho bodnúť nožom. Bojové pohyby postáv sú jednoducho presne také, ako boli pred 26 rokmi, čo je pre pamätníkov určite príjemné, že to tvorcovia zbytočne neprehnali, ale podľa mňa sa s tým mohli viac vyhrať. Inak mi vadil aj pomalý pohyb hlavnej postavy, síce je to tiež zachované zo starých čias, ale aspoň trochu rýchlejšie tie postavy chodiť mohli. Boje sú však dobre zvládnuté a dokážu zabaviť a o to tu hlavne ide.

Ďalej ma nemilo prekvapil príbeh, ktorý je doslova príšerný, je rozprávaný pomocou komiksov, ale je tak neskutočne chaotický a nezaujímavý, že som bol len rád, že tie komiksové prestrihy trvali tak krátko. Po 26 rokoch mohli vymyslieť jednoznačne lepší príbeh, aj keď to v tomto žánri nikdy nebola silná stránka. Jedná sa proste o organizáciu, ktorej šéfujú zákerné dvojičky a chcú ovládnuť mesto Wood Oak City, Tak banálny príbeh je však neskutočne chaoticky podaný. Trochu ma nudili aj prostredia, ktoré sú síce veľmi pekne nakreslené, ale chýbal mi nejaký ten dobrý nápad, že si poviete – tak toto vymysleli dobre. To sa nestane, jednoducho sú tu staré známe klasiky ako kanalizácia, letisko, vlak, rôzne ulice mesta, bar a podobne. Súbojom s Bossmi tiež chýba väčšia fantázia a vlastne až na ten posledný sa tiež jedná len o takú tú klasiku. Až príliš sa tu išlo na istotu. Hra Mother Russia Bleeds z roku 2016, ktorá je tiež poctou tomuto žánru sa nebála priniesť poriadny masaker a viacero dobrých nápadov.

Streets of Rage 4 je teda v rámci žánru vydareným návratom do minulosti, hlavne v online kooperácii s druhým živým hráčom je to zábava a pri jednej obrazovke môžete hrať dokonca až 4 hráči, čo je zábava ešte väčšia. Do 2 hodín si však hlavný príbeh rozdelený do 12 úrovní prejdete a síce môžete odomkýnať skryté postavy, bojovať proti živým hráčom v Battle móde alebo bojovať len proti Bossom, na to, že tu pokračovanie vyšlo po 26 dlhých rokoch je to trochu málo. Bavil som sa, ale čakal som jednoducho viac. Som však rád, že tu niečo podobné po toľkých rokoch vyšlo a snáď sa tento žáner bude objavovať častejšie. Vyzerá to, že natešených bolo viacero hráčov, lebo na Steame hru hralo v ten istý čas viac ako 6 000 hráčov. Síce sa to môže zdať málo, no pre porovnanie vydarenú beat ‘em up hru Mother Russia Bleeds hralo 6x menej hráčov v jej najlepší deň.

Streets of Rage 4 vyšlo na všetkých hlavných platformách a to PlayStation 4, Nintendo Switch, Xbox One a PC.

 

  • 70%
    - 70%
70%

Hodnotenie

Návrat z minulosti po štvrťstoročí so všetkými plusmi a mínusmi tohoto žánru. Ak hráte viacerí, tak je to dobrá zábava, ale ak ste na to len sám, zbadáte, že tomu chýbajú zaujímavejšie prostredia a nápady.

Klady

+ Pekne to vypadá, boje sú hlavne v kooperácii s inými hráčmi veľmi zábavné

Zápory

– Otrasný príbeh, pohybov mohlo byť viac, chýbajú zaujímavejšie prostredia a nápady

Autor – Rado