Teraz je to už kompletné! Už má každý z troch zakladateľov Československa svoj komiks. Tomáš G. Masaryk, Edvard Beneš a už ho má aj slovák Milan Rastislav Štefánik. Nejedná sa však o žiadny klasický historický komiks, autori scenára Michal Baláž a Gabriela Kyselová sa rozhodli túto známu osobnosť Československých dejín poňať trochu kontroverznejšie.

Milan Rastislav Štefánik bol veľmi výraznou osobnosťou, ktorú si cenili aj v iných kútoch sveta. Bol to slovenský politik, generál francúzskej armády, astronóm a vizionár. Za svoj život toho veľa precestoval a získal množstvo vzácnych ocenení, vedeckých i vojenských. Celý svoj život zasvätil snu, ktorým bolo oslobodenie slovenského národa od nadvlády rakúsko-uhorskej monarchie. Dlhé roky za to bojoval, no veľmi si ho neužil, tragicky totiž v roku 1919 zomiera pri havárii lietadla počas návratu do slobodného Československa. Tomuto všetkému sa autori v komikse skokovito venujú a ukážky zo života Štefánika sa striedajú s postavou Bohumila Kafku, sochára, ktorý má prestížnu úlohu a to vyrobiť na počesť M. R. Štefánika sochu. Tieto dva pohľady sa v komikse často striedajú a musím povedať, že oba pohľady boli nesmierne zaujímavé. Bohumil Kafka rieši svoje pocity, snaží sa spoznať Štefánika čo najlepšie z rozprávania ľudí, ktorí ho poznali. Pátra po svedectvách o tejto významnej postave našich dejín. Chce ju poznať ako človeka, čo najpodrobnejšie, aby ho mohol verne zachytiť v podobe sochy. Sám je však prekvapený, čo všetko sa o Štefánikovi dozvedá, že to bol človek mnohých chýb aj napriek tomu, že bol významným človekom. Dozvedá sa o ňom, že veľmi často využíval ľudí vo svoj prospech, že pre neho bola dôležitejšia jeho vlastná legenda a že to bol nervák, ktorý nemal problém nervózne vybuchnúť. Ženy ho milovali, vojaci rešpektovali a celkovo bol veľmi schopným a šikovným človekom vo viacerých odvetviach. V komikse sa strieda pátranie s dekonštrukciou. Ukážky zo Štefánikovho života sú totiž dosť rozporuplné a ukazujú ho ako veľmi osobitú a výstrednú postavu. Dosť ma to prekvapilo, nečakal som až také kontroverzné scény a dekonštrukciu veľkej osobnosti a milovníka národa. O to je to však zaujímavejšie.

Nie je to však len kontroverzný scenár, ktorý stojí za pozornosť, tú si zaslúži aj kresba Václava Šlajcha. Nie je však úplne realistická a autor do nej mieša aj fantasy obrazy ako napríklad hororové snové pasáže s útočiacim červeným levom alebo zvýraznenie Štefánikových živelných výbuchov v podobe horiacej hlavy a podobne. Nechápte ma zle, komiks naozaj nie je fantasy a inak sa jedná o realistické udalosti, ktoré kreslí Šlajch v rôznych farbách a vypadá to jednoducho dobre. Komiks vyšiel aj v češtine pod vydavateľstvom Labyrint a aj v slovenčine pod Slovartom.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

V SLOVENČINE KUPUJTE TU

V ČEŠTINE KUPUJTE TU

Počet strán: 200

Väzba: Tvrdá

Jazyk: Kniha vyšla v češtine aj v slovenčine.

Scenár: Michal Baláž, Gabriela Kyselová

Kresba: Václav Šlajch

Vydavateľstvo: Slovart

Vydavateľstvo: LABYRINT

 

4

Hodnotenie

Štefánik je vydareným komiksom, ktorý ukazuje jednu z najobľúbenejších a najrešpektovanejších postáv našich dejín v rôznych kontroverzných situáciách. Celý komiks je dostatočne dynamický a aj vďaka hravej kresbe a zaujímavo používaným farbám stojí rozhodne za pozornosť.

Autor – Rado