Horory mám naozaj rád a o to mám radšej, keď u nás vyjde aj hororový komiks. Celkovo nemá tento žáner u nás až tak početný zástup titulov, ale hlavne v Mange toho v poslednej dobe vydávajú v Crew viac a vypadá to, že to bude tak aj v budúcnosti. Len od Džundžiho Itá tu už vydali Ryby – Útok z hlubin, zbierku krátkych príbehov Balónky oběšenců a další hororové příběhy a tentokrát aj kultovú a veľmi obľúbenú Spirálu, ktorá tu už raz bola vydaná v roku 2010 v troch knihách vydavateľstvom Zoner Press, ktoré tu v tých rokoch vydávalo poriadnu kopu rôznej mangy, no v posledných rokoch sa už komiksu takmer nevenuje. V Crew sa na základe dobrej predajnosti, akú tu Itó dosahuje rozhodli, že tu kultové dielo Spirála vydajú znovu, v lepšej kvalite a všetky tri knihy dajú do jednej 648 stranovej. Dobrá voľba! Tých hororových uzavretých príbehov v jednej knihe tu už vydali viac, či už sa jedná o Skrýš alebo o Zvrácenú, som naozaj rád, že sa tu hororom darí a snáď ich tu bude stále viac. 

O čom Spirála vlastne je? Jedno malé Japonské mestečko (okolo 6 000 obyvateľov) zachvátila posadnutosť špirálami. Je to veľká záhada, ale postupne sa objavujú všade, v očiach, vo vlasoch, na stenách, na oblohe, v rieke a postupne okolo seba všetkých ľudí menia. Obyvatelia nimi začínajú byť posadnutí, začína sa to najskôr len nevinne a každý si to vysvetľuje len tým, že je ten človek posadnutý špirálou proste divný, ale postupne sa ich stavy zhoršujú a začínajú byť tí ľudia nebezpeční pre seba aj pre samotné okolie. Hlavnou postavou príbehu je mladé dievča Kiria, sledujeme jej cestu príbehom a zažívame s ňou útrapy mestečka, jej rodiny a ostatných obyvateľov. Celý príbeh je poprepájaný 19 kapitolami, ktoré fungujú ako poviedky na tému špirály, niektoré sú prepojené viac a iné fungujú aj samostatne.

Je až obdivuhodné, akú úchylnú a nechutnú fantáziu dokáže mať Džundži Itó, nie nadarmo sa nazýva aj majstrom hororového komiksu. Jeho nápady dokážu byť poriadne hnusné a doslova z neho cítiť, ako sa v nich vyžíva. Čo je pre horor len a len dobre. Pre skúsenejších hororových fanúšikov, ktorí vyrastali na rôznych nechutných filmových hororoch je to čítanie plné hravých momentov. Ja sám som hororový fanúšik a videl som už naozaj kadečo a preto ma tá zvrátená hororová predstavivosť autora teší a zároveň veľmi baví. Jeho hrdinovia zažívajú naozaj bizarné hororové momenty, z ktorých niektoré sú poriadne nechutné, iné zasa až nepríjemné a nájdu sa aj také, ktoré sú bizarne úsmevné. Väčšina poviedok znázorňuje rozdielne posadnutosti špirálami. Kým jedna je o ich zbere a o pokusoch postavy napodobniť tvar špirály, ďalšia zasa znázorňuje panický strach ženy pred týmto útvarom a všetkým čo ho pripomína. Ďalej je tu poviedka o ľuďoch, ktorým začne na chrbte rásť špirála a postupne sa z nej stáva ulita a človeka mení na veľkého slimáka, nájdeme tu aj poviedku o trošku inom type upírov, o čiernom majáku s nebezpečným svetlom, o nákaze špirálovitých bradavíc a rôzne iné. Všetky obsahujú poriadnu porciu zvráteností a nechutností. Ak s horormi nemáte veľké skúsenosti, je dosť možné, že vám občas bude trochu zle od žalúdka a ak ste citlivejšie povahy, neodporúčam veľmi pri komikse jesť. Najväčším problémom autora sú jeho hlavné postavy, ktoré spájajú príbeh, tu je kiria tiež úplne obyčajné dievča, ktoré však dlhšiu dobu reaguje dosť divne na udalosti a vysvetľuje si ich ako keby sa takmer nič nedialo, ja keby som videl podobné veci, už dávno by som sa snažil z mestečka vypadnúť a bral by som so sebou aj rodinu. Jej to však jej priateľ spomenie viackrát a ona ho pokladá za divného. Itó má s postavami a ich konaním často problém, v hororoch je to však bežné, že postavy reagujú priblblo a preto tomu nedávam až takú váhu. Inak je to naozaj vydarený horor, ktorý má síce aj slabšie momenty, ale ako celok je to naozaj veľmi kvalitné hororové čítanie. Kresba je tiež kvalitná a Itó zvláda postavy, emócie, prostredia a vie svojou kresbou nahnať čitateľovi naozaj nepríjemné pocity. Na tie jeho nechutnosti je niekedy naozaj ,,radosť,, pozerať 🙂

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 648

Väzba: brožovaná

Jazyk: český

Scenár: Džundži Itó

Kresba: Džundži Itó

Preklad: Jan Horgoš

Redakcia: Filip Gotfrid, Jiří Pavlovský

Vydavateľstvo: CREW

 

5

Hodnotenie

Spirála je hororová bomba! Som fanúšik hororov a videl som už naozaj kadečo, preto ma veľmi baví autorova zvrátená hororová fantázia a jeho kvantum bizarných nápadov. Itó má síce aj tu už tradične nudnú a blbú hlavnú postavu, ale tá blbosť postáv k hororom tak nejak patrí a aj preto tomu neprikladám veľkú váhu. Aj tento jeho opus má slabšie momenty, ktoré nie sú až tak zaujímavé, no veľká väčšina mangy je nesmierne hororovo atraktívna. Rôzne nechutnosti, bizarnosti, fakt hnusné scény, obludnosti, to všetko poteší fanúšikov takých tých hnusnejších hororov. Autor však dokáže aj naozaj skvelo vybudovať atmosféru, doslova ju vybičovať až na maximum a občas človek má pri niektorých scénach aj jemné mrazenie. Má aj zmysel pre humor, taký ten zvrátený a viackrát vás dokáže naozaj prekvapiť vývojom scény. Za mňa je to maximálna hororová zábava.

Autor – Rado