Prvé Spelunky vyšli v roku 2013 a jednalo sa o veľký indie hit. Hra odvtedy predala viac ako 1 milión kópií, čo je na tak malú hru veľmi pekné číslo. Trvalo 7 rokov, kým sa Spelunky dočkali pokračovania a dlhé čakanie sa určite oplatilo. Spelunky 2 totiž prinášajú viac toho istého obohateného o viacero nových nápadov. Čo viac od pokračovania chcieť, ako to, že sa vrátite do svojho obľúbeného sveta a že sa to bude hrať tak isto?

Príbeh je veľmi jednoduchý a nehrá tu hlavnú úlohu, hráte za dcéru bádateľa, ktorý bol hlavnou postavou v prvom diely a stratil sa. Vy ho chcete nájsť a tentokrát sa hra odohráva v podzemí na Mesiaci. Nemusíte hrať za dcéru bádateľa, na výber je totiž viacero charakterov, ale líšia sa hlavne vzhľadom. Postupne v hre sa vám budú nové charaktery odomkýnať hlavne vtedy, ak nejakú postavu zachránite alebo sa dostanete do ďalšej oblasti v podzemí. Hra je podobne ako jej predchodca, extrémne ťažká a rogue-like spĺňa do bodky. Pribudlo viacero druhov nepriateľov, nové pasce, predmety, špeciálne miesta a podobne. Aj tentokrát sa musíte dostať až na samotný spodok úrovne a nájsť tam dvere do ďalšieho sveta. Úrovne sú náhodne generované a tak je každý prechod hrou iný, inak máte cesty, predmety aj nepriateľov. Nedá sa to naučiť a ak umriete, začínate znovu. Na vašej ceste vás čaká naozaj obrovský počet zákerností a nestačí to len tak preletieť úplne na spodok, v úrovniach totiž máte viacero slepých ciest, musíte používať bomby, špagáty, môžete zachrániť psa, ktorý je schovaný v každej úrovni a ak ho zachránite, dá vám 1+ život, čo sa veľmi hodí. Dôležité je v hre zbierať aj nejaké to zlato a diamanty, aby ste si u obchodníka mohli nakúpiť špeciálne predmety, ktoré sa veľmi hodia. Či už sa jedná o kompas, ktorý vám presne ukazuje, kde sa nachádzajú dvere do ďalšej úrovne alebo o padák, ktorý vás zachráni pri páde z veľkej výšky, či špeciálne okuliare, ktoré vám ukážu, kde sa skrývajú diamanty alebo schopnosť sa prekopať na spodok. Tých užitočných predmetov je viacero a všetko to stojí nemalé peniaze. Ak teda nebudete zbierať zlato, nebudete mať ani na špeciálne predmety a každou úrovňou je zložitejšie sa dostať na úplný spodok. Všímať si musíte úplne všetko, po celej mape sú totiž schované smrteľné pasce. Najzákernejšou vecou však je, že sa nemôžete hýbať veľmi pomaly a prehľadávať úplne všetko, ak sa totiž zdržíte v danej úrovni viac ako 2a pol minúty, privolá to ducha, ktorý ak sa vás dotkne, tak ste mŕtvy a musíte začať odznovu. Preto je veľmi dôležité si natrénovať viacero postupov, prísť na to, čo sa vám po ceste hodí najviac a až tak sa neflákať. Prostredí je viacero, klasické podzemie, džungľa, lávová oblasť, zamrznutá oblasť. Všetko to má svojich špecifických nepriateľov a verte tomu, že zo základnej prvej oblasti sa do tých ďalších budete dostávať hlavne zo začiatku veľmi ťažko.

Veľkou novinkou, ktorú Spelunky 2 prinášajú, je kooperácia viacerých hráčov. Momentálne je dostupná ešte len lokálna na rozdelenej obrazovke, ale už čoskoro by mala pribudnúť aj online kooperácia a dokonca aj možnosť hrať s hráčmi, ktorí hrajú na inej platforme. Spelunky 2 vyšly 15. septembra na PS4 a o dva týždne neskôr aj na PC. Hráčom bude už čoskoro umožnené hrať spolu online a bude jedno, či máte PS4 alebo PC. Znie to celé rozhodne veľmi dobre a online kooperácia určite poriadne predĺži životnosť hry. To je totiž prvok, ktorý mi na prvom diely chýbal najviac, hra ma bavila veľmi, bola návyková, extrémne ťažká a bola to zábava, ale viackrát som si počas hrania povzdychol, aké by to mohlo byť super hrať Spelunky ešte s niekým iným v kooperácii. Tentokrát to bude umožnené a som za to naozaj veľmi rád. Graficky je hra veľmi podobná ako naposledy a jedná sa o 2D hru, na ktorú sa príjemne pozerá. Ak ste fanúšikmi prvej hry alebo len máte radi poriadnu rogue-like výzvu, tak vám táto hra vydrží poriadne množstvo hodín.

Hra zatiaľ vyšla na: PC a PS4. 

Žáner: Rogue-like 2D plošinovka.

Herná doba: Záleží na vašej šikovnosti – hra vydrží dlho.

Multiplayer: Áno (online aj lokálna kooperácia)

Hru vytvorili:

 

  • 95%
    - 95%
95%

Hodnotenie

Spelunky 2 prinášajú presne to, čo by som od pokračovania obľúbenej hry očakával. Viac prostredí, pascí, nepriateľov, predmetov, no jednoducho viac všetkého. Veľkým plusom je konečne možnosť online či lokálnej kooperácie. Vytknúť hre veľmi nemám čo, je návyková, hrá sa naozaj dobre, no je aj extrémne ťažká a to môže viacerých hráčov odradiť.

Autor – Rado