Souldiers je od štúdia Retro Forge a jedná sa o menšiu indie hru, ktorú vydalo štúdio Dear Villagers, ktoré má vo svojom portfóliu viacero menších, ale kvalitných a zaujímavých titulov. Povedzme si na rovinu, Souldiers je ťažká hra, má vysokú obtiažnosť, lebo má svet, ktorý obsahuje ťažkých protivníkov aj z tých radových nepriateľov. Jedná sa o metroidvania titul, čo znamená, že hra obsahuje veľký svet, v ktorom sa na začiatku do viacerých prostredí neviete dostať, kým nezískate určité schopnosti, ktoré sa naučíte postupne. Potom sa viete pozrieť aj do oblastí, do ktorých sa to predtým nedalo. Tak isto obsahuje aj veľa súbojov, pascí a tak podobne.

Na začiatku hry si vyberiete svojho bojovníka, máte na výber z troch možných. Jedná sa o takú klasiku, buď je to bojovník na blízko, ktorý má meč a štít, lukostrelec, ktorý je rýchlejší a bojuje na diaľku alebo si môžete vybrať kúzelníka. Dej sa odohráva vo svete Terragaya, ktorý preskúmavate aj spolu so spolubojovníkmi. Tí sú však čoskoro buď mŕtvi, porazení alebo chytení do pascí a je len na vás, aby ste úlohu dokončili. Počas hry dochádza k častej interakcii s NPC bojovníkmi, ktorí vám vysvetlia niečo o prostredí, o svete, o nepriateľoch či o udalostiach. Všetko to prebieha len v písanej forme, bez dabingu, čo je rozhodne škoda. Lebo inak sú zvuky a hudba na dobrej úrovni. Keď si už vyberiete postavu, zmeniť si ju už počas hry neviete, každá má svojské schopnosti a iný herný a bojový štýl. Hra má aj prvky RPG a tak si môžete vylepšovať a získavať nové schopnosti. Za zabitie nepriateľov máte skúsenostné body a postupne sa vylepšujete.

Jednotlivé úrovne sú veľké a svojou rozlohou vás možno až zaskočia, áno, nahráte tu hodiny a hodiny a ľahké to veru nebude. Za prvé, úrovne sú rozsiahle a save pointy sa tiež nenachádzajú na každom kroku a tak budete opakovať viacero pasáží a verte tomu, že umierať budete často. Problém totiž je, že nepriatelia a celkovo úrovne sú naozaj ťažké. Všade číhajú pasce, ktoré však zo začiatku nie sú také ťažké, ale nepriatelia vám dajú zabrať už v úvode hry. Majú totiž viac života ako by sa hodilo, ich útoky sú silnejšie ako by sa vám páčilo a trafiť ich tiež nepatrí k tomu najjednoduchšiemu, keďže viaceré druhy nepriateľov sú naozaj rýchle. Autori si na tom dali záležať a aj keď to niektorým hráčom príde určite frustrujúce, mne to prišlo ako fajn výzva, jednoducho si musíte dávať pozor a musíte sa pripraviť na pomalší postup hrou. Ešte ničivejší sú však bossovia, ktorí sú jednoducho naozaj smrtiaci a poraziť ich vám dá naozaj zabrať. Ak máte radi ťažké hry, Souldiers budete nenávi…ehm chcel som povedať, že ich budete milovať. Hra sa výrazne lepšie ovláda na gamepade, keďže na klávesnici je tých tlačítok možno až príliš. Hra má peknú pixelartovú grafiku a veľmi pekné farby, ak máte pixelart radi, hra sa vám bude určite veľmi páčiť a budete spokojní s úrovňou prepracovanosti jednotlivých fantasy úrovní, nepriateľov a bossov.

Oficiálna stránka hry. 

Hra vyšla na: Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox Series X a Series S, Xbox One, Microsoft Windows, PlayStation 5.

Žáner: 2D metroidvania.

Multiplayer: Nie.

Hru vydali:

 

 

 

  • 80%
    - 80%
80%

Hodnotenie

Souldiers je veľmi kvalitne spravenou 2D metroidvaniou. Pripravte sa však na to, že hra je poriadne ťažká a strávite v nej veľkú porciu hodín. Má však krásnu 2D pixelartovú grafiku a prepracované úrovne. Ak máte radi výzvu, určite sa vám hra bude páčiť. V rámci metroidvania plošinoviek sa jedná o naozaj kvalitný titul.

Autor – Rado