Sudca Dredd je kultovou komiksovou postavou, ktorá je na scéne už od roku 1977, kedy začal vychádzať britský kultový komiksový týždenník 2000 AD, ktorý prežil až do dnes a stále ešte vychádza (časopis má 2,212 dielov a 66 špeciálov). Od jeho druhého čísla je tu s nami aj postava Sudcu Dredda, ktorého vytvorili Pat Mills a John Wagner. Sebrané soudní spisy tu začalo vydavateľstvo Crew vydávať už v roku 2010 kvôli obľúbenosti časopisu 2000 AD a aj postavy Sudca Dredda a jeho komiksov u redakcie, ako sa už Jirka Pavlovský a Petr Litoš viackrát vyjadrili, Soudce Dredd: Sebrané soudní spisy si vydávajú len tak pre radosť. Rebríčky predajnosti to totiž nevalcuje a predáva sa to pomaly, čoho dôkazom je aj 7 ročné čakanie na pokračovanie Soudce Dredd: Sebrané soudní spisy 02 a následne 2 ročné čakanie na Soudce Dredd: Sebrané soudní spisy 03 a znovu dvojročné čakanie na Soudce Dredd: Sebrané soudní spisy 04. Tentokrát však do toho zasiahla pandémia, inak by vyšiel štvrtý diel príbehov už po roku. Táto séria si tu svoju fanúšikovskú základňu našla a to je rozhodne dobre. Tieto príbehy tu totiž majú svoje miesto.

Sudca Dredd tu vyšiel už viackrát ešte v komiksovom časopise Crew, čitatelia sa rozdeľujú hlavne na 2 tábory a to na tých, ktorí majú Sudca Dredda radi a baví ich a na tých, ktorých to nebaví vôbec. Sú to dosť špecifické komiksy, ktoré už predsa len majú za sebou svoje roky a tak sa jedná vlastne o jednoduché sci-fi príbehy, v ktorých ide stále o to isté, Sudca Dredd káže zákon a kto ho poruší, bude v tom lepšom prípade zatknutý, v tom horšom odstrelený. Dredd je drsný, pomedzi zuby cedí jednu vydarenú hlášku za druhou, helmu si dole nikdy nedáva a reprezentuje spravodlivý zákon. Sudca Dredd vychádza v komiksoch až dodnes. Stretol sa už vo svojich komiksoch s viacerými významnými postavami ako napr. s Votrelcom, s Predátorom, s Batmanom a mnohými inými. Objavil sa už aj vo filmoch, prvýkrát v roku 1995, kde si ho zahral Sylvester Stallone a druhýkrát sa vo filme objavil v roku 2012, kde si ho zahral Karl Urban. Dredd má toho jednoducho už za sebou veľmi veľa a jedná sa o jednu z najznámejších komiksových postáv.

Sudca Dredd prichádza opäť na scénu v tejto štvrtej knihe jeho zozbieraných spisov, ktorá obsahuje niektoré z jeho najnapínavejších prípadov. Dreddov nepriateľ Sudca Smrť vstane opäť z mŕtvych v príbehu „Sudca Smrť žije“, občania mesta si idú vzájomne po krku v príbehu „Blokmánia“, a nakoniec do Mega-City 1 dorazí apokalypsa v jednej z najväčších dreddovských klasík, v epickej „Apokalyptickej vojne“. Tieto príbehy vychádzali v rokoch 1981 a 1982 a rozhodne sa jedná o oldschool. Aj tentokrát je kresba čiernobiela, v ktorej vychádzal Sudca Dredd dlhé roky. Príbehy sú však dostatočne nápadité, vtipné a akčné. Autori kresby sa striedajú, čo je občas rozhodne na škodu, lebo hlavne taký Brian Bolland by mohol kresliť častejšie. Kým v predošlých knihách boli dlhé príbehy skôr na škodu a údernosť a zábavnosť krátkych príbehov nedosahovali, tu je to inak. Aj dlhý príbeh má tentokrát plno nápadov, akcie a dosahuje zábavnosti tých kratších príbehov. Skvelo tu funguje gradácia a štvrtá kniha má aj vyrovnanejšiu kvalitu príbehov. Ak ste fanúšikom príbehov Sudca Dredda, Sebrané soudní spisy 04 sú zatiaľ zo všetkých kníh najlepšie. Aj tentokrát vám čítanie vydrží dlhšie, kniha má úctyhodných 400 strán a jedná sa zatiaľ o najhrubšiu knihu zo série. Tak snáď bude pravidelnosť vydávania dodržaná a každý rok dostaneme nové Dreddove príhody. 

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 400

Väzba: Brožovaná

Jazyk: český

Scenár: Alan Grant, John Wagner

Kresba: Brian Bolland, John Cooper, Steve Dillon, Carlos Ezquerra, Ian Gibson, Mike McMahon, Barry Mitchel, Ronald George Smith (Ron Smith), Colin Wilson

Preklad: Ľudovít Plata (Turlogh), Michael Talián

Redakcia: Filip Gotfrid, Jiří Pavlovský

Vydavateľstvo: CREW

4

Hodnotenie

Soudce Dredd: Sebrané soudní spisy 04 potešia samozrejme hlavne fanúšikov série. Sudca Dredd je však so štvrtou knihou príbehov vo forme a ponúka vyrovnanú kvalitu príbehov. Gradácia tentokrát funguje skvelo a aj dlhý príbeh nestráca nič na svojej nápaditosti, svižnosti a má aj dostatok akcie. Jedná sa zatiaľ o najväčšiu knihu v sérii a tých 400 strán vám chvíľu vydrží. Snáď bude vychádzať Dredd do budúcna pravidelne každý rok.

Autor – Rado