Sudca Dredd je kultovou komiksovou postavou, ktorá je na scéne už od roku 1977, kedy začal vychádzať britský kultový komiksový týždenník 2000 AD, ktorý prežil až do dnes a stále ešte vychádza (časopis má 2,212 dielov a 66 špeciálov). Od jeho druhého čísla je tu s nami aj postava Sudcu Dredda, ktorého vytvorili Pat Mills a John Wagner. Sebrané soudní spisy tu začalo vydavateľstvo Crew vydávať už v roku 2010 kvôli obľúbenosti časopisu 2000 AD a aj postavy Sudca Dredda a jeho komiksov u redakcie, ako sa už Jirka Pavlovský a Petr Litoš viackrát vyjadrili, Soudce Dredd: Sebrané soudní spisy si vydávajú len tak pre radosť. Rebríčky predajnosti to totiž nevalcuje a predáva sa to pomaly, čoho dôkazom je aj 7 ročné čakanie na pokračovanie Soudce Dredd: Sebrané soudní spisy 02 a následne 2 ročné čakanie na Soudce Dredd: Sebrané soudní spisy 03. Na tento rok je už ohlásené pokračovanie Soudce Dredd: Sebrané soudní spisy 04, tak snáď to už nič nezastaví.

Sudca Dredd tu vyšiel už viackrát ešte v komiksovom časopise Crew, čitatelia sa rozdeľujú hlavne na 2 tábory a to na tých, ktorí majú Sudca Dredda radi a baví ich a na tých, ktorých to nebaví vôbec. Sú to dosť špecifické komiksy, ktoré už predsa len majú za sebou svoje roky a tak sa jedná vlastne o jednoduché sci-fi príbehy, v ktorých ide stále o to isté, Sudca Dredd káže zákon a kto ho poruší, bude v tom lepšom prípade zatknutý, v tom horšom odstrelený. Dredd je drsný, pomedzi zuby cedí jednu vydarenú hlášku za druhou, helmu si dole nikdy nedáva a reprezentuje spravodlivý zákon. Sudca Dredd vychádza v komiksoch až dodnes. Stretol sa už vo svojich komiksoch s viacerými významnými postavami ako napr. s Votrelcom, s Predátorom, s Batmanom a mnohými inými. Objavil sa už vo filmoch, prvýkrát v roku 1995, kde si ho zahral Sylvester Stallone a druhýkrát sa vo filme objavil v roku 2012, kde si ho zahral Karl Urban. Dredd má toho jednoducho už za sebou veľmi veľa a jedná sa o jednu z najznámejších komiksových postáv.

Soudce Dredd: Sebrané soudní spisy 03 obsahujú jeden výrazne dlhší príbeh, podobne ako tomu bolo v Sebrané soudní spisy 01, tu je to Soudce Dítě a zaberá asi tak polovicu celej knihy. Príbeh je jednoduchý a jedná sa vlastne o to, že má Sudca Dredd vystopovať dieťa so znakom orla na čele, ktoré sa má stať sudcom, ktorý zachráni mesto Mega-City 1 a vďaka nemu bude mesto prosperovať a vyhne sa tak vojne. Toto hľadanie sa odohráva vo viacerých príbehoch za sebou, kde Dredd a jeho družina navštívia viaceré rozličné planéty. Ako som už mal možnosť zistiť v predošlých dieloch, Sudcu Dreddovi svedčí oveľa viac, keď sa jeho príbehy odohrávajú v krátkych, nápaditých, vtipne vypointovaných a dostatočne rôznorodých príbehoch. Keď sa jedná o dlhší príbeh na niekoľko desiatok strán, začína to byť už únavné a zbytočne to tou hlavnou témou príbehu stráca na nápadoch. Preto považujem zatiaľ stále ako najvydarenejšie Sebrané soudní spisy 02, kde knihu tvorilo viacero krátkych príbehov a kniha si vďaka tomu udržovala oveľa lepšie tempo. V každom prípade sa však jedná o komiks, ktorý je lepšie čítať na viackrát a nesnažiť sa to čítať všetko naraz. Príbeh totiž nie je až tak pútavý, že by vás nepustil a mne sa stávalo, že som sa toho prejedol a potreboval som pauzu. Keď som to čítal postupne, po pár stranách na posedenie, bol to veľmi príjemne strávený čas. Predsa len je Sudca Dredd plný nápadov, drsných hlášok, humorných scén a všemožných mutantov a oblúd. Vďaka čistej kresbe Briana Bollanda a detailnej kresbe Rona Smitha sa na to naozaj dobre pozerá. Zamrzí však podobne ako v predošlých dieloch autor Mike McMahon, ktorého nekvalitná kresba sa mi nepáči a vždy keď som videl príbeh od neho, tak ma prešla chuť do čítania. Našťastie to zachraňujú už spomenutí umelci.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 384

Väzba: brožovaná

Jazyk: český

Scenár: Kelvin Gosnell, Alan Grant, John Wagner

Kresba: Brian Bolland, Steve Dillon, Brett Ewins, Ian Gibson, Mike McMahon, Ronald George Smith (Ron Smith)

Preklad: Ľudovít Plata (Turlogh)

Redakcia: Filip Gotfrid, Boris Hokr, Jiří Pavlovský

Vydavateľstvo: CREW

4

Hodnotenie

Soudce Dredd: Sebrané soudní spisy 03 potešia samozrejme hlavne fanúšikov série. Sudca Dredd je predsa len špecifický hrdina a jeho charakter a príbehy rozdeľujú čitateľov na dva tábory. Buď vás jeho príbehy bavia alebo nie. Ja patrím do prvej skupiny a Dreddove príbehy mám rád hlavne vďaka často dobre vypointovaným príbehom, humoru, hláškam, ale aj dobrodružstvu a akcii. Ak vám komiksový Sudca Dredd sedí, určite si Sebrané soudní spisy 03 kúpte.

Autor – Rado