Máte radi Vikingov? Pixelartovú 2D grafiku? Mix stratégie a akčnej hry plnej súbojov? Máte radi dobývanie? Tak to tu budete ako doma a nová hra Sons of Valhalla vás bude určite veľmi baviť. Ak poznáte podobne ladenú stratégiu Kingdom z roku 2015 alebo jej vylepšenú verziu Kingdom: New Lands z roku 2016, tak viete o čo sa presne jedná. Tvorcovia z tímu Pixel Chest išli so svojou hrou Sons of Valhalla v roku 2022 na Kickstarter a pýtali si na dokončenie hry sumu 20 000 euro. Podarilo sa im to splniť a vyzbierali dokonca ešte viac a to presne 31,175 euro od viac ako 700 prispievateľov. Vývoj hry ani netrval až tak dlho, keď si zoberieme, že väčšinou dokončenie hier z Kickstarteru trvá naozaj až roky. Síce bola kampaň spustená začiatkom roka 2022 a tvorcovia písali, že hráči môžu očakávať vydanie v decembri roku 2022, no samozrejme sa ten vývoj natiahol. Aj napriek tomu sa však na tvorcov nemožno hnevať, priniesli totiž perfektnú vikingskú akčnú stratégiu!

Hlavným hrdinom hry je Thorald Olavson, ktorého čaká cesta pomsty a nezastaví ho ani jeho vlastná smrť. Bude musieť prejsť cez bránu Vallhaly a pomôže mu samotný Ódin, ktorý Thoralda pošle znovu na Zem, aby zachránil svoju unesenú manželku Rayu. Tá bola unesená zlým jarlom z Anglicka. Thorald sa stane veliteľom vojska a aj v bitkách stojí v jeho čele a je hlavným hnacím motorom víťazstiev. Žánrovo sa jedná o mix stratégie a akčnej hry videnej z bočného pohľadu. Nejedná sa však o žiadnu plošinovku, jednoducho máte svet, úlohy, boje a podobne, ale všetko vidíte z bočného pohľadu. Staviate potrebné budovy vo vašich mestečkách, staráte sa o správu budov, zbierate suroviny, peniaze, v bojoch zasa robíte stratégiu vašeho vojska proti nepriateľovi. Máte na to viacero príkazov, že čo majú vaše bojové jednotky robiť a do boja sa púšťate aj vy sám so zbraňami na blízko alebo s lukom na diaľku. Čaká na vás aj viacero súbojov s rozličnými bossmi. Hr aje v tomto celkovo prekvapivo prepracovaná, súboje sú zábavné, možností v súbojoch je viacero a aj strategické prvky sú fajn.

Poteší aj audiovizuálne spracovanie, ktoré je síce 2D, ale za to naozaj kvalitne spracované. Fanúšikovia pixelartovej grafiky si naozaj prídu na svoje, celkovo sa jedná o jednu z najkrajších pixelartových grafík a prostredia sú spracované do najmenších detailov. Pekne vypadajú aj postavy a efekty. Naviac potešia aj zmeny počasia a raz teda bojujete v noci, inokedy za slnečného dňa, potom zasa v daždi či v hmle. Vypadá to naozaj dobre a príjemnému zážitku pomáha aj nadupaná hudba, ktorá strieda veľkolepé hudobné motívy s metalovou hudbou a nájdeme tu aj jemné melódie. Dokonca v hre nechýba ani dabing, čo je na podobne malé indie tituly naozaj výnimočné a síce sa v hre veľa nehovorí, aj tak to zlepšuje z hry celkový dojem. Celkovo je Sons of Valhalla veľmi príjemným kvalitným prekvapením a určite hru odporúčam.

Oficiálna stránka hry.

Hra vyšla na: PC.

Žáner: Mix stratégie a akčnej hry.

Multiplayer: Nie.

  • 85%
    - 85%
85%

Hodnotenie

Sons of Valhalla je mixom stratégie a akčnej hry videnej z bočného pohľadu. Hra je plne 2D v pixelovej grafike, ale nezľaknite sa, tá grafika je prepracovaná do najmenších detailov a patrí medzi najlepší pixelart aký som kedy videl. Jasné, pre náročných hráčov čo si potrpia na najnovších efektoch to nie je, no tí ostatní, ktorí majú podobné hry radi, sa budú kráľovsky baviť. Za zmienku stojí aj perfektný soundtrack a ak máte radi vikingov, určite by ste hru nemali minúť.

Autor – Rado