Kultový titul Šninklova veliká moc tu už na našom trhu prekvapivo raz vyšiel a to v pôvodnej čiernobielej verzii ešte v roku 2001 od Calibre Publishing, ktoré vydávalo komiksy od roku 2000 do roku 2002. Už pôvodné vydanie sa u nás stalo veľmi populárnym a vo vydavateľstve Crew si povedali, že tento titul jednoducho musí vyjsť ešte raz a tentokrát vo farebnej verzii, ktorá vznikla až dodatočne v rokoch 2001 a 2002, tá pôvodná čiernobiela vznikla totiž už oveľa skôr a to ešte v roku 1988.

Edícia MDEK (Majstrovské diela európskeho komiksu) je tu s nami už neuveriteľných 11 rokov! Začalo sa to všetko v roku 2010 komiksom Výprava za ptákem času, pokračovalo Večnou válkou, Incalom, Arzachom, Blacksadom či Kastou metabarónov. Za 11 rokov v tejto edícii vyšlo už 27 komiksov. Všetky v dvojakej kvalite, v brožovanej a v tvrdej väzbe, ktorá je v obmedzenom množstve a po vypredaní sa už nedotiskuje. Crew tu vydala za tie roky naozaj kultové európske diela, ktoré ovplyvnili celý komiksový svet. Aj keď z toho až 10 komiksov je od legendárneho scenáristu Alejandra Jodorowskeho a niektorí neprajníci hovoria až o príliš veľkom zameraní sa na komiksy od tohto autora. Samozrejme je u nás Jodorowsky obľúbený a keby sa jeho diela nepredávali dobre, pravdepodobne by tu toľko komiksov od neho ani nevyšlo. Už tu však od neho vyšlo takmer všetko podstatnejšie aj menej podstatné a tak prídu na rad už vo väčšej miere ako tomu bolo doteraz aj iní autori. V každom prípade však v tejto edícii vyšli aj komiksy od takých slávnych autorov ako sú Milo Manara, Moebius, Serpieri, Pat Mills, Grzegorz Rosiński či Don Lawrence a to už je dosť slušný výber. Edícia MDEK tu postupne pomohla prebudiť opätovný záujem o európske komiksy a aj vďaka tejto úspešnej edícii tu vznikla európska Modrá Crew alebo iné európske komiksy od iných vydavateľstiev.

Šninklova veliká moc je druhým titulom v edícii MDEK od dvojice Jean Van Hamme a Grzegorz Rosiński, tým prvým bol titul Temnými cestami, ktorý bol skvelý a ešte vždy sa dá aj kúpiť. Šninklova veliká moc rozpráva Bibliou výrazne inšpirovaný príbeh, v ktorom je hlavnou postavou Šninkl J´on, ktorý prežije obrovskú bitku a ukáže sa mu sám stvoriteľ sveta. Poverí ho úlohou, aby zastavil večnú vojnu a presvedčil trojicu vládcov sveta, aby prestali bojovať, inak bude celý svet zničený. K tomu dostal J´on od stvoriteľa veľkú moc. Malý šninkl J´on však ani len netuší, ako tú veľkú moc používať a vôbec sa mu do tejto úlohy spasiteľa sveta nechce. Na svojej ceste stretne množstvo iných postáv rôznych rás, zamiluje sa do vnadnej samičky G´wel a aj s jej pomocou a vierou v jeho vlastné sily sa mu začnú dariť veľké veci a nasleduje ho na jeho ceste stále viac a viac šninklov.

Celé to malo byť pôvodne len fantasy na štýl Pána prsteňov, ale Casterman (vydavateľ) od toho chcel nejaký väčší zmysel. Preto sa rozhodol scenárista Jean Van Hamme (okrem iného aj scenárista Thorgala) dať tomuto fantasy biblický motív a hĺbku. Celé to pôsobí ako paródia na Nový a Starý Zákon, je tu viacero vecí, ktoré sú takmer totožné, ale samozrejme v tomto fantasy je to celé brané poriadne humorne s veľkou dávkou násilia a aj so štipkou erotiky. Hlavný hrdina je veľký sympaťák a to jeho neustále odmietanie dôležitého poslania a využívanie rôznych zákerností (čarovný talizman) je častokrát veľmi úsmevné. Pred záchranou sveta, celosvetovým mierom a zjednotením všetkých šninklov dáva prednosť vnadnej samičke G´wel, ktorá ho verne nasleduje a robí mu spoločnosť a J´on by ju chcel neustále ošukať, no stále mu to snaženie niečo  vtipne prekazí. Podobných srandičiek je tu oveľa viac a veľmi príjemne ma prekvapilo, s akým nadhľadom a humorom je to celé písané. Samozrejme je to inak dobrodružné fantasy na štýl Pána prsteňov a máme tu boje, príšery, putovanie po rôznych prostrediach a celé je to naozaj skvelé čítanie a zaslúžene jedno z kultových diel európskeho komiksu. Veľkou devízou je aj skvelá kresba Grzegorza Rosińského (tiež autor Thorgala), na ktorej vidieť, že sa tu mohol autor doslova vyblázniť a vidieť, že ho to veľmi bavilo. Farebná verzia sa mi páčila a skvelé sú v knihe aj bonusy v podobe rozhovorov s tvorcami, ktorí rozprávajú o samotnom vzniku tohto komiksu. 

27. kniha v rade Mistrovská díla evropského komiksu (MDEK)

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 184

Väzba: Tvrdá/Mäkká

Jazyk: český

Scenár: Jean Van Hamme

Kresba: Grzegorz Rosiński

Preklad: Richard Podaný

Redakcia: Filip Gotfrid, Patrik Linhart, Petr Stejskal

Vydavateľstvo: CREW

5

Hodnotenie

Šninklova veliká moc je kultové dielo, ktoré je dokonale premyslené a je veľká škoda, že autori Jean Van Hamme a Grzegorz Rosiński strávili svoje najlepšie roky prácou na nekonečnej sérii Thorgal, nič proti nemu, ale koľko mohli vytvoriť zaujímavejších a osobitejších komiksov? Už len keď si zoberiem Šninklovu velikú moc alebo Pomstu hraběte Skarbeka, ach jo. Šninkl je fantasy doplnené o biblické motívy, ktoré sú brané s nadhľadom a poriadnou dávkou humoru. Veľmi sympatické dielo plné hravých nápadov. Hrdinovia zažívajú stále niečo nové, nečakané a ja som sa bavil kráľovsky.

Autor – Rado