Skul: The Hero Slayer bol zhruba rok v early access na Steame a už za tento čas sa stal veľmi populárnou hrou. Žáner roguelike hier je veľmi obľúbený, lebo obsahuje lákavé herné ingrediencie. Či už je to náhodné zloženie úrovní, veľký počet rozličných predmetov a schopností, úmrtia, po ktorých sa vraciate skúsenejší a silnejší, súboje s bossmi alebo aj celková krátkosť hry, ak sa vám ju podarí celú prejsť na jeden záťah. To všetko robí tento žáner veľmi populárnym. Väčšinou sa jedná o menšie indie hry s jednoduchšou (v tomto prípade pixelartovou) grafikou. Skul: The Hero Slayer bol teda veľmi populárnym zástupcom tohoto žánru už v predbežnom prístupe. Plná verzia hry vyšla po roku 21.01. na PC, ale verzie pre konzoly budú v nasledujúcich mesiacoch nasledovať. Zaujímavé sú už aj prvé spokojné čísla o predajnosti titulu od vývojárov. Za prvé 4 dni hra predala viac ako 100 000 kusov a darilo sa jej aj na Twitchi, kde hra cez víkend nazbierala 40 000 súčasne sledujúcich divákov. Na malú indie hru je to veľký úspech, čo dokazuje aj počet hráčov na Steame, kde to bolo v ten istý čas takmer 19 000 hráčov, čo je na podobné malé tituly veľmi pekné číslo, ktoré často nedosiahnu oveľa väčšie a drahšie hry. Hra má na Metacritic zatiaľ priemerné hodnotenie 81% čo tiež dokazuje kvalitu.

Hráme tu za malého kostlivca, bojovníka, ktorý má zachrániť pána démonov, ktorého uväznili ľudia. Áno, tentokrát je karta obrátená a proti vám pôjdu zväčša ľudskí protivníci a démoni sú tu tí dobrí. Začínate pri čarodejnici, ktorá vám dá vaše poslanie a aj možnosť vylepšiť niektorú z troch atribútov lebka, kosti, duša. Tie si môžete aj následne vylepšovať, ak pozbierate dostatok temných kryštálov získaných v bojoch. Vďaka týmto vylepšeniam si môžete vylepšiť body zdravia, fyzický aj magický útok, šancu na kritický zásah alebo zvýšite frekventovanosť výmeny lebiek. Hlavne vďaka tej poslednej možnosti sa táto hra líši od iných. Výmeny lebiek totiž úplne menia herný štýl. Môžete získať lebku silného vlkolaka a driapať nepriateľov pazúrmi alebo lebku silného malého bojovníka a celkovo je tých lebiek viac a vy postupne prídete na to, čo vám z toho bude sedieť v hre najviac a vďaka ktorej budete vyhrávať ťažké súboje. Vždy však máte možnosť okrem tej vašej základnej mať so sebou iba jednu a tak si to budete musieť vyskúšať na viackrát, ktorá vám sadne. Každá lebka má iný vzhľad, iné schopnosti a základný útok. Buď z vás bude bojovník na blízko, na diaľku, budete mať silnejšiu obranu, útok, či budete silným mágom, záleží od lebky akú si nájdete a vyberiete. Každá sa dá viackrát vylepšiť za nahromadené kosti z bojov a budete vďaka tomu silnejší.

Jednotlivé úrovne sú plné nepriateľov a odísť z nich môžete len po zabití všetkých, za čo máte potom na konci odmenu v podobe peňazí, truhlíc s cenným predmetom a užitočnou výbavou. Zvyšujú zdravie, útok, či môžete vďaka tomu vypáliť blesky na nepriateľov každých päť sekúnd a iné špeciálne podporné útoky. Takýchto môžete mať vo svojom inventári deväť a ich efekty sa vzájomne dopĺňajú. Likvidovať veru budete mať koho, tak je dobré sa efektne vyzbrojiť. Ľudských protivníkov je veľké množstvo, sú to všemožní bojovníci, rytiery, lukostrelci, mágovia, ale aj rôzne monštrá ako obrovský rozzúrený strom, či nebezpečná chiméra. Nepriateľov je veľký počet a ak nemáte dostatočne silné schopnosti či útok, bude pre vás ťažké sa cez nich prebojovať. Bossovia dajú tiež zabrať a väčšinou majú 2 fázy boja, keď v tej druhej fáze používajú už úplne iné útoky. Ak umriete a určite sa to stane, začínate úplne od začiatku hry. Znovu musíte prejsť tie isté úrovne, znovu musíte zabiť malých aj veľkých bossov, len tentoraz vám to zrejme pôjde trochu šikovnejšie a dostanete sa o kúsok ďalej. Pri úmrtí strácate kompletnú výbavu, všetky lebky, schopnosti či peniaze.  Výnimkou sú temné kryštály, o ktoré neprídete a aj vylepšenia, ktoré ste si za ne zaobstarali. Je to síce kruté, ale tak to v tomto žánri chodí a aj preto je tak populárny. Nie je to však pre každého, lebo nie každý má rád opakovanie tých istých úrovní a boje proti tým istým nepriateľom a bossom. Tu kým neprejdete na jeden záťah celú hru (jeden úspešný prechod trvá niečo cez hodinu) tak vás tie isté boje budú čakať. To však hráči tohto žánru dobre vedia 🙂

Oficiálna stránka hry. 

Hra zatiaľ vyšla na: PC (ostatné platformy behom roka).

Žáner: Rogue-like plošinovka.

Herná doba: Záleží od vašej šikovnosti.

Multiplayer: Nie.

Hru vytvorili:

  • 80%
    - 80%
80%

Hodnotenie

Skul: The Hero Slayer je vydareným zástupcom žánru rogue-like. Bojová plošinovka v peknej pixelartovej grafike prináša množstvo ťažkých súbojov a zaujímavú mechaniku vymieňania lebky, ktorá mení razantne váš štýl boja. Budete potrebovať pár pokusov, kým prídete na to, ktorá lebka, bojový štýl a schopnosti vám sedia najviac a vďaka tomu potom nebezpečných protivníkov, ktorých veľké počty vám dajú zabrať, zdoláte a na jeden záťah hru prejdete. Občas je tých efektov na jednej obrazovke príliš a poriadne nevidno, kde vlastne vaša postava kostlivca je. Inak je hra chytľavá a kvalitne spracovaná.

Autor – Rado