Škorpion je dobrodružno-historická séria, ktorá vychádza vo Francúzsku už od roku 2000 a má 14 dielov. Zatiaľ posledný diel vyšiel v roku 2022 a séria stále pokračuje ďalej. Na posledných dvoch dieloch už však nepracoval slávny Enrico Marini, ktorý dovtedy spolupracoval na scenári so Stephenom Desbergom a celú sériu kreslil a koloroval. Pán Vybíral sa pôvodne vyjadril aj na základe predajov, že tu vydá prvý príbehový cyklus, ktorý končí práve 6. dielom série. Je však veľký fanúšik kresby Enrica Mariniho a aj série Škorpión a tak tu vydá postupne aj druhý príbehový cyklus, ktorý má tiež 6. dielov a teda Škorpión by mal u nás vyjsť až do 12. dielu, ktorý je posledný, na ktorom Marini pracoval. S Enricom Marinim som si ja osobne o sérii Škorpión písal, lebo som vedel, že sa jedná o jeho srdcovú záležitosť a o jeho obľúbeného hrdinu a nešlo mi do hlavy, prečo vlastne prestal na sérii pracovať. Vyjadril sa, že len potrebuje pauzu a chce pracovať na iných projektoch a sám plánuje návrat ku svojmu hrdinovi v samostatnej knihe, ktorá sa bude odohrávať v iných rokoch a príbeh si sám aj napíše a nakreslí. Tak uvidíme, ako to nakoniec so Škorpíkom bude ďalej, lebo vo Francúzsku sa jedná o veľmi obľúbenú sériu, ktorá pravidelne obsadzuje v hlasovaní v TOP100 komiksoch za daný rok prvé miesta. Je to hit, veď aj preto má séria už toľko dielov.

Uvidíme, snáď sa bude táto séria postupne dobre predávať. Predsa len kresba Mariniho patrí vôbec k tým najlepším, aké som mal možnosť v komiksoch vidieť. Je to veľmi šikovný autor, od ktorého už na našom trhu vydal Vybíral aj jeho skvelú historickú sériu Orlové Říma, z ktorého je prvý diel u nás už vypredaný a z toho druhého tiež veľa neostáva. Ak dakedy dôjde na dotlač, (čo by malo pri vydaní tretej knihy koncom roku 2024) tak určite s kúpou neváhajte. Jedná sa o perfektne kreslený historicko-dobrodružný komiks, ktorý jednoducho musíte mať. Je to jedna z mojich najobľúbenejších komiksových sérií vôbec a to k tomu ešte stále nie je príbehovo dokončená. Vo Francúzsku sa skvelo predáva a Marini v tom teda veselo pokračuje ďalej. Ďalej u nás Vybíral vydal aj Mariniho western Hvězda pouště so Seanom Connerym v hlavnej úlohe. Séria Škorpión má všetky predpoklady aj u nás, aby bola úspešná. Predsa len je to taký mix medzi Zorrom, Tromi mušketiermi a Indiana Jonesom obohatený o šteklivú erotiku s peknými ženami. 

Škorpión 5 a 6 prináša príbeh z Orientu, kam vedie cesta hlavného hrdinu a jeho priateľov aj nepriateľov. Chcú totiž nájsť Kríž svätého Petra, cennú relikviu, ktorú kedysi strážili templárski rytieri. O tento vzácny kríž však má záujem naozaj veľký počet ľudí a Škorpión bude mať čo robiť, aby ho našiel prvý a aby toto dobrodružstvo aj prežil…

Pre sériu mám slabosť už roky. Obdivujem hlavne krásnu kresbu a celkový dobrodružný nádych plný akcie a podarených hlášok. Okrem toho sa do toho miešajú aj krásne ženy, ktoré vie Marini kresliť naozaj bravúrne a ľahká erotika. V najnovších dieloch veľmi cítiť atmosféru filmov s Indiana Jonesom a hlavne toho tretieho s názvom Indiana Jones a Poslední křížová výprava z roku 1989. Orient, templári, chrám v skale, vzácna relikvia, smrtiace pasce a hádanky…Komiks má vydarenú dobrodružnú atmosféru, krásnu kresbu a celkovo ma to aj po príbehovej stránke veľmi bavilo. Síce je to jednoduché a hlavným motívom je už spomenuté získanie vzácneho kríža, no je to celé hravo vymyslené, keďže o relikviu má záujem viacero ľudí, či už sa jedná o samotného Škorpióna, s ktorým putuje aj jeho verný priateľ Husár a zradná Méjai alebo tu máme Vazlara, veliteľa Osmanskej polície, zákerného Rochnana, krásnu ryšavovlásku, starého člena Teutonských rytierov alebo dvojicu súrodeneckých lovcov pokladov. Tí všetci majú o Kríž svätého Petra záujem a je to vďaka tomu pútavé a dobre vymyslené. Veľmi dobre som sa bavil a pevne dúfam, že sa predaje tejto série rozbehnú.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke verneovky.cz

KUPUJTE TU

Počet strán: 104

Väzba: Tvrdá

Jazyk: Český

Scenár: Stephen Desberg

Kresba: Enrico Marini

Preklad: Zbyněk Froněk

Redakcia: Zbyněk Froněk, Josef Vybíral

Vydavateľstvo: Nakladatelství Josef Vybíral

5

Hodnotenie

Máme tu zavŕšenie prvého príbehového cyklu série Škorpión, ktoré má tak trochu atmosféru filmu Indiana Jones a Poslední křížová výprava z roku 1989. Orient, templári, chrám v skale, vzácna relikvia, hádanky a smrtiace pasce. K tomu ľahká erotika, krásne ženy, podarené hlášky, viacero akčných scén a krásna Mariniho kresba. Je to perfektná uvoľnená dobrodružná zábava.

Autor – Rado