Spolupráca medzi legendami komiksového média. Americký scenárista Stan Lee a európsky kreslič Moebius spojili sily, aby spolu vytvorili tak trochu netradičný superhrdinský komiks so Silver Surferom. Muž, ktorý v podstate vytvoril marvelovský vesmír si dohodol na jednom komiksovom festivale na spoločnom obede s Moebiom spoluprácu. Komiks začal vychádzať v roku 1988. Vybral na to jednu zo svojich najobľúbenejších postáv a síce v našich končinách je Silver Surfer vlastne zabudnutá postava, s ktorou u nás komiksy nevychádzajú. Aj v tom filmovom svete, ktorý je dnes plný marveláckych superhrdinov sa jedná o postavu, ktorá nemá svoj vlastný film a okrem komiksového prepadáku Fantastická štvorka a Silver Surfer z roku 2007 sa vlastne ani nikde veľmi neobjavil. Aký je teda komiks Silver Surfer: Podobenství?

Silver Surfer žije medzi ľuďmi v anonymite ako tulák. Je sklamaný z ľudskej podstaty, ktorou je záľudnosť, zloba a slabosť a tak sa už viac nevznáša svetom a vesmírom. Jedného dňa však smeruje na planétu Zem zvláštny objekt, ktorý je kozmickou loďou a vystúpi z nej majestátny Galactus. Nechce planétu zničiť, ale chce byť uctievaný ako Boh a chce, aby sa ľudstvo zničilo samo tým, že zruší všetky pravidlá a zákony. Vo svete okamžite vypuknú veľké nepokoje a ľudia sa bez zákonov správajú ako divé zvieratá. Silver Surfer chce Galactusa zastaviť, lebo sa mu nepáči čo so svetom spôsobil a že je uctievaný ako Boh a tak sa znovu povznesie na svojom surfe do vzduchu a rozhodne sa s Galactusom prehovoriť.

Komiks obsahuje málo akčných scén a nebol stvorený s týmto zámerom. Stan Lee sa zameriava na filozofické myšlienky, politické a náboženské témy. Komiks okrem boja medzi dobrom a zlom uprednostňuje hlavne vnútorný boj Silver Surfera, ktorý nad ľudstvom zlomil palicu, ale hľadá k nemu znovu cestu a uvedomuje si viaceré veci. Svojou tematikou mi komiks pripomenul Mír na Zemi od Alexa Rossa a Paula Diniho, ktorý mali v hlavnej úlohe Supermana a tiež sa to celé zameriavalo na vnútorné pocity superhrdinu a snahu pomôcť ľudstvu. Tiež tam bol dôraz na myšlienky a nie na akciu. Silver Surfer je teda skôr zameraný na myšlienky. Hrdina sa zamýšľa nad svetom, nad životom, nad ľudstvom. Samozrejme je tu aj nejaká tá deštruktívna akcia a Galactus ako taký je poriadne charizmatický. Je zaujímavé, že scenárista Stan Lee sa snažil napísať príbeh viac európsky a Moebius to zasa kreslil viac americky. Aj napriek tomu je však jasne viditeľný Moebiusov štýl kresby a komu nesedí z jeho predošlých komiksov, problém bude mať aj tu. Stan Lee a Moebius však vytvorili nadčasové dielo, ktoré je aktuálne ešte aj dnes a to už od vzniku obehlo viac ako 30 rokov. Zaujímavé myšlienky a pekná kresba robia z tejto knihy veľmi fajn jednohubku. Kniha obsahuje aj niekoľko bonusov a hlavne komentáre od Moebia a Stana Leeho o tvorbe tohto komiksu stoja za to.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 88

Väzba: Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Stan Lee

Kresba: Moebius

Preklad: Jiří Pavlovský

Redakcia: Filip Gotfrid, Pavel Kořínek

Vydavateľstvo: CREW

4

Hodnotenie

Silver Surfer: Podobenství je jednohubka, na ktorej spolupracovali 2 obrovské komiksové legendy. Stan Lee napísal scenár plný zaujímavých myšlienok a Moebius to zasa celé patrične kvalitne nakreslil. Ak ste fanúšikom niektorého z týchto tvorcov alebo si len chcete prečítať kvalitný superhrdinský komiks, ktorý sa zameriava skôr na myšlienky ako akciu, rozhodne Podobenství skúste. Aj po 30 rokoch má stále aktuálne témy a ak máte radi pri kresbe veľký rozmer, tiež si prídete na svoje.

Autor – Rado