Silt je malou indie 2D adventúrou od vývojárov z Anglického Bristolu s názvom Spiral Circus Games. Je to ich prvotina, čiernobiela podmorská depka, ktorá sa inšpirovala plošinovkami ako napríklad Limbo. Hráte tu za potápača a plávate s ním v poriadne temných hlbinách oceánu. Riešite enviromentálne hádanky pomocou prebratia kontroly nad inými živočíchmi.

Vizuál je veľmi atmosférický, vývojári skvelo hrajú hry svetla a tieňov a tak má váš potápač vo výbave aj svetlo. Môžete si tak do temných hlbín posvietiť a veru že bude na čo, čaká tam na vás totiž poriadne množstvo hlbinných monštier. Všetko sa to odohráva v hlbinách a preto neustále za svojho potápača plávate, väčšinou je na každej obrazovke nejaká hádanka, ktorú musíte vyriešiť, ale niektoré obrazovky slúžia len na preplávanie do inej časti. Samotná hrateľnosť spočíva v tom, že máte schopnosť ovládnuť iných živočíchov, čo vám pomôže dostať sa v hre ďalej. Tých druhov živočíchov je viacero a hrateľnosť sa bude jemne počas hry meniť podľa toho, akého práve budete musieť ovládať. Je tu napríklad malá zubatá ryba, s ktorou viete rozhryznúť prekážky v ceste, ďalej je tu napríklad ryba s obrnenou hlavou, ktorá zasa vie rozbiť určité objekty, je tu napríklad elektrický úhor, ktorý zasa vie nakopnúť nejaké mechanizmy, krab z pancierom, ktorý vie rozbiť bodliaky a tak podobne. Hrateľnosť je vďaka tej rôznorodosti dosť pestrá a postup hrou je vďaka variabilite živočíchov dostatočne zaujímavý a pútavý. V hre budete musieť poraziť 4 veľké monštrá a k tomu vám tiež pomôže táto mechanika ovládania živočíchov.

Nie je to vždy len o tom, že pomocou nejakej ryby si otvoríte cestu ďalej, často budete musieť niektoré živočíchy použiť ako návnadu pre väčších dravcov alebo niektoré živočíchy napríklad také svetielkujúce čo vybuchujú zasa treba použiť na zahnanie predátorov, aby ste sa mohli dostať ďalej. Je to dostatočne variabilné a páčili sa mi nápady tvorcov, aj keď občas to bolo frustrujúce, lebo niektoré hádanky sú na dlhšie a postup je často zĺhavejší, keďže pri niektorých hádankách musíte posadnúť postupne viacero živočíchov, no ak vás medzitým niečo zabije, začínate danú hádanku celú odznova. No musíte si jednoducho dávať pozor. Občas som poriadne nevedel, čo vlastne mám robiť ďalej a to sa stávalo hlavne v rduhej polovici hry často. Uvítal by som pomoc od tvorcov, že by v prípade stlačenia klávesy bola nápoveda, takto sa to tempo občas zbytočne zaseklo. Inak však hra nie je dlhá a ak vám všetko dobre pôjde, tak do 2 hodín máte hotovo. Je to temné, drsné, ale aj inovatívne. Po vizuálnej stránke síce jednoduché, ale atmosférické.

Oficiálna stránka hry. 

Hra vyšla na: Nintendo Switch, Xbox Series X a Series S, Microsoft Windows, PlayStation 5.

Žáner: 2D adventúra.

Multiplayer: Nie.

Hru vydali:

 

  • 75%
    - 75%
75%

Hodnotenie

Silt je temná čiernobiela podmorská adventúra plná tajomných príšer. Hlavná herná mechanika spočíva v tom, že plávate hlbinami oceánu za potápača, za ktorého viete posadnúť ostatné živočíchy, tie potom využívate na enviromentálne hádanky. Buď si musíte spraviť cestu pomocou zničenia objektu, musíte nejakého živočícha obetovať väčšiemu dravcovi alebo dravca zahnať. Celé je to dostatočne inovatívne a atmosférické.

Autor – Rado