Európske komiksy tu boli dlhé roky v tieni superhrdinských komiksov a mangy. Posledné roky je to však stále lepšie, Crew sa po európskych komiksoch v edícii MDEK osmelilo a okrem edície Modrá Crew ponúka aj pár samostatných európskych komiksov v pôvodných nezmenšených rozmeroch. Argo sa tiež v posledných rokoch rozbehlo, ale ide si skôr takou alternatívnejšou cestou. Máme tu aj viacero menších vydavateľstiev, ktoré raz za čas niečo európske vydajú ( ako napríklad Zanir) a potom tu máme Vybírala. On sa na európske komiksy zameral úplne a robí nejednému čitateľovi veľkú radosť kvalitou spracovania kníh a širokou paletou žánrov (nie, ani zďaleka to nie sú samé westerny). Edícia ERB sa stala veľmi obľúbenou a jednoducho ju musíte mať pre jej pestrosť a kvalitu radi, ak hľadáte dobré príbehy a krásnu kresbu, môžete sa na túto edíciu spoľahnúť. V edícii ERB vyšli zatiaľ dobrodružné príbehy Mistr Meče Zarov, fantasy príbehy Asgard a Sága Valty, historické Murena, SHI 1+2 a Orlové Říma 1+2, Orlové Říma III. + IV, chlapčenský príbeh Děti z Montmartru a westerny Až do posledního, Sykes a Texaský Jack. Asgard je už vypredaný a niektoré ďalšie onedlho budú tiež, preto s nákupom veľmi nečakajte a objednávajte kým sa dá. 

Siegfried je variáciou na dobre známy fantasy príbeh o Nibelungoch. Jedná sa o trojdielny uzavretý príbeh inšpirovaný Wagnerovou klasickou operou Prsteň Nibelungov. Siegfried je napoly boh a napoly smrteľník, mladý chlapec, ktorého vychováva Mim, jeden z posledných trpasličích škriatkov Nibelungov, v tmavom lese plnom vlkov, s ktorými sa mladý Siegfried kamaráti a behá s nimi takmer celé dni. Siegfried však postupne túži zistiť, kto sú jeho skutoční rodičia a postupne prichádza na to, že jeho opatrovník Mim mal pred ním príliš veľa tajností a klamal ho celé tie roky. Samotný ​​Odin, otec severských bohov, má pre Siegfrieda naplánovaný osud: má zabiť draka Fafnira, pri ktorom hrozí, že spustoší celý svet. 

Je zaujímavé, že komiks Siegfried ponúka úplne iný pohľad na známu klasiku, ako by mnohí čitatelia čakali. Z mojej strany je to veľmi dobre, tento pohľad je naozaj svieži. Autor Alex Alice je u nás známy štvordielnou sériou Třetí zákon, ktorá vyšla v edícii Modrá Crew. Na tej spolupracoval spolu so slávnym Xavierom Dorisonom. Pravidelne však pracuje aj na sérii Hviezdny zámok, ktorá má už celosvetovo 19 dielov a jedná sa o veľmi populárnu rozprávkovo-dobrodružnú sériu. O nej stále uvažuje aj pán Vybíral, že by ju tu začal v nejakej podobe vydávať. Rozprávkový štýl má aj Siegfried, čo sa môže zdať k tejto vážnej klasickej fantasy opere ako divné, no funguje to naozaj skvelo. Rozhodne sa nejedná o žiadnu rozprávku pre malé deti, je to niečo na štýl bábkového fantasy filmu z roku 1982 s názvom Temný kryštáľ alebo Oheň a ľad z roku 1983. Ponáša sa to aj na rozprávky od Walta Disneyho ako Čierny kotol (r. 1985) alebo Meč v kameni (r. 1963). Atmosféru spomenutých filmov trafil Alex Alice úplne presne, dnes sa už také niečo nenatáča, miesto drsnejších rozprávkových dobrodružstiev väčšinou máme v animovanej tvorbe už len infantilný humor (samozrejme česť výnimkám). Jednoducho je to fantasy rozprávka, v ktorej nájdete aj humor, ale taký ten láskavý a nie infantilný, ale nájdete tu aj drsné veci ako krvavý súboj s vlkom. Na spracovaní od Alexa Alice je zaujímavé, že je dostupné pre čitateľov všetkých vekových kategórií. Siegfried je pôsobivé grafické dielo, vytvorené štýlom, ktorý spája klasiku s modernou tvorbou. Scenár je aj napriek prevarenej téme dostatočne svieži, pútavý a ukazuje známe postavy v inej podobe. Po výtvarnej stránke sa jedná o úchvatné dielo, Alex Alice to kreslí pôsobivo, veľkolepo. Nájdete tu množstvo veľkolepých scenérií a pekných prostredí. Páčilo sa mi aj nápadité panelovanie a farebná paleta, ktorú má autor vo svojich komiksoch podobnú. 

Ak hľadáte veľkolepý fantasy príbeh, sviežu variáciu na známu klasiku a nevadí vám rozprávkové prevedenie, budete pravdepodobne nadšený. Napínavé, dobrodružné, vtipné, mne sa to veľmi páčilo. Jedná sa o integrál a tak tu máte všetky tri diely komiksu pokope a v naozaj luxusnom prevedení so skvelým prekladom.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 256

Väzba: Tvrdá

Jazyk: Český

Scenár: Alex Alice

Kresba: Alex Alice

Preklad: Jan Havlíček (Gmork)

Redakcia: Zbyněk Froněk, Josef Vybíral

Vydavateľstvo: Nakladatelství Josef Vybíral

5

Hodnotenie

Siegfried je vynikajúce rozprávkové fantasy. Veľmi svieži pohľad na dobre známy klasický príbeh Piesni o Nibelungoch a musím povedať, že za mňa najlepší, aký kedy v komikse vznikol. Dobrodružné putovanie za drakom Fafnirom, ktoré je dostatočne napínavé, hravé a niekedy aj prekvapivo vtipné. Krásne kreslený komiks plný veľkolepých scenérií, kvalitný preklad a celkovo perfektné prevedenie knihy. Znovu výnimočné dielo v edícii ERB. Pred pár rokmi by som ani neveril, že tu tento perfektný komiks vôbec môže vyjsť.

Autor – Rado