Edícia MDEK (Majstrovské diela európskeho komiksu) je tu s nami už neuveriteľných 11 rokov! Začalo sa to všetko v roku 2010 komiksom Výprava za ptákem času, pokračovalo Večnou válkou, Incalom, Arzachom, Blacksadom či Kastou metabarónov. Za 11 rokov v tejto edícii vyšlo už 25 komiksov. Všetky v dvojakej kvalite, v brožovanej a v tvrdej väzbe, ktorá je v obmedzenom množstve a po vypredaní sa už nedotiskuje. Crew tu vydala za tie roky naozaj kultové európske diela, ktoré ovplyvnili celý komiksový svet. Aj keď až 9 komiksov je od legendárneho scenáristu Alejandra Jodorowskeho a niektorí neprajníci hovoria až o príliš veľkom zameraní sa na komiksy od tohto autora. Samozrejme je u nás Jodorowsky obľúbený a keby sa jeho diela nepredávali dobre, pravdepodobne by tu toľko komiksov od neho ani nevyšlo. V každom prípade však v tejto edícii vyšli aj komiksy od takých slávnych autorov ako sú Milo Manara, Moebius, Serpieri, Pat Mills, Grzegorz Rosiński či Don Lawrence a to už je dosť slušný výber. Edícia MDEK tu postupne pomohla prebudiť opätovný záujem o európske komiksy a aj vďaka tejto úspešnej edícii tu vznikla európska Modrá Crew alebo iné európske komiksy od iných vydavateľstiev.

Autor scenára Alejandro Jodorowsky

Scenárista Alejandro Jodorowsky má už 91 rokov a preslávil sa hlavne ako režisér a scenárista filmov a komiksov. Vytvoril veľké množstvo komiksov, z ktorých viaceré patria medzi dnes už kultové diela a všetky zásadnejšie už u nás na našom trhu vyšli. Príbeh komiksu Showman Killer sa veľmi podobá na kultovú komiksovú sci-fi klasiku Kastu Metabaronov. Napísal ju tiež Jodorowsky a Showman Killer má s touto sériou veľmi veľa spoločných znakov. Či už je to prostredie, príbeh sa odohráva vo vesmíre na rôznych planétach či vesmírnych lodiach alebo hlavný hrdina, ktorý je vlastne neporaziteľný, mal ťažké detstvo a bol zbavený emócií. Spoločným znakom sú aj bizarné nápady, ktorých je ohromujúci počet a celkovo je fantázia autora úctyhodná, ale tiež na nej vidieť podobnosť s inou autorovou tvorbou. Showman Killer je jednoducho taký psycho metabaron s väčšou dávkou humoru a paródie. Hlavná postava je nájomný zabijak bez srdca a emócií, je schopný zlikvidovať kohokoľvek bez zaváhania a jediné čo rozhoduje a čo ho v celej galaxii zaujíma sú peniaze. Kto mu zaplatí viac, pre toho pracuje a verný je len tomu, kto ponúkne najviac. Aj jeho vernosť je však len chvíľková, lebo vždy sa nájde niekto, kto mu ponúkne väčšiu odmenu.

Podobne ako tomu je u ostatných komiksoch od Jodorowského, tak je aj Showman Killer vhodný len pre dospelých čitateľov. Komiks je totiž plný násilia, nechutností a vulgarizmov. Ak máte radi sci-fi príbehy a nevadí vám prepálený príbeh, určite dajte titulu Showman Killer šancu. Na rovinu však napíšem, že tento titul patrí k tým slabším od tohto legendárneho autora, ale aspoň tu máme na našom trhu od neho už takmer celú komiksovú tvorbu. Ak máte načítanú jeho tvorbu a páči sa vám, budete so Showman Killerom určite spokojní. O Alejandrovi je známe, že spolupracuje s tými najlepšími umelcami. Či už to boli také slávne mená ako Manara, Bess, nedávno zosnulý Juan Giménez, Jean-Claude Gal, Moebius či Boucq, všetko sú to legendy komiksu. Tentokrát podľa jeho scenára kreslil Nicolas Fructus, ktorý spolupracoval s autorom už na westernovej sérii Bouncer, kde koloroval tie novšie diely a spolupracoval aj s kultovým režisérom Lucom Bessonom na filme Arthur a Minimojové. Jeho kresba v Showman Killerovi je bujará, uletená a plná farieb. Poriadne sa pri tvorbe vybláznil a verím, že ho tvorba komiksu vďaka tej rozmanitosti príšer, planét a rás naozaj bavila.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 168

Väzba: Tvrdá alebo brožovaná

Jazyk: český

Scenár: Alejandro Jodorowsky

Kresba: Nicolas Fructus

Preklad: Richard Podaný

Redakcia: Filip Gotfrid, Patrik Linhart, Petr Stejskal

Vydavateľstvo: CREW

 

3

Hodnotenie

Showman Killer patrí v sérii Majstrovských diel európskeho komiksu (MDEK) síce k tým slabším komiksom, ale ak ste fanúšikom Alejandra Jodorowskeho a hlavne jeho sci-fi počinov, tak tu nájdete všetky jeho časté ingrediencie a pravdepodobne sa budete pri čítaní dobre baviť.

Autor – Rado