Edícia ERB od Vybírala sa stala veľmi obľúbenou komiksovou edíciou. Sú to pestré európske komiksy s prepracovanou kresbou a v krásnom kvalitnom spracovaní. V edícii ERB vyšli zatiaľ dobrodružné príbehy Mistr MečeZarov a pirátska Barakuda 1 a 2, fantasy príbehy AsgardSága Valty a Siegfried, historické Murena a Orlové Říma 1+2, Orlové Říma III. + IV, chlapčenský príbeh Děti z Montmartru a westerny Až do posledního, SykesTexaský Jack a Wild West 1, 2. Vyšiel aj historicko-dobrodružný titul Shi 1, 2 a práve k tomuto príbehu vyšlo v týchto dňoch dokončenie príbehu. Vychádza spolu s ďalšou novinkou, čo je tiež historicko-dobrodružný titul Conquistador 1,2.

Komiksová séria Shi je vo francúzsku veľmi obľúbenou, čo dokazuje aj umiestnenie prvých dvoch dielov v TOP100 rebríčku najobľúbenejších komiksov roku. Dokonca sa umiestnili v TOP10 za rok 2017. Posledný štvrtý diel dokonca v roku 2020 obsadil v TOP100 neuveriteľné 3. miesto. V hodnoteniach frankofónnych čitateľov má celá séria vysoký priemer 4,6 z 5. Celá séria si udržala vysokú kvalitu a mala veľmi dobrú predajnosť. Aj kvôli tomu vlastne vzniklo neplánované pokračovanie série zo začiatku tohto roka. Scenáristom je Belgičan Benoit Drousie (Zidrou), ktorý patrí na komiksovom trhu medzi záruku kvality, napísal už toho veľmi veľa, ale u nás od neho zatiaľ vyšiel len komiks Nevyhnutelná opotřebovanost citů, ktorý vydalo Argo a práve séria Shi, ktorá je mimochodom celosvetovo jeho najúspešnejšou.

Príbeh tretej knihy začína tam, kde to naposledy skončilo. Hlavné hrdinky Jennifer a Kita aj naďalej bojujú proti britskému impériu, ktorého hlavní členovia sú prehnití až do morku kostí. Sú však pripravené svoju pomstu dokončiť a tak zvrchovaných členov, ktorí sa po večeroch schádzajú, kujú plány a užívajú si poriadne úchylné neresti začnú postupne navštevovať a vraždiť. Na stope im však je zákerný Kurb, ktorý je šéfom polície a nemá žiadne zábrany. Jennifer a Kita však majú medzi sebou veľmi silné puto a dokážu ovládať sily, aké ešte nikto nevidel. Aj finále série (alebo presnejšie povedané, ukončenie 1. cyklu) je naozaj kvalitne napísané, má to silné postavy a pútavý dej. Jediný problém vidím v tom, že tentokrát je tu problém s tempom. Stále je dej veľmi zaujímavý, ale s výnimkou posledných strán sa nikdy poriadne nerozbehne. V tomto smere boli prvé dva diely divokejšie a tempo tam bolo rýchlejšie, stále je to však výrazne lepšie ako veľká časť tunajšej komiksovej produkcie. Tentokrát sa upustilo od skákania v čase a tak sa príbeh odohráva výhradne v prítomnosti s našimi hlavnými hrdinkami. Aj finále kreslí šikovný Španiel José Homs a som veľmi zvedavý na jeho ďalšiu komiksovú tvorbu. Tá jeho štylizácia postáv je perfektná a veľmi ma bavia aj jeho celostránkové kresby. Aj preto ma zamrzelo, že tretí diel je možno až príliš civilný a nemal tam možnosť kresliť výrazne zaujímavejšie scény. Potom sa to už však zlepšilo a finále je znovu vizuálne záživnejšie.

Komiks si môžete kúpiť na stránke verneovky.cz (čo je oficiálna stránka od pána Vybírala) momentálne za peknú zľavu 35% do 31.05.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke verneovky.cz

KUPUJTE TU

Počet strán: 116

Väzba: Tvrdá

Jazyk: Český

Scenár: Benoit Drousie (Zidrou)

Kresba: José Homs (Homs)

Preklad: Jitka Musilová

Redakcia: Zbyněk Froněk, Josef Vybíral

Vydavateľstvo: Nakladatelství Josef Vybíral

 

5

Hodnotenie

Finále série Shi (presnejšie ukončenie 1. cyklu) je kvalitne napísaná pomsta dvoch žien proti prehnitému britskému impériu. Drsné, pútavé a perfektne nakreslené. Jediný problém je tentokrát nevyrovnané tempo. Prvé dva diely boli divokejšie a mali lepší spád. Stále ma to však veľmi bavilo a preto musím dať plné hodnotenie.

Autor – Rado