Európske komiksy tu boli dlhé roky v tieni superhrdinských komiksov a mangy. Posledné roky je to však stále lepšie, Crew sa po európskych komiksoch v edícii MDEK osmelilo a okrem edície Modrá Crew ponúka aj pár samostatných európskych komiksov. Argo sa tiež v posledných rokoch rozbehlo, ale ide si skôr takou alternatívnejšou cestou. Máme tu aj viacero menších vydavateľstiev, ktoré raz za čas niečo európske vydajú a potom tu máme Vybírala. On sa na európske komiksy zameral úplne a robí nejednému čitateľovi veľkú radosť kvalitou spracovania kníh. Edícia ERB sa stala veľmi obľúbenou a jednoducho ju musíte mať pre jej pestrosť a kvalitu radi, ak hľadáte dobré príbehy a krásnu kresbu, môžete sa na túto edíciu spoľahnúť. V edícii ERB vyšli zatiaľ dobrodružné príbehy Mistr Meče Zarov, fantasy príbehy Asgard a Sága Valty, historické Murena a Orlové Říma 1+2, Orlové Říma III. + IV, chlapčenský príbeh Děti z Montmartru a westerny Až do posledního, Sykes a Texaský Jack. Asgard je už vypredaný a niektoré ďalšie onedlho budú tiež, preto s nákupom veľmi nečakajte a objednávajte kým sa dá. 

Komiks Shi skončil v obľúbenosti komiksov vo Francúzsku za rok 2017 v TOP10. Prvý diel skončil na 7. mieste a druhý diel na mieste číslo 9. Je to obrovský úspech, ktorý dokazuje veľkú kvalitu tejto série. Veď pred komiks Shi sa v rebríčku dostali len také esá ako sú napríklad séria Murena (prvé 4 diely tu už Vybíral vydal v jednej knihe) a Undertaker (toho vydáva Crew). Za scenár je zodpovedný Benoit Drousie (Zidrou), ktorý patrí vo Francúzsku tiež medzi záruku kvality, napísal už toho veľmi veľa, ale u nás od neho zatiaľ vyšiel len komiks Nevyhnutelná opotřebovanost citů, ktorý vydalo Argo. 

Príbeh komiksu Shi sa odohráva v roku 1851. Prvá svetová výstava v Londýne, miesto, kde majú byť predstavené kultúrne a technické úspechy národov sveta … Uprostred výstaviska je ale nájdený hrob skrývajúci telo novonarodeného dieťaťa. Aby sa anglická elita zachránila pred medzinárodným škandálom, snaží sa celý prípad utajiť, avšak dve ženy, anglická aristokratka a japonská žena – matka novorodenca, sa vydávajú na neľahký boj proti Britskému impériu, aby okolnosti prípadu objasnili. 

ALE NEŠLO O…O AKTY…MUŽÚ, ŽE MÁ DRAHÁ?! 

A PROČ NE? JEJICH VÝHODOU JE, ŽE HNED VIDÍTE, JESTLI JSTE NA NĚ ZAPÚSOBILA NEBO NE!

Jedná sa o alternatívnu históriu, ktorá sa síce odohráva v reálnom prostredí, ale je upravená. Príbeh ukazuje silné ženské hrdinky, ktoré to však vo svete mužov vôbec nemajú jednoduché. Celkovo sa v knihe prelínajú dve časové roviny, súčasnosť s minulosťou z roku 1851. Shi je symbolom smrti a jedná sa o podpis zločineckej organizácie, v ktorej sú členovia len naštvané ženy, matky a pôvod tejto organizácie siaha práve do roku 1851. V tom príbehu zo súčasnosti sledujeme Lionela Barringtona, generálneho riaditeľa spoločnosti S.V.P.P.B. ktorá vyrába zbrane, náboje a nášľapné míny, kvôli ktorým sa z viacerých zdravých a živých detí stávajú hendikepované alebo mŕtve a hneď na druhej strane príbehu sú takéto míny použité na jeho rodinu. Postupne sa vyšetruje, kto je za to zodpovedný. V hlavnom príbehu z roku 1851, na ktorý je aj uprená výrazná časť komiksu zase príbeh začína na strechách domov, po ktorých utekajú 3 ženy, jeden z tých domov je však zapálený ich prenasledovateľmi a vypadá to, že sú tieto ženy v pasci, v tom momente sa však príbeh vráti na začiatok rozprávania a postupne vám tieto 3 hrdinky predstaví a ukáže, ako sa na tú horiacu strechu dostali a kto ich chcel vlastne zabiť. Shi je skvelé čítanie a v edícii ERB sa jedná o dielo, ktoré svojimi kvalitami patrí k tým najlepším komiksom v edícii. Scenár je veľmi pútavo napísaný, skvelé dialógy, zaujímavé postavy hlavné a aj tie vedľajšie a aj scény majú perfektnú gradáciu. Prostredie Londýna má veľmi drsnú atmosféru, mieša sa v ňom honosné prostredie vysokopostavenej rodiny so špinavosťou Londýnskych uličiek, bordelov a bláznincov. K tomu si treba prirátať aj perfektnú kresbu Španiela Josého Homsa (Homs), ktorá sa k tomuto drsnému príbehu veľmi hodí. Dúfam, že sa čoskoro dočkáme druhej knihy, ktorá bude obsahovať diely 3 a 4.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 116

Väzba: Tvrdá

Jazyk: Český

Scenár: Benoit Drousie (Zidrou)

Kresba: José Homs (Homs)

Preklad: Jitka Musilová

Redakcia: Zbyněk Froněk, Josef Vybíral

Vydavateľstvo: Nakladatelství Josef Vybíral

 

5

Hodnotenie

Shi 1, 2 je prekvapivo drsný komiks, v ktorom sa mŕtve novorodeniatka hádžu do pece, kňazi sú poriadni úchyláci a krky sa podrezávajú alebo vykrúcajú. Perfektný scenár, dostatočne zaujímavé hlavné a aj vedľajšie postavy, skvelá gradácia príbehu a poriadne prehnitá atmosféra Londýna roku 1851. K tomu si prirátajte kvalitnú kresbu a máme tu ďalší skvelý výber do edície ERB a patrí to k tomu najlepšiemu, čo v tejto edícii vyšlo.

Autor – Rado