Alejandro Jodorowsky je scenárista, ktorého ani netreba predstavovať. Má toho za sebou ž veľa a takmer všetko komiksové tu nás od neho už vyšlo. Jodorowsky je rozhodne zaujímavý autor a síce nepatrí k mojim najobľúbenejším scenáristom, ale ak sa mi od neho už niečo páči, tak to poriadne. Bol som nadšený z jeho Kasty metabaronov a Borgie. Vždy si vyberá aj kvalitných kresličov, či už to boli také slávne mená ako Manara, Bess, nedávno zosnulý Juan Giménez, Jean-Claude Gal, Moebius či Boucq, všetko sú to legendy komiksu. Tentokrát podľa jeho scenára kreslil Petiqueux Jérémy (Jérémy), ktorý má za sebou hlavne vydarený pirátsky komiks Barracuda s úžasnou kresbou. Pevne dúfam, že u nás niekto vydá aj Barracudu, John Silver dokázal, že tu záujem o kvalitné dobrodružné pirátske komiksy je.

Rytíři z Heliopole 01: Dílo v černé, dílo v bílé rozpráva príbeh o tajnej sekte, ktorá dozerá na dejiny ľudstva. Vynašli elixír na dlhovekosť a tak môžu žiť 300 rokov. Hovoria si Rytíři z Heliopole a spolok tvorí 9 alchymistov, medzi ktorými je Nostradamus či apoštol Ján. Svoju dlhovekosť nevyužívajú na hromadenie majetkov a moci, ale na boj za spravodlivosť sveta. Ich životy sú plné múdrosti, zodpovednosti, ale aj plné nebezpečných dobrodružstiev. Dej sa odohráva počas francúzskej revolúcie od roku 1778 do roku 1798, kedy už na scénu nastupuje aj dobyvateľ Napoleon.

Rytíři z Heliopole sú historickou fantasy. Upravené udalosti v reálnych historických kulisách s osobnosťami dejín. Do toho sa však miešajú aj duchovia, prerastené hovoriace gorily či iné nadprirodzené prvky. Hlavný námet príbehu je však vymyslený naozaj zaujímavo a sľubuje pútavý chod dejín. To je však hlavný rozporuplný prvok tohto komiksu. Tie udalosti tu nie sú až tak dobre vymyslené a síce sledovať Napoleona posadnutého večným životom a mocou má niečo do seba, chýbajú tu lepšie vymyslené udalosti. Jérémyho kresba je kvalitná a tak to kazí znovu scenár od samotného Jodorowského, ktorý patrí k tým jeho slabším komiksovým výtvorom. Sériu tvoria 4 knihy a tak tu Crew vydá ešte jednu knihu, v ktorej budú diely 3 a 4.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 120

Väzba: tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Alejandro Jodorowsky

Kresba: Petiqueux Jérémy (Jérémy)

Preklad: Richard Podaný

Redakcia: Filip Gotfrid, Andrea Nekvapilová

Vydavateľstvo: CREW

 

3

Hodnotenie

Rytíři z Heliopole 01: Dílo v černé, dílo v bílé majú zaujímavý námet, v ktorom sa miešajú reálne historické udalosti s prvkami fantasy a nadprirodzena. Jedná sa o komiks, ktorý je pekne kreslený, ale po príbehovej stránke to výrazne drhne. Síce to patrí k tým slabším výtvorom od Jodorowského, aj napriek tomu som sa však obstojne bavil.

Autor – Rado