Nie je ľahké nadviazať na jeden z najlepších komiksových príbehov, aké kedy vôbec boli napísané. Watchmen – Strážci patria medzi najoceňovanejšie komiksy všetkých čias a pravidelne sa nachádzajú aj v rebríčkoch tých najlepších komiksov ever. Právom, je to nadčasové dielo, pri ktorom trpel scenárista Alan Moore úplnou genialitou a je to podľa mňa jeho najlepšie dielo, aj keď tých kvalitných má za sebou naozaj dosť (Swamp Thing, V jako Vendeta, Z pekla…). Komiks sa dočkal aj kvalitného filmového spracovania v roku 2009, čo je vôbec môj najobľúbenejší superhrdinský film (druhým je Kick Ass). Nie je teda ľahké nadviazať naozaj kvalitne na takýto kultový a všeobecne známy titul. Je však podľa mňa dobre, že chcú kvalitní autori rozprávať z tohto univerza aj iné zaujímavé príbehy, nedávno takto vyšla u BB/artu dvojdielna séria Hodiny posledního soudu, ktorá mieša svet Watchmenov s DC univerzom a tiež to bolo fajn čítanie. Rorschach je z edície Black Label, čo je celkovo taká dospelejšia edícia, v ktorej si kvalitní autori môžu robiť so známymi superhrdinami takmer všetko čo chcú. Komiksy z tejto edície tu zatiaľ vydávalo CREW. 

Príbeh je v tomto komikse poriadne zamotaný. Prešlo 35 rokov, čo Ozymandias (najinteligentnejší človek na planéte) vypustil na mesto New York obriu interdimenzionálnu chobotnicu a zomrelo pri tom niekoľko tisíc ľudí. Po 35 rokoch s ana scéne znovu objaví Rorschach, ktorý prišiel zabíjať…lenže spolu s maskovanou ženou v kovbojskom klobúku chceli zabiť konkurenta prezidenta Roberta Redforda a pri tomto plánovanom atentáte je zastrelený aj spolu s maskovanou ženou. Čo to malo znamenať? Aký mali motív? To začne vyšetrovať detektív a my sledujeme jeho cestu.

Komiks Rorschach je detektívka a verte tomu, že naozaj je poriadne domotaná a vôbec nebudete tušiť zo začiatku, ako to vlastne skončí. Aj keď mne osobne výsledná pointa napadla už po pár stranách. Scenárista Tom King však napísal naozaj zaujímavý príbeh a ak vás baví vyšetrovanie, rozhovory s podozrivými či s osobami, ktoré sú v nejakej spojitosti s páchateľmi, ak vás bavia nejednoznačné príbehy, retrospektívne scény a tak podobne, budete určite spokojní. Z Rorschacha sa samozrejme taký kult ako sú Wachmeni nemá šancu stať, ale to ani nikdy nebol zámer autorov. Jednoducho Tom King napísal zaujímavý a rafinovaný scenár a Jorge Fornés to celé príjemne nakreslil. Pripravte sa však na to, že sa jedná naozaj hlavne o vyšetrovanie a akcie je úplné minimum. Je to plné rozhovorov a je to celkovo trošku náročnejšie čítanie na precítenie. Veľkou zaujímavosťou je, že jednu z bočných postáv si v komikse ,,zahral,, aj Frank Miller. 

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke Comics Point.cz

KUPUJTE TU

Počet strán: 312

Väzba: Brožovaná/Pevná

Jazyk: Český

Žáner: Detektívny

Scenár: Tom King

Kresba: Jorge Fornés

Preklad: Richard Klíčník

Redakcia: Mirka Jarotková, Pavel Kořínek, Pavel Mařata

Vydavateľstvo: BB/art

 

4

Hodnotenie

Zaujímavá detektívka, v ktorej je príbeh poriadne zamotaný a vlastne v celej knihe sa odohráva vyšetrovanie úvodného plánovaného atentátu, ktorý sa podarilo prekaziť a atentátnici Rorschach a maskovaná žena boli zastrelení. Pripravte sa na pomalé rozprávanie, minimum akcie a sústredenie sa na rozhovory. Má to aj vydarenú atmosféru a celý čas sa to pohráva s čitateľom a možno do poslednej chvíle nebudete vedieť, ako to skončí.

Autor – Rado