Konečne dobrá hra s RoboCopom v hlavnej úlohe. Hier s týmto kultovým hrdinom už pár vzniklo, ale toto je jednoznačne najkvalitnejší počin. Vznikol v Poľsku v štúdiu Teyon, ktoré nám mimochodom prinieslo už aj hrozného Ramba v roku 2014 a vydareného Terminátora v hre Terminator: Resistance v roku 2019. RoboCop je zatiaľ vak ich najkvalitnejšou hrou, čo potvrdzuje aj priemer z recenzií, ktorý je na čísle 74%, čo vôbec nie je zlé. Len pre porovnanie, Rambo má priemer ozrutných 28% a Terminátor priemerných 55%. Ešte taká zaujímavosť, lebo od Terminátora toto štúdio sledujem podrobnejšie, keďže sa ukázalo, že vedia vytvoriť zaujímavú hru, tak Terminator: Resistance malo na Steame najväčší počet hrajúcich hráčov v tú istú dobu len cez 1300 a RoboCop: Rogue City ich má takmer 5 000. Jasné, Robo síce rekordy lámať nebude, ale hráči sú prevažne spokojní, hra sa predáva a to je to hlavné. Hra je stále ešte v TOP20 najpredávanejších hier na Steame.

Vývojári z Teyonu vedia zatlačiť na nostalgickú notu. Predsa len filmového RoboCopa z roku 1987 od Holandského úchyla Paula Verhoevena pozná takmer každý a jedná sa dnes o kultové dielo. Pokračovania už síce tak úspešné neboli, ale mne sa napríklad páči aj RoboCop 2, ktorý síce geniality prvého dielu samozrejme nedosahuje, ale stále je vysoko pozerateľný. Čo sa však už o trojke a seriáloch povedať nedá. Mne osobne sa nepáčil ani nový remake z roku 2014 a našťastie ide hra v stopách originálu z roku 1987. Máme tu identický vzhľad hlavných postáv a to samotného RoboCopa v podaní herca Petra Wellera, jeho parťáčku Anne Lewis (s tvárou herečky Nancy Allen) a aj hlavného komisára. Ďalej tu máme pre nostalgikov aj známy hudobný motív od Basila Paledourisa, mesto Detroid plné zločinu a aj známych robotov, ktorí boli záporáci v prvom a druhom RoboCopovi. Jednoducho fan servis ako sa patrí. Nájdeme tu aj mnoho zbraní dobre známych z filmov a teda nesmie chýbať hlavne hlavná štýlová automatická Robova pištoľ. Nájdeme tu však aj obrovskú odstrelovaciu pušku, s ktorou RoboCop zničil legendárne robotické ,,kurča,, v prvom filme. Akcia je celkovo na dobre zvládnutej úrovni a streľba je zábavná. Potešila ma aj možnosť brať si rôzne zbrane od protivníkov a teda máte tú svoju + nejakú inú (brokovnica, samopal, ťažký guľomet…). Akcia je brutálna a nepriateľom viete odstreliť hlavu, ruky alebo nohy a celkovo tu krv dosť špliecha. Čo však nepoteší sú blbé poznámky nepriateľov, odstrelím totiž jednému hlavu a on ešte povie, že ááá, postrelil ma alebo niekoho zastrelím a on už leží mŕtvi a povie – tak toto si nemal. Vypadá to naozaj veľmi smiešne.

Celkovo je hrateľnosť zaujímavejšia ako by ste možno čakali. Jedná sa v prvom rade o FPS, ale hra má aj výrazné RPG prvky ako nejaký Deus Ex. Za spĺňanie povinných a nepovinných misií a aj za zbieranie dôkazov získavate skúsenostné body. Tie viete následne prerozdeliť do 8 rozličných skupín. Jedná sa o boj, brnenie, životy, inžinierstvo, sústredenie, skenovanie, dedukciu a psychológiu. Každá z týchto skupín vám prináša niečo iné a nové možnosti či schopnosti. Celkovo sú hlavné misie dosť filmové a je to naozajstný fan servis, ale aj nepovinné misie boli fajn a prekvapivo nápadité a neboli na jedno kopyto. Popri tom máte väčšinou v rôznych častiach mesta aj možnosť voľného pohybu a môžete si vypočuť rozhovory alebo si robiť svoju policajnú robotu (rozdávanie pokút za parkovanie a rôzne iné). Celkovo je svet zaujímavejší ako by sa na prvý pohľad zdal a aj prepracovanejší. Ten voľný pohyb po mestečku pôsobí dobre a má to atmosféru a okrem toho je tu aj policajná stanica, ktorá je celkom veľká a stále začínate každú misiu práve tu. Tiež sa tam toho deje viac ako by ste si mysleli. Môžete si cvičiť streľbu, rozprávať sa s rôznymi policajnými kolegami a podobne.

Graficky je na tom hra lepšie ako by sa na prvý pohľad zdalo. Dokáže navodiť naozaj dobrú filmovú atmosféru a síce sa nejedná o najkrajšiu hru akú ste kedy hrali a niektoré lokácie sú úplne obyčajné a nezaujímavé, ale niekedy sa tvorcom darí vytvoriť naozaj pekné scenérie, lokácie či nasvietenia miestností. Hudba je skôr taká nevýrazná, až priemerná, ale občas zaznie legendárny hudobný filmový motív a vtedy som mal chuť od radosti skákať po plafón, škoda, že ho tvorcovia nevyužívali častejšie, predsa len by to prinieslo ešte viac radosti. Celkovo kvalitná FPS s RPG prvkami a rozhodne odporúčam všetkým filmovým fanúšikom, ale aj tým, ktorý si chcú kvalitne zastrieľať. Hra je prekvapivo dlhá a na FPS obzvlášť a zaberie vám pekných pár hodín. Mimochodom originál je jeden z filmov môjho detstva a videl som ho minimálne 5x a po rokoch som vďaka tejto hre znovu dostal chuť ho vidieť.

Oficiálna stránka hry. 

Hra vyšla na: PlayStation 5, Xbox Series X a Series S, Microsoft Windows.

Žáner: FPS s RPG prvkami. 

Multiplayer: Nie.

 

  • 85%
    - 85%
85%

Hodnotenie

RoboCop: Rogue City je kvalitná FPS akcia s RPG prvkami. Jedná sa o dokonalý fan servis pre fanúšikov prvého kultového filmu z roku 1987. Sú tu totiž predstavitelia filmových hrdinov, Peter Weller ako Alex Murphy a teda RoboCop a tak isto jeho parťáčka či komisár. K tomu legendárny hudobný motív od Basila Paledourisa (mohol byť aj častejšie) a aj nepriateľské roboty proti ktorým filmový RoboCop bojoval. Celkovo je to brutálne, prekvapivo nápadité a po grafickej stránke celkom pekné. Určite odporúčam.

Autor – Rado