RIDE 4 je novým dielom motocyklovej série od talianskych vývojárov z Milestone a že sú to machri vo svojom obore dokazuje už poriadne široké množstvo hier, ktoré majú za sebou. V pretekárskom žánri vytvorili už viacero značiek, do ktorých pravidelne prispievajú novým dielom. Jedná sa o série MotoGP (v ktorom už vytvorili pekných pár ročníkov), MXGP alebo práve recenzované RIDE. Vývojári teda majú z tohoto žánru skúseností na rozdávanie a síce prídu stále s nejakým vylepšením, väčšinou je to vždy o tom istom a takmer tak isto to aj vypadá, ale to je prípad aj športových hier od Electronic Arts, kde sú tiež veľmi malé rozdiely medzi jednotlivými ročníkmi.

RIDE 4 toho ponúka pre hráča dosť. Hlavne však poteší fanúšikov motoriek a motocyklových pretekov. Motoriek tu nájdete takmer 200 kusov od rôznych najznámejších značiek ako Ducati, BMW, Harley-Davidson, Honda, Husquarna, Kawasaki, KTM, Suzuki, Yamaha a mnohé iné a fanúšikov poteší aj ich rôzne skrášľovanie. Jednoducho ak máte radi motorky, tu budete ako v siedmom nebi. Môžete si ich v garáži upravovať, lepiť na ne obrázky, kresliť po nich a iné srandičky. Fanúšikov potešia aj trate, ktorých je takmer 30 a väčšina z nich je spracovaná podľa reálnych predlôh ako Brand Hatch, Imola, Magny Cours, Monza, Nurburgring, Mugello a iné.

Ďalej hra ponúka niekoľko herných módov. Máme tu kariéru, kde sa jedná vlastne o klasické odomkýnanie si postupu ďalej. Dostanete na trati úlohu, ktorú ak nesplníte, tak vás to ďalej nepustí a občas budete kvôli tomu riadne škrípať zubami. RIDE 4 je totiž takmer simulácia jazdenia na motorke, samozrejme má svoje limity a nie je to úplne verné realite, ale rozhodne to má bližšie k realite ako k arkáde. Preto sa pripravte na pretáčanie motorky, na neustále potrebné dobrzďovanie v riadne ostrých zákrutách, na uhly nakláňania motorky, kde keď sa nakloníte príliš, tak spadnete. Jednoducho je to správanie motorky na úvod veľmi zložité a uspokojivé ovládnutie vás bude stáť nejedny nervy. Kariéra vás k tomu vôbec nešetrí a ide na vás pekne tuho, raz musíte prejsť celú trať za daný čas, ale nesmiete pri tom vybočiť ani pár centimetrov von z trate, čo je v tých ukrutných zákrutách poriadna výzva. Ďalej musíte v kariére spĺňať aj také úlohy ako jazdu cez bránky, cez ktoré ale musíte prejsť v určitej rýchlosti, ak bude vaša rýchlosť kvôli brzdeniu menšia, pápá, máte za to penalty a pravdepodobne musíte začať celú trať odznovu, lebo sa vám nepodarí sa zmestiť do časového limitu. Ďalej sú tu v kariére preteky proti AI protivníkom, ktorí sú dostatočne šikovní a hlavne zo začiatku budú jazdiť určite bezchybnejšie ako vy. Našťastie však ich AI nie je rovnaká a tak niektorí jazdci viac riskujú, niektorí zasa viac brzdia, občas aj vyletia do múru alebo vás v zákrute bezcitne trafia a padnete obaja. Kariéra je v tejto hre obrovská výzva a treba na ňu mať poriadne natrénované ako nervy tak aj zručnosti. Za postup v kariére akože levelujete a za tie skúsenosti dostávate odmeny na motorku.

Dostupný je aj multiplayer a potešilo ma, že hra má svoju stálu komunitu pretekárov. Samozrejme to má dve strany mince, jedna je tá, že už majú poriadne natrénované a je veľmi ťažké nad nimi vyhrať a tá druhá je tá, že aspoň máte s kým hrať. Multiplayer dokáže zabaviť, ale je potrebné sa naozaj naučiť na motorke najskôr jazdiť, lebo nebudete mať žiadnu šancu preteky vyhrať a budete končiť takmer vždy na poslednom mieste. Zvuky sú kvalitné, autentické a cítim sa pri hraní naozaj ako keby som bol na trati a pretekal a napomáha tomu aj grafika, ktorá je dostačujúca a dobre sa na ňu pozerá. Samozrejme trate nie sú nejak extra zaujímavé, nie sú na nich žiadne výrazné objekty a okolie trate je tiež nehybné a okrem stromov, múrov a divákov na tribúne toho veľa neuvidíte. Je to však verné realite a samozrejme na tých tratiach veľa k videniu okrem kolies súperov, štrku a horúceho asfaltu ani nie je. Audiovizuálne spracovanie je teda nadpriemerné, odzrkadľuje realitu, ale nie je nejak výrazne zaujímavé.

Hra zatiaľ vyšla na: PC, PS4 a Xbox One. 

Žáner: Preteky motoriek.

Herná doba: Dokedy vás to jazdenie bude baviť.

Multiplayer: Áno (online)

Hru vytvorili:

  • 75%
    - 75%
75%

Hodnotenie

Vývojári z Milestone už majú s týmto žánrom poriadne veľké skúsenosti a je to na RIDE 4 vidieť. Síce tomu chýbajú nejaké svieže nápady a zaujímavejšie spracovanie, ale fanúšikovia motocyklových pretekov sa budú cítiť ako v siedmom nebi. Bohaté možnosti skrášľovania motoriek v garáži, takmer 200 motoriek rôznych značiek, 30 tratí, multiplayer a realistické jazdenie. Myslím si, že fanúšik bude s touto nádielkou spokojný.

Autor – Rado