Plošinovky patria k môjmu obľúbenému hernému žánru a tak som bol na hru Raji: An Ancient Epic po prvých videách z pred pár mesiacov celkom zvedavý. Naviac sa hra odohráva v prostredí indických chrámov a božstiev a ešte k tomu v peknej grafike. Hra rozhodne dokáže na prvý pohľad zaujať.

Príbeh je vo svojej podstate veľmi jednoduchý, ale ukecaný je do takej mieri, ako keby sa jednalo o niečo komplikované, plné intríg a zvratov, s veľa postavami a pritom sa jedná len o to, že je hlavnej hrdinke unesený brat. Raji je cirkusová akrobatka, ktorá aj so svojim mladším bratom cestuje po Indii a baví ľudí svojimi akrobatickými vystúpeniami. Jej brat Golu zasa rozpráva príbehy hlavne o bohoch a démonoch, no a tí démoni sa zrazu zjavia a unesú ho. Dievča Raji sa samozrejme vydáva svojho brata zachrániť a na jej púti ju budú sprevádzať bohovia Durga a Vishnu, ktorí slúžia ako poriadne ukecaní vyprávači.

Na prvý pohľad zaujme hlavne farebnosť a pekná grafická stránka hry. Hra vypadá aj na plošinovku veľkolepo, prostredia palácov a chrámov sú bohaté na detaily a celkovo sa na hru veľmi dobre pozerá. Hra za chvíľu odhalí aj svoju hrateľnosť, ktorá bude vlastne taká istá až do samotného konca hry. Tak teda prídete do časti hry, kde máte popísané svoje pohyby a aj máte ukázané, ako máte daný pohyb spraviť. Jedná sa celkovo o tutorial, ktorý vlastne bude prebiehať počas celej hry, vždy vám to v určitých častiach ukáže nejaké nové akrobatické pohyby alebo údery so zbraňami. Následne, keď sa skončí tréningová časť, sa objavia démoni, na ktorých si naučené pohyby môžete vyskúšať na ostro. Bolo by to fajn, keby sa to toľkokrát neopakovalo. Predsa len tie pohyby nie sú až tak rozdielne, aby k tomu bolo treba na vlas podobný tutorial. Takto to vlastne ide počas celej hry, posuniete sa v príbehu, nasleduje tutorial, potom si to vyskúšate už s démonmi pod hrozbou smrti a keď ich vytrieskate, idete ďalej v peknom prostredí.

Boje sú v hre až príliš časté a vždy sa odohrávajú na ohraničenom území, z ktorého sa neviete pohnúť, kým nepriateľov neporazíte. Nesedelo mi to, zo začiatku to ešte nevadí, ale tých bojov je tak veľa a nepriateľov je málo druhov, že to dosť rýchlo začne byť stereotypné. Našťastie sa boje striedajú aj s hádankami, ktoré sú síce veľmi jednoduché a založené sú väčšinou na skladaní obrázkov, ale sú spravené pekne. Hra obsahuje aj viacero skákacích pasáží, ktoré sú občas v podobných 3D plošinovkách veľmi frustrujúce kvôli neposlušnej kamere, tu to však neplatí a skákanie a aj kamera sú bezproblémové. Veľmi tomu pomáha aj to, že ak umriete tak začínate presne tam, kde ste umreli a nemusíte opakovať celú úroveň alebo niekoľko lokácií. Veľká škoda tých steteotypných bojov, lebo prostredia sú krásne a hra obsahuje aj pár poetických a kľudných pasáží, kde vynikne atmosféra a dobré nápady. V hre síce ovládate 4 rôzne zbrane a každá má iný štýl boja, no na odbúravanie stereotypu to aj tak nemá ten želaný efekt aj kvôli často sa opakujúcim nepriateľom.

Ak ste fanúšikom plošinoviek, Raji: An Ancient Epic je aj vďaka svojmu krásnemu indickému prostrediu dostatočne zaujímavou hrou, len sa pripravte, že to škrípe v tej hrateľnosti.

Hra zatiaľ vyšla na: PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch. 

Žáner: Plošinovka.

Herná doba: 3 až 4 hodiny.

Multiplayer: Nie.

Hru vytvorili:

 

  • 70%
    - 70%
70%

Hodnotenie

Raji: An Ancient Epic je akčná plošinovka odohrávajúca sa v krásnej grafike s rozličnými indickými prostrediami. Pozerá sa na to naozaj dobre a je veľká škoda, že sa musí v hre tak často nudne bojovať v ohraničených arénach. Fanúšikom Indie a plošinoviek však hru odporúčam.

Autor – Rado