Garth Ennis je komiksový scenárista, ktorý má už toho za sebou naozaj veľa. Dá sa povedať, že je obľúbený aj na našom trhu, lebo tu od neho už vyšlo viacero komiksov. Síce tu niektoré série nevyšli celé, ako napríklad Banda čo je asi známejšie pod menom The Boys, čo dostalo aj veľmi vydarený a obľúbený seriál, no u nás to začal vydávať BB/art ešte roky pred seriálom a nemalo to u nás želaný predajný úspech a po dvoch dieloch sa od vydávania upustilo. Okrem tejto nedokončenej série tu našťastie vyšlo aj viacero dokončených a to kultové veci ako Preacher/Kazatel, Hitman alebo Punisher a práve k Punisherovi sa po rokoch znovu tento slávny autor vrátil.

Punisher: Svět sovětů je miniséria, ktorá vyšla v 6 zošitoch v roku 2020 a tak sa jedná o čerstvý nový príspevok do príbehov o Punisherovi. Vidieť, že si navrátilec Garth Ennis s týmto hrdinom veľmi dobre rozumie a vie s ním vytvoriť skvelé a drsné príbehy. Pred ním tu vyšla séria o Punisherovi od ďalšieho slávneho scenáristu Jasona Aarona a síce to bola kvalitná séria, návrat Ennisa som si vážne užil. O čom je príbeh? Niekto zabíja s AK-47 ruskú mafiu v New Yorku a ten niekto nie je Punisher. Keď Frank Castle (Punisher) začne zabijaka hľadať, nájde podivného človiečika s milým úsmevom a túžbou po pomste, ktorá sa vyrovná tej jeho. Valerij Štepánovic má na svoju pomstu naozaj pádny dôvod. Hlavný šéf mafie totiž pred rokmi v Afganistane zradil jeho a aj jeho kamarátov. To, čo sa stalo piatej rote gardovej výsadkovej divízie v kopcoch južne od Kábulu, je neopísateľná nočná mora, skôr obludná explózia krutosti než bežný príbeh z vojny. Punisherovi je Valerij sympatický a rozhodne sa mu pomôcť ruskú mafiu zlikvidovať a ich šéfa chytiť živého. Nebude to však vôbec jednoduchá misia.

Musím povedať, že zo začiatku som tomuto príbehu až natoľko nedôveroval a neveril som, že ma dokáže až tak vtiahnuť, no musím povedať, že sa jedná o jeden z vôbec najlepších Punisherových príbehov. Punisher tentokrát dostane parťáka a Valerij je celkovo veľmi sympatickou postavou a jeho príbeh je naozaj zaujímavo vymyslený. Dialógy medzi ním a Punisherom sú skvelo napísané a maximálne pútavé. V komiksoch častokrát nemám rád retrospektívne pasáže, ale tu sa naozaj vydarili a sú poriadne drsné. Nakoniec dôjde aj na boj proti ruskej mafii a veľmi ma potešil aj nekompromisný záver. Za kresbu je zodpovedný Jacen Burrows, ktorý je na našom trhu známy hororovými komiksami Providence a Neonomicon. Aj keď musím povedať, že v nich sa mi jeho kresba až tak nepáčila a na chuť som jej neprišiel, no v novom Punisherovi sa mi páčila a k príbehu sa mi hodila. Ak ste fanúšikmi Punishera, toto je jasná voľba a ak hľadáte dobre napísaný komiks s drsnou akciou, budete určite spokojní tiež. Ja som si to maximálne užil.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 136

Väzba: Mäkká

Jazyk: český

Scenár: Garth Ennis

Kresba: Jacen Burrows

Preklad: Richard Podaný

Redakcia: Viktor Janiš, Mirka Jarotková

Vydavateľstvo: BB/art

5

Hodnotenie

Punisher: Svět sovětů je skvelým Ennisovým návratom ku svojmu obľúbenému hrdinovi. Jedná sa o perfektne napísaný a poriadne drsný príbeh, ktorý ma svojou kvalitou veľmi milo prekvapil. Nepatrím medzi veľkých Punisherových fanúšikov, ale toto som si maximálne užil. Naozaj odporúčam.

Autor – Rado