Ptáčatko je komiksom nakladateľstva Centrala, ktoré vzniklo v roku 2007 v Poľsku a od roku 2017 pôsobí aj v Českej republike. Práve Ptáčatko ma z ich komiksov zaujalo najviac svojou tematikou, ktorá znela dostatočne pútavo, no aj napriek tomu som tak úplne nevedel, čo mám od komiksu čakať. V každom prípade však Ptáčatko (v originále Little Bird) vyhralo prestížnu komiksovú cenu Willa Eisnera v roku 2020 za najlepšiu limitovanú sériu a to proti nemu boli nominované aj komiksy od jedného z najúspešnejších komiksových scenáristov súčasnosti, Jeffa Lemira. Ďalej bol komiks nominovaný aj za najlepšiu kresbu od Iana Bertrama.

Pouhý život nestačí. Já chci život, který stojí za to žít. Život, za který stojí za to zemřít. 

O čom tento komiks je? V nekonečnej vojne medzi Americkým impériom (ktorého hlavné sídlo sa volá Nový Vatikán) a umierajúcim odbojom je Ptáčátko poslednou nádejou povstalcov. Diktátorský režim zničil jej dedinu, zajal jej matku a zanechal po sebe spustošenú krajinu, a tak sa mladá hrdinka vydáva na púť nájsť hrdinu zvaného Sekera, ktorý by jej mal vedieť pomôcť. Ten je však zajatý a musí ho najskôr oslobodiť z dobre stráženej pevnosti, aby znovu zažehnala plameň vzdoru – aby oslobodila svoju krajinu a svoj ľud. 

Rozhodne nečakajte komiks pre deti, je to krvavý, brutálny, vulgárny (Ty jseš tady hlavní kokot, jo?) a poriadne drsný komiks, ktorý si neberie žiadne servítky. Pripravte sa na spálené a rozporcované telá a nebude ich málo. Hlavným nepriateľom, armádou zla sú Spojené národy americké, ktorým šéfuje biskup, ktorý sa hneď v prvej svojej scéne kúpe v krvi. Celkovo je tu viacero odkazov na cirkev a rozhodne to nie sú veľmi milé odkazy. Dej zo začiatku trochu skáče z miesta na miesto a mal som trochu problém to sledovať, no potom po pár stranách som sa do deja dostal maximálne a bol som až prekvapený, aké naturalistické a dejovo priamočiare to celé je.  Zo začiatku to totiž pôsobí trochu artovo a prekombinovane, ale to je len zdanie, Celé mi to prišlo ako také poriadne drsné Star Wars. Tiež je tu poriadne hnusný záporák, ktorý nemá problém rozkopať dieťa na kašu, spáliť ženu a potrestať svojich veliteľov, ktorí neplnia jeho príkazy podľa jeho predstáv. Pripomenulo mi to Darth Vadera, ale zákernejšieho. Scenár sa mi celkovo páčil, bol veľmi dynamický, stále sa niečo dialo, spokojný som bol aj s postavami, z ktorých ma zaujali hlavne perfektne napísaný Sekera a Seržant. Hlavná hrdinka je vlastne malé dospievajúce dievča, ktoré síce nie je až tak výrazné, ale rozhodne je vďaka nej príbeh zaujímavý. Kresba je špecifická a Ian Bertram kreslí tak trochu podobným štýlom ako slávny François Boucq a viaceré postavy sú do tváre naozaj poriadne hnusné, týka sa to hlavne záporákov. Z ukážok sa mi napríklad kresba až tak nepáčila, ale keď som komiks začal čítať, od prvých strán som vedel, že to bude pre mňa fajn a páčila sa mi. Komiks obsahuje aj niekoľko strán bonusov, kde môžete nahliadnuť do výroby tohto komiksu.

Ak teda hľadáte komiks, ktorý má zaujímavé myšlienky, dobre napísaný dej a nevadí vám, že je fakt veľmi drsný, tak smelo do toho. Za mňa jeden z najlepších titulov tohto roka.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke nakladateľstva.

KUPUJTE TU

Počet strán: 208

Väzba: Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Darcy Van Poelgeest

Kresba: Ian Bertram

Farby: Matthew Hollingsworth (Matt)

Preklad: Hana Vašková

Redakcia: Kateřina Korábková, Michał Słomka

Vydavateľstvo: Centrala

 

5

Hodnotenie

Ptáčatko je veľmi drsný komiks, ktorý rozhodne nie je pre každého, ale napísaný je dostatočne kvalitne a pútavo. Zo začiatku skáče možno v deji až príliš z jedného miesta na druhé, ale zvykol som si rýchlo a veľmi dobre som sa bavil. Na mňa to celé pôsobilo ako poriadne brutálna verzia Star Wars. Vôbec sa nečudujem, že to vyhralo ocenenie Willa Eisnera, za mňa jeden z komiksov roku.

Autor – Rado