Značka Prince of Persia je tu s nami už od roku 1989, kedy vznikla prvá legendárna 2D plošinovka s Pirncom v hlavnej úlohe, ktorý chcel zachrániť princeznu od zlého Jaffara. Hra bola nesmierne populárna a pozná ju v dnešnej dobe snáď každý, aj keď mladšie generácie poznajú skôr novšie diely série, ale prvý diel je jednoducho nezabudnuteľný. Ten dostal v roku 1993 pokračovanie s názvom Prince of Persia 2: The Shadow and the Flame, priniesol znovu 2D plošinovku, no tentokrát to bolo bohatšie na prostredia a aj na nepriateľov. Následne sa značka vrátila už v plne v 3D prostredí ako akčná 3D person hra v roku 1999, ale veľa úspechu nedosiahla a kritici ju strhali pod čiernu zem. Následne sa k značke vrátil Ubisoft v roku 2003 v titule Prince of Persia: The Sands of Time, ktorý sa stal podobne ako prvý diel legendou a znovu zrodil celú sériu. Následne prišla trilógia, ktorá skončila v roku 2005, aby následne v roku 2008 prišiel akýsi bizarný reštart, ktorý však bol stále kvalitný, no graficky aj hrateľnosťou výrazne iný a veru sa nepredával nejak dobre a tak sa v Ubisofte rozhodli vrátiť sa k štýlu trilógie s hrou Prince of Persia: The Forgotten Sands v roku 2010. To však tiež nedosiahlo požadovanú predajnosť a tak sa na dlhé roky značka Prince of Persia odmlčala.

Začiatok roka 2024 však značku Prince of Persia znovu vracia na hráčsku mapu a to výrazne kvalitným spôsobom. V Ubisofte si povedali, že sa vrátia k plošinovkovému štýlu legendárnych prvých dvoch dielov a vytvorili tak 2,5D plošinovku, ktorá má výrazné prvky populárnej metroidvanie. Úplne Ubisoft v tomto smere chápem, keďže sa posledné hry nepredávali práve najlepšie, tak nechceli robiť AAA titul, ktorý by potreboval veľmi veľký rozpočet. Preto sa vydali lacnejšou cestou plošinovky, no tú sa snažili spracovať vo všetkých smeroch čo najlepšie. Tiež stavili na populárne súboje s bossmi a aj na spomenutý štýl metroidvanie, čo znamená, že postupne získavate schopnosti, vďaka ktorým sa viete dostať na inak neprístupné miesta na mape, ktoré ste už videli predtým. Tento žáner však prináša aj backtracking, čiže vracanie sa už do dobre známych lokalít, ale hrateľnosťou je to tak chytľavé, že to až tak v tomto žánri nevadí.

Príbeh je zaujímavý hlavne v tom, že tentokrát za Princa samotného nehráte, ale hlavnou postavou je bojovník Sargon, člen elitných bojovníkov Immortals, ktorí majú za úlohu oslobodiť uneseného princa Ghassana. Všetko sa to odohráva na hore Qáf, ktorá je zmietaná kliatbou a čaká na vás viacero rozličných prostredí, no hlavne sa bude jednať o starobylé chrámy. Jedná sa o plošinovku a teda tu bude veľa všemožného skákania a lozenia, ale aj veľa bojovania proti rozličným nepriateľom a bossom. Počas hry budete stretávať jednotlivých bojovníkov z Immortals, ale aj iné postavy, s ktorými budete vedieť obchodovať alebo vám dajú nejaký bočný quest. Mapa je polootvorená a záleží na vašich nových schopnostiach, ktoré sú potrebné na otvorenie nových častí mapy. Začínate s dvoma mečmi, no postupne budete získavať luk, šakram, nové schopnosti v skákaní či iných pohybov. Za zabitých nepriateľov získavate drahokami, ktoré potom viete použiť na vylepšovanie svojich schopností. Hra je veľmi chytľavá a naozaj sa tvorcom veľmi vydarila. Je to samozrejme hrateľnosťou úplne iné, ako prvé dva plošinovkové diely, ale v istom spôsobe je to podobné. Tiež tu okrem nepriateľov nájdete aj rôzne pasce, ale obtiažnosť je samozrejme ľahšia. Graficky je hra tiež veľmi príjemná a síce z nej na zadok nespadnete, celkovo je vizuálne atraktívna a ponúka pekné prostredia. Princ sa teda vrátil vo veľmi kvalitnej hre a rozhodne odporúčam všetkým, ktorí túto sériu majú radi a majú aspoň trochu radi aj plošinovky.

Oficiálna stránka hry.

Hra vyšla na: Nintendo Switch, PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X a Series S, Xbox One, Microsoft Windows,

Žáner: 2,5D plošinovka.

Multiplayer: Nie.

 

  • 90%
    - 90%
90%

Hodnotenie

Prince of Persia sa konečne vrátil po dlhých 13 rokoch v kvalitnej hre! Vracia sa úplne ku koreňom prvých dvoch legendárnych plošinovkových dielov, prináša moderné prvky a ide mu to naozaj veľmi dobre. Pekný vizuál, veľmi chytľavá hrateľnosť a prvky metroidvanie zaistia, že sa nudiť pekných pár hodín určite nebudete. Rozhodne odporúčam fanúšikom série, ale aj tým, čo hľadajú jednoducho kvalitnú hru.

Autor – Rado