Konečne! Trvalo to teda rozhodne dlhšie, ako by som bol čakal. Petr Pan patrí k majstrovským dielam európskeho komiksu a už dávno som si myslel, že to vyjde v edícii MDEK (Majstrovské diela Európskeho komiksu) od Crew. Nestalo sa však, pravdepodobne to bude tým, že Výprava za ptákem času od Loisela patrí k najhoršie predávaným dielom z edície MDEK. Pritom to bol úplne prvý komiks z tej edície, ktorá sa odštartovala v roku 2010 a vychádza v Crew do dnes. Výprava za ptákem času je podobne ako Petr Pan, tiež kultové fantasy dielo a vo Francúzsku vychádzajú nové diely aj dnes. Tie kreslí mimochodom autor (David Etien) detektívnej série Čtyřka z Baker Street od Vybírala. Na Régisa Loisela sa teda u nás zabudlo a pritom patrí tento skvelý scenárista a kreslič medzi najväčšie európske hviezdy a jeho scenáre (aj kresba samozrejme) sú zárukou kvality. Sám Vybíral sa vyjadril, že ak by mal Petr Pan úspech, tak to otvorí dvere aj ostatným titulom od tohto autora a naopak, ak Petr Pan úspech mať nebude, tak to u nás pravdepodobne tohto šikovného autora minimálne na pár rokov znovu pochová. Verme teda tomu, že sa Petrovi Panovi bude dariť, ktorý tu mimochodom vyšiel aj v limitovanej verzii s inou obálkou a prebalom. Ak máte záujem, kupujte ju rýchlo, lebo bude za chvíľu už vypredaná, vyšla totiž len v náklade 200 kusov. 

Petr Pan je teda kultové dielo európskeho komiksu, vychádzal od roku 1990 do roku 2006, spolu to bolo 6 dielov. Dokončenie tejto jedinečnej série teda autorovi trvalo dlhých 16 rokov. Je to drsné fantasy, ktorého drsnosť vás možno aj prekvapí, predsa len takúto dospelú verziu Petra Pana som ešte nikde nevidel a je to tým aj dosť originálne spracovanie tohto dobre známeho príbehu o chlapcovi, ktorý chce ostať večným dieťaťom a nikdy nedospieť. Samozrejme sa aj v tomto spracovaní dostane z šedej reality Londýna do Krajiny-Nekrajiny, kde žijú víly, indiáni, veľký hladný krokodíl a piráti s kapitánom Hookom. Na rozdiel od románu Jamesa M. Barrieho je však táto verzia výhradne pre dospelých. Všetko začína v Londýne v 19. storočí, kde sa Peter túla špinavými ulicami a vyhľadáva spoločnosť starého pána, ktorý mu rozpráva dobrodružné príbehy, ktoré mu pomáhajú sa odpútať od tvrdej hnusnej reality. Tieto príbehy potom rozpráva Peter partičke chalanov, ktorí by dali všetko za to, aby tie príbehy mohli počúvať celý deň. Nie je to však možné a Peter sa musí vrátiť k svojej mame, ktorá je násilná alkoholička, všade po uliciach striehne skazenosť, zákernosť a zloba a Peter je po hádke so svojou matkou na pokraji svojich síl sám v zime. Vtedy ho však navštívi víla, ktorá ho posype práškom na lietanie a odletia spolu do iného sveta…

Táto verzia je značne iná, ako všetky ktoré ste doteraz poznali. Tým, aká je tvrdá a zákerná, je aj veľmi svieža. Régis Loisel tu nešetrí erotikou, nebojí sa brutality, krvi, odtrhnutých končatín a dospelých úchylných vtípkov. Prvá polovica knihy je aj napriek svojej drsnosti dosť vtipná a viackrát som sa musel zasmiať na hlas. Občas to totiž vypadá ako taká paródia na dobre známy príbeh o Petrovi Panovi. Neskôr to však naberie na intenzite, hromadia sa emotívnejšie scény, kopia sa seriózne udalosti a dôjde aj na niekoľko drsných úmrtí. Je to dobrodružný fantasy príbeh, ktorý však v sebe má výrazné prvky komédie aj drámy a je výrazne zameraný na dospelého čitateľa. Veľmi ma to celé bavilo, Régis Loisel napísal zaujímavé postavy, vniesol do dobre známeho príbehu naozaj svieži vietor a celkovo úplne chápem slávu a kultový status tohto spracovania. Odporúčam to každému, ktorý to s komiksami myslí vážne a hľadá prepracované príbehy a to som sa ešte vôbec nevyjadril ku kresbe, ktorá je plná detailov a niektoré panely sú doslova úchvatné. Musím pochváliť aj perfektný preklad, ktorý sa naozaj pánu Podanému veľmi vydaril. Skvelý komiks a som veľmi rád, že to tu pán Vybíral vydal celé v jednej krásnej knihe. Neváhajte. 

Komiks si môžete kúpiť momentálne na stránke verneovky.cz (čo je oficiálna stránka od pána Vybírala) za peknú zľavu 35%.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke verneovky.cz

KUPUJTE TU

Počet strán: 336

Väzba: Tvrdá

Jazyk: Český

Scenár: Régis Loisel

Kresba: Régis Loisel

Preklad: Richard Podaný

Redakcia: Zbyněk Froněk, Josef Vybíral

Vydavateľstvo: Nakladatelství Josef Vybíral

5

Hodnotenie

Aleluja! Konečne tu toto kultové komiksové dielo vyšlo! Petr Pan od Régisa Loisela je majstrovské dielo európskeho komiksu úplne právom. Veľmi svieže spracovanie dobre známeho príbehu, ktorý si síce zachoval hlavné prvky príbehu, Petra Pana, Krajinu-Nekrajinu, vílu, kapitána Hooka, krokodíla…ale všetko je tak trochu inak ako by ste čakali. Vtipné, ale zároveň veľmi drsné dielo, ktoré je výhradne pre dospelých čitateľov. Neváhajte, je to komiks roka.

Autor – Rado