Obsidian Entertainment je tu s nami od roku 2003, kedy bolo založené veteránmi zo štúdia Black Isle Studios. Americký Obsidian za ten čas vytvoril viacero kultových a veľmi vydarených hier ako napríklad Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords, Fallout: New Vegas, South Park: The Stick of Truth, Pillars of Eternity, Pillars of Eternity II: Deadfire, Tyranny či The Outer Worlds. Aj keď je štúdio považované za veľmi skúsené a každá ich hra je očakávaná, podarilo sa im vydať aj taký prepadák ako Dungeon Siege III. Ale aj majster tesár sa raz utne ako sa hovorí. Inak je to štúdio, ktoré vydáva naozaj zaujímavé a väčšinou aj kvalitné hry. V roku 2022 vydali Grounded, čo je survival, ktorý môžete hrať sám alebo v kooperácii a jedná sa o prežívanie za zmenšených ľudí v hmyzom svete. Hra sa stala veľmi obľúbenou a okrem toho ešte teraz vydali menší 2D titul a to adventúru, čo je v podstate pre štúdio novinka.

Hráte za umelca Andreasa Maiera, ktorý sa živý aj príležitostnými prácami na jeho ceste Európou v 16. storočí. Hra sa odohráva v meste Tassing v Bavorsku, v ktorom Andreas pomáha s manuskriptami. Stane sa však vražda a Andreasov mentor je z nej obvinený. Andreas sa však rozhodne svojmu mentorovi pomôcť a začne túto vraždu vyšetrovať, aby odhalil toho pravého vraha. Celé je to však oveľa väčšie a sám Andreas ani len netuší, do čoho sa to vlastne zaplietol.

Pentiment pôsobí ako indie adventúra a vlastne aj taká je, aj keď je od tak veľkého štúdia. Jedná sa však o ich menší projekt, to však nič nemení na zaujímavosti tohto diela. Josh Sawyer he hlavným dizajnérom hry, ktorý predtým pracoval na klasikách ako Fallout: New Vegas alebo Pillars of Eternity a to jednoducho budí pozornosť. Pripravte sa však na poriadnu hromadu textu, príbeh je rozprávaný práve ním a samozrejme obrazom, ale dabing tu nenájdete. Textu je veľa a ak nemáte podobné hry v láske, určite Pentiment preskočte, ak vám však viacej textu nevadí, pravdepodobne to bude hra pre vás. Aj keď je hlavný hrdina daný, viete zmeniť na začiatku jeho pôvod, záujmy a vzdelanie. Nie je vôbec jedno, čo zvolíte a neskôr to bude mať na hru zásadný dopad. Podľa toho čo zvolíte má totiž následne váš hrdina aj určite schopnosti. Ak zvolíte, že študoval právo, bude sa vedieť vyznať výrazne lepšie do zákonov a v právnych záležitostiach. Ak zvolíte, že študoval taliančinu, tak ňou bude vedieť aj rozprávať a bude jej aj rozumieť. Inak sa hra úplne hrá ako 2D klikacia adventúra a tak vidíte na obrazovke ikonky, s ktorými viete spraviť interakciu. Jedná sa o predmety, ľudské postavy a podobne. Čo je však oproti iným adventúram rozdiel, tak tu nemáte inventár a všetko sa vlastne deje na obrazovke, buď skúmate predmety, miesta alebo ste v rozhovoroch.

Hlavnou devízou hry je však do najmenších detailov prepracovaný príbeh. Vyskúšate si stredoveký život a spoznáte tu viacero postáv, z ktorých každá má nejaký svoj charakter a má vlastný príbeh. Hra sa odohráva v rozmedzí 25 rokov a tak sa okolie okolo vás mení a tak isto aj postavy. Niektoré starnú, z detí sa zasa stanú dospelí, niektoré postavy odídu a nové zasa prídu. Jednoducho to Obsiadian spracoval tak, že máte naozaj pocit, že v tom stredovekom mestečku žijete. Hra je veľmi presná aj čo sa týka histórie a daného obdobia a tak sa aj čo to môžete z hry naučiť. Graficky sa jedná o 2D a síce môže vypadať hra jednoduchšie, je rozhodne prepracovaná. Je to taký štýl malieb a síce to nesadne každému, mne osobne sa ten grafický štýl páčil. Hudba je dobová a dobre sa počúva, jediné čo mi však naozaj vadilo je štýl akým je urobený zvuk rozhovorov. Jedná sa totiž o písanie na papier a každý rozhovor, každá veta má ten istý zvuk písania/škrabania na papier, čo mi prišlo otravné, až kým som si potom nezvykol. Pripravte sa na dlhšiu hernú dobu a hru nájdete aj v Game Passe.

Oficiálna stránka hry. 

Hra vyšla na: Xbox One, Xbox Series X a Series S, Microsoft Windows.

Žáner: 2D adventúra. 

Multiplayer: Nie.

Hru vytvorili:

Ďakujeme za poslanie review verzie hry Microsoft/Xbox.

 

  • 85%
    - 85%
85%

Hodnotenie

Pentiment síce vypadá ako nenápadný indie titul, ktorý by veľmi ľahko mohol zapadnúť, no bola by to veľká chyba. Predsa len je za hrou veľmi skúsené štúdio Obsidian a dizajnér takých klasík ako Fallout: New Vegas alebo Pillars of Eternity. Hra má síce jednoduchšiu 2D grafiku, no inak má neskutočne prepracovaný príbeh, svet a historické reálie. Ak máte radi príbehové adventúry a nevadí vám viac textu, určite to skúste.

Autor – Rado